romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bátora i D. O. S. T. odmítají nařčení z antisemitismu a rasismu

Praha, 21.7.2011 15:50, (ROMEA)
ilustrační foto

Občanské sdružení Akce D. O. S. T. se ohradilo proti tomu, že ji židovská obec ve své letošní zprávě o českém antisemitismu označila za nebezpečný fenomén. Proti těmto výrokům se ale prý nebude bránit právní cestou. Obvinění z extremismu a rasismu vyvracel na tiskové konferenci D.O.S.T. i předseda iniciativy a vysoce postavený úředník ministerstva školství Ladislav Bátora.

Na dnešní tiskové konferenci s ním vystoupil také místopředseda D.O.S.T. Petr Bahník a tajemník iniciativy František Červenka. Všechny tyto představitele D.O.S.T. přijal na Hradě nedávno prezident Václav Klaus, aby přijal jejich gratulaci ke svým sedmdesátinám.

Bátora podal v květnu tohoto roku čtyři trestní oznámení pro pomluvu na novináře Karla Hvížďalu, blogera Davida Prokopa, novinářku týdeníku Respekt Hanu Čápovou a poslankyni ČSSD Vlastu Bohdalovou za texty a výroky, v nichž byl označován za neonacistu a jeho výroky za rasistické.

Oznámením na Davida Prokopa a Karla Hvížďalu se Státní zastupitelství odmítlo věnovat s tím, že jde pouze o vyjádření osobních názorů. Bude se tak věnovat pouze výrokům poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové a redaktorky Respektu Hany Čápové.

Zpráva židovské obce o stavu antisemitismu v ČR za rok 2010 hodnotí iniciativu D.O.S.T. jako "poměrně nebezpečný fenomén nejen pro české Židy, ale pro celý demokratický vývoj v ČR". Petice a projevy lidí hlásících se k iniciativě označuje za "prostředek pro prosazování neofašistických, šovinistických a xenofobních tendencí".

Podle D.O.S.T. jsou takové výroky nepravdivé a iniciativu poškozují. Jde prý o projev nedorozumění a snad i výsledek "možných manipulací ze strany ideových odpůrců iniciativy". Předseda Židovské obce v Praze František Bányai se ohradil proti tomu, že by zpráva o stavu antisemitismu v ČR byla manipulativní a vznikla pod vlivem "politických či jakýchkoli jiných vnějších vlivů". ČTK řekl, že jde o interní zprávu obce, kterou vypracovali dobrovolníci. Obec za jejími závěry stojí a za rok bude hodnotit znovu.

Podle Bátory je prokázané, že není rasistou, antisemitou a extremistou. Argumentoval přitom mimo jiné tím, že mu Národní bezpečnostní úřad neodebral bezpečnostní prověrku, kterou dříve získal.

Bátora byl dříve kandidátem nacionalistické Národní strany ve volbách do sněmovny. Před lety se účastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané ultranacionalistickou Vlasteneckou frontou.

Bátora poznamenal, že si příliš nepamatuje ani na protižidovskou přednášku Vlastenecké fronty. "Netušil jsem, že se na ty přednášky nemá chodit," řekl. Odmítl komentovat, zda mu byly blízké názory, které na přednášce zaznívaly o židovské problematice. "Chcete, abych si vzpomněl, jaké jsem měl pocity před sedmi roky, nedokážu to," řekl.

Podle Ondřeje Cakla z organizace Tolerance a občanská společnost, která dlouhodobě monitoruje činnost krajně pravicových skupin v ČR, Červenka i Bahník v minulosti pořádali demonstrace, kterých se účastnili i lidé z neonacistických skupin jako například Národní odpor. Červenka byl také předsedou krajně pravicové strany Národní sjednocení a politicky spolupracoval s lídrem ultrapravicové Dělnické strany Tomášem Vandasem. Dělnickou stranu loni soud zakázal kvůli nedemokratickému programu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Tolerance a občanská společnost vyzývá k odvolání ministra školství Josefa Dobeše

Bátora svůj vztah k antisemitismu musel vysvětlovat také v souvislosti se svou prací s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast, ve které pochválil antisemitský spis Rudolfa Vrby nazvaný Zkáza Slovanů. Podle historika Židovského muzea v Praze Michala Frankla byl katolický kněz a novinář Vrba jedním z nejvýraznějších českých antisemitů působících v českém veřejném prostoru na přelomu 80. a 90. let 19. století. Vrba v knize mimo jiné chválí známé antisemitské podvrhy takzvané Protokoly sionských mudrců či nacistického ideologa Alfreda Rosenberga.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila skvěle, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století

"Já jsem Zkázu Slovanů četl těsně po okupaci, když mně bylo asi sedmnáct, pamatuji se, že na mě působila skvěle, protože si uvědomte, že tehdy jsme nevěděli vše, co víme dneska," hájil dnes Bátora svůj názor na Vrbovu knihu. Kniha ho prý mimo jiné utvrdila v tom, že se komunismus nedá reformovat. Svůj pochvalný komentář k Vrbově knize označil Bátora za "epizodní záležitost". Na dotaz novinářů, zda považuje za skvělé i rasistické pasáže knihy, kde se hovoří o škodlivosti Židů, Bátora odpověděl: "No tak já se na to podívám, doufám, že se k té knize někdy dostanu, nebudu takto komentovat vaše útržky."


Takto hodnotí Rudolfa Vrbu a knihu Zkáza Slovanů Ladislav Bátora
v práci s názvem Česká revue - Můj národ a má vlast

"Mezi sympatizanty a signatáři D.O.S.T. jsou i lidé židovského původu," argumentuje sdružení podle serveru ParlamentníListy.cz a zastává se svého předsedy Ladislava Bátory. Odkazuje se například na spisovatele a dramatika Benjamina Kurase, který s nimi sympatizuje a má židovský původ.

"Je přirozené, že bránit se mají potřebu i ultrakonzervativci Bátorova a Semínova typu, protože než uchopí moc a zničí demokracii, chtějí před veřejností vypadat přijatelně. Navíc i nyní lžou, jak je jejich zvykem. Například spisovatel Benjamin Kuras není židovského původu, patří ke konvertitům - konvertoval reformě (tzv. liberální judaismus). A někteří z konvertitů, jak je vidět i na Kurasovi, v sobě prostě nenesou následky šoa (holokaustu), necítí to, takže se mohou klidně dát do holportu s Bátorou a dalšími lidmi, kteří se zároveň s těmi nejhoršími neonacisty zúčastňují přednášek o antisemitismu. Co se týče Bátory a iniciativy D.O.S.T., tak nic není mediálně vykonstruované - toto tvrzení jen používají jako štít. Jak Bátora, tak jeho iniciativa tíhnou dlouhodobě ke krajní pravici, či spíše jsou již po jistou dobu její součástí. A je ostudou České republiky, že se prezident a jeho podřízení s těmito lidmi stýkají veřejně i v soukromí. Kromě toho, že začátkem července Bátora a Červenka gratulovali k narozeninám Václavu Klausovi, zahlédl jsem je i na oslavě narozenin Ladislava Jakla," uvedl František Kostlán ze sdružení ROMEA.

Proti působení Bátory na ministerstvu školství se kvůli jeho názorům dříve vyslovil také Český helsinský výbor, zástupci organizace Amnesty International, Člověk v tísni, Liga lidských práv a další. Kritizovali ho i někteří politici. Zastal se ho naopak prezident Václav Klaus, který označil kauzu zaměstnání Bátory na ministerstvu školství za "diktaturu politické korektnosti" a postavil se za některé jeho názory.

KAM DÁL?
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila skvěla, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Bátora i D. O. S. T. odmítají nařčení z antisemitismu a rasismu
Nečas považuje prezidentovy výroky za legitimní, Bátoru jako náměstka Dobeše však neschvaluje
Klaus podporuje Bátoru, který kandidoval za Národní stranu
Zápis z porady: "ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru"
Nečas je proti jmenování Bátory náměstkem na MŠMT
ODS se zlobí na Dobeše, Bátora má nastoupit na místo náměstkyně za ODS
Bohdalová: Extremista Bátora je pro ČSSD v resortu školství nepřijatelný, ministr Dobeš musí vše vysvětlit
Jmenování kandidáta extremistické Národní strany na post 1. náměstka je podle MŠMT spekulace
Bývalý kandidát extremistické Národní strany bude prvním náměstkem ministra školství

ČTK, zk, ryz, , ParlamentníListy.cz
Přečteno: 2214x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo