romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Během soudu s Breivikem budou "svědčit" i islamisté a představitelé krajní pravice

Oslo, 13.4.2012 16:14, (ROMEA)

Několik dnů před začátkem soudu s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem, jehož útoky motivované xenofobií si 22. července loňského roku vyžádaly v metropoli Oslu 77 obětí, rozvířily norskou společnost debaty o svědcích obhajoby. Mezi nimi je totiž řada kontroverzních osobností norské politické scény.

Obhajoba se mezi jinými rozhodla předvolat radikálního islámského duchovního mullu Krekara, který si v současnosti odpykává pětiletý trest vězení za výhrůžky smrtí norským politikům a výzvy k sebevražedným atentátům v Iráku. Irácký Kurd Krekar, jemuž byl v Norsku udělen v 90. letech status uprchlíka, založil rovněž v roce 2001 kurdskou organizaci Ansar islám, která je od roku 2004 na americkém seznamu teroristických organizací.

Z druhé strany politického tábora pochází norský krajně pravicový blogger známý pod přezdívkou Fjordman, jehož protiislámskými názory se Breivik inspiroval. Fjordman je v Breivikově 1500stránkovém manifestu zmiňován jako jeho "nejoblíbenější současný spisovatel" a je tam také údajně 111krát citován. Sám 36letý muž, který vystudoval kulturologii a také arabistiku na univerzitě v norském Bergenu a na americké univerzitě v Káhiře, se však od atentátníkových činů již dříve distancoval.

Další radikální osobností, která dostane možnost vyjádřit své názory, je Arne Tumyr, někdejší šéf organizace Stop islamizaci Norska. Hned čtyři svědci jsou bývalí či současní členové ultrapravicové Strany pokroku (FP). Vypovídat bude i její bývalý vůdce Carl I. Hagen. FP v posledních letech uspěla v Norsku se svou antiimigrační politikou a po parlamentních volbách z roku 2009 se stala druhou nejpočetnější stranou v parlamentu.

Populistická Strana pokroku otevřeně brojí proti "plíživé islamizaci" norské společnosti, potýkající se v posledních letech s velkým přílivem běženců z problematických muslimských zemí jako Afghánistán, Irák a Somálsko, a pobouřila takovými prohlášeními, jakým je návrh přestěhovat žadatele o azyl v Norsku do norských uprchlických táborů v Africe. Přistěhovalci v současnosti tvoří již deset procent ze 4,8 milionu obyvatel země.

Obhajoba chce předvoláním kontroverzních svědků dokázat, že válka mezi islámem a Západem je skutečná a že není jen výplodem Breivikovy choré mysli. Breivik si totiž bez ohledu na výšku trestu přeje být shledán duševně zdravým, aby jeho "politický program" byl brán vážně.

"Je evidentní, že obhájci budou chtít ukázat, že extremističtí ideologové mohou mít extremistické názory, aniž by byli mentálně nemocní," uvedla advokátka Berit Reissová-Andersenová.

Předvolání osobností z extremistických kruhů ale vyvolalo řadu negativních reakcí, a to i v právnické obci. Advokát Harald Stabell se obává, že se soudní proces zvrhne v politickou frašku. "Naprosto nechápu, jak může Krekar vnést jasno do Breivikovy trestní odpovědnosti. Pozůstalým a přeživším útoků nejlépe poslouží, když bude kolem soudu co nejmenší show," podotkl Stabell s tím, že názory tohoto muslimského duchovního na politiku a náboženství jsou v Norsku tak dobře známy, že není důvod, aby je přednášel u soudu. 
ČTK, čtk
Přečteno: 550x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo