romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

BBC: Může Obamovi podrazit nohy skrytý rasismus?

Washington, 23.10.2008 12:17, (ROMEA)

Před dvěma desetiletími byl Afroameričan Douglas Wilder svědkem toho, jak mu při volbách guvernéra Virginie nevysvětlitelně klesl devítiprocentní náskok předpovídaný průzkumy veřejného mínění na náskok pouhé desetiny procenta, s kterým tento post vyhrál.

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Prezidentské volby v USA

Wilder se nakonec stal prvním černošským guvernérem v historii USA. Ovšem těsný výsledek, s nímž zvítězil, vedl mnohé analytiky ke spekulacím, zda se nestal obětí váhavosti bílých voličů dát hlas černošskému politikovi. Někteří experti si nyní kladou otázku, jestli se tato situace nebude opakovat v prezidentských volbách, a to s Barackem Obamou v hlavní roli, píše server BBC News.

Na základě okolností Wilderovy výhry přišli analytici s teorií, podle níž někteří bělošští voliči při průzkumech veřejného mínění uvedou, že budou volit černošského kandidáta. Za plentou ve volební místnosti však dají hlas kandidátovi světlé pleti. Této teorii se říká Wilderův nebo také Bradleyho efekt.

Tom Bradley byl černošským starostou Los Angeles, který v roce 1982 usiloval o post kalifornského guvernéra. V průzkumech mínění měl před svým bělošským rivalem značný náskok - ten se však v průběhu volebního dne vypařil. Guvernérem se tak stal jeho rival, bělošský republikán George Deukmejian.

V roce 1989, kdy se Wilder stal virginským guvernérem, byl zvolen newyorským starostou David Dinkins. Stal se tak prvním afroamerickým starostou této metropole. Historie se však opět opakovala: zatímco ankety před volbami hovořily o osmnáctiprocentním náskoku pro Dinkinse, Afroameričan nakonec zvítězil s náskokem pouhých dvou procent.

Kalifornský profesor Charles Henry, který začal jako jeden z prvních hovořit o Bradleyho efektu, tvrdí, že demokratický kandidát Barack Obama potřebuje v průzkumech mínění mít dvouciferný náskok na to, aby si mohl být jist vítězstvím. Jiní experti tvrdí, že Obamovi bude stačit náskok mezi šesti až devíti procenty. Právě zhruba o tolik procent vede Obama podle posledních průzkumů nad svým republikánským soupeřem Johnem McCainem.

Wilder, který dnes zastává funkci starosty virginského města Richmondu, ale uvádí, že rasismus nebude hrát v nadcházejících volbách velkou roli. "Bude tu něco jako onen efekt? Ano. Najdou se lidé, kteří se nepřinutí dát hlas Afroameričanovi? Ano. Ale Amerika vyspěla, lidé vyspěli," dodává Wilder, který bude ve volbách hlasovat pro Obamu.

Přitom v současné bitvě o Bílý dům se vyskytlo již několik incidentů s rasovým podtextem. Například populární rozhlasový moderátor, konzervativec Rush Limbaugh, označil Obamu za "malého černého muže-dítě". Jeden z republikánských senátorů zase o Obamovi nepřímo řekl, že by se měl držet víc při zemi, vzhledem ke svému původu. Předvolební atmosféře nepřispělo ani to, že se objevila videonahrávka, na níž Obamův dřívější pastor Jeremiah Wright volá s narážkou na údajný rasismus v USA "Bůh proklej Ameriku".

Sedmasedmdesátiletý Wilder však i přesto zůstává optimistou, co se Obamových šancí dostat se do Bílého domu týče. "Myslím, že dojde i k něčemu, čemu by se dalo říkat obrácený Bradleyho efekt, tedy že někteří republikáni budou volit Obamu, i když to otevřeně nepřiznají," říká Wilder.

Také průzkumy veřejného mínění z posledních let ukazují, že "bílí" Američané mají stále menší problém s tím hlasovat pro černošského kandidáta. Daniel Hopkins z Harvardovy univerzity zjistil, že v guvernérských volbách mezi lety 1989 a 2006 k opětovnému významnějšímu projevu Bradleyho efektu nedošlo. Nedávný průzkum Gallupova ústavu také ukázal, že devět procent Američanů by dalo hlas Obamovi kvůli barvě jeho pleti a naopak pouze šest procent by pro něj právě kvůli tomu, že je Afroameričan, nehlasovalo.

"Jestli věci zůstanou tak, jak jsou, a Obama bude mít vůli vyhrát a vytrvalost, tak zvítězí," říká Wilder. "Vždycky lidem říkám, že doufám, že se v těchto volbách projeví Wilderův efekt, protože Wilder nakonec vyhrál, takže doufám, že vyhraje i Obama," uzavírá.

Přečteno: 1093x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Prezidentské volby v USAHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo