romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

BBC: V New Yorku již rok funguje projekt boje proti chudobě

New York, 11.8.2008 16:11, (ROMEA)

Město New York spustilo před rokem ambiciózní a kontroverzní projekt, který má pomoci v boji proti chudobě. Nyní je pečlivě zkoumán, píše zpravodajský server BBC.

Nápad programu Příležitost New Yorku je jednoduchý. Asi 2500 rodin ze sociálně nejslabších čtvrtí získává peníze za činnosti, které mnoho lidí považuje za běžné rodičovské povinnosti. Dostat zaplaceno mohou například za odvedení svého dítěte k doktorovi či na preventivní prohlídku k zubaři a účast na třídních schůzkách. Někteří dostanou peníze i za hledání práce.

Východní New York v Brooklynu, který je příkladem vnitřního úpadku města, je do akce zapojen. Polovina jeho obyvatel, z nichž většinu tvoří černoši a Hispánci, žije pod hranicí chudoby. Kriminalita je zde vysoká. Místní supermarket chrání plot s ostnatým drátem.

"Můžete to tu chápat opravdu jako centrum města. Příjmy jsou zde velmi nízké. Kriminalita dosahuje vysokých čísel kvůli drogám a gangům. Čtvrť je nerozvinutá, takže mnoho lidí jen tak posedává na rohu ulice. Je zde více obchodů s alkoholem než bank," vysvětluje Candace Perkinsová, která pracuje jako místní koordinátorka programu.

Experiment zčásti kopíruje podobný v Mexiku. Všechny finance pocházejí ze soukromých zdrojů, ale projekt má podporu starosty.

Jedním z příjemců pomoci je sedmatřicetiletá Natasha Deanová. Má 12 dětí a žije v jednom z nechvalně proslulých paneláků. Protože se bojí chodit hlavním vchodem, používá ten zadní. "Za ty zhruba čtyři roky, co tu bydlím, jsem byla svědkem přibližně deseti přestřelek. A čtyř či pěti úmrtí," řekla.

Natasha se dozvěděla o projektu a zaujal ji. Důvod byl zřejmý, byla to lehká cesta získat peníze. "Finance nakonec zvítězily. Dostat zaplaceno za něco, co normálně a běžně dělám, bylo úžasné," řekla. Za poslední dva měsíce získala 992 dolarů za to, že děti chodí pravidelně do školy a že s nimi byla na kontrole u zubaře.

Více splněných úkolů znamená více peněz. Nové příjmy pro nezaměstnanou Natashu znamenají zajištění péče pro její nemocné dítě. Téměř ji rozpláče, když vypráví, jaké to je nemít dost peněz na dvoudolarovou jízdenku, aby se mohla autobusem vydat do nemocnice navštívit svou dceru.

Dětem o projektu neřekla, ale používá vlastní metody, aby se chovaly, jak potřebuje. "Mám syna, který školu zanedbával. Řekla jsem mu, že když něco pro vyučování udělá, tak dostane od maminky tohle a tamto. Jeho chování se změnilo, protože jsem byla schopná... dostát závazkům, díky penězům."

Systém má ale i kritiky. "Nejsem si jistý, zda to funguje a zda vysíláme vhodnou zprávu: že máme odměňovat lidi, protože jejich dětem to ve škole jde, a že lidé mají dostávat náhrady za účast na činnostech, které by normálně považovali za běžné a které byste od rodičů očekával," míní Herb London z konzervativního Hudsonova institutu.

Náměstkyně starosty Linda Gibbsová soudí, že na hodnocení je brzy a obhajuje strategii používání peněz jako stimulů. "Je to vlastní naší ekonomice. Jsme kapitalisté - daňový zákoník je plný hotovostních pobídek za naše chování," podotkla.

"Všichni během roku tvrdě pracují, protože chtějí o Vánocích velký bonus. Není zbytečné, že podporujeme cesty, které v naší ekonomice dávno existují. Chudým lidem se to často nestává."

Podle Natashy systém funguje. Na rozdíl od sociálních služeb se nikdo neptá, proč má 12 dětí. Nikdo ji za to ani nesoudí.

Odmítá námitky, že program by mohl být pochopen jako náhražka příjmů místo normální práce. "Chci pracovat, tohle neberu jako podporu. Nemůžu si dát ruce za hlavu a říct výborně. Je to úžasné, že je to tady, ale nemůžu na to spoléhat. Je to jen pobídka, ne životní styl, ne práce. Potřebuji si najít práci. Nelenoším."

Její byt je skromně vybaven. Dostala dost peněz jen na pořízení postelí a záclon. Sedí na sedačce obklopena dětmi a ukazuje jejich vysvědčení. Syn nyní dostává jedničky a dvojky. Pobídky pomohly jejím dětem a pomáhají i jí. Plán je kontroverzní, je ale příliš brzy na to říct, zda je to jen lepení náplastí na velký problém, nebo konstruktivní cesta pomoci z chudoby, uzavírá BBC.

KAM DÁL?
Právo: Každé páté dítě v Česku je ohroženo chudobou

Přečteno: 988x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, ChudobaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo