romea - logo
24. května 2019 (pátek)
svátek má Jana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Berlusconiho vláda přijala tvrdý postup vůči ilegálním migrantům

Neapol, 21.5.2008 20:32, (ROMEA/ČTK)

Za ilegální migraci může v Itálii napříště provinilcům hrozit trest vězení. Navrhuje to nová italská vláda pravicového premiéra Silvia Berlusconiho, která se dnes sešla na svém vůbec prvním zasedání od dubnových voleb. Kabinet zasedal mimořádně v jihoitalské Neapoli, protože ministři se zabývali i naléhavými kroky, které mají skoncovat s vleklou krizí kolem odpadků, jež celou Kampánii sužují už řadu měsíců.

Ministr vnitra Roberto Maroni po jednání vlády novinářům oznámil, že navrhovaná opatření proti imigrantům obsahují i nově definovaný trestný čin ilegální imigrace, za který lze poslat provinilce do vězení. Evropská unie dala již předem najevo obavy, že takový postup by mohl v Itálii vést k silné explozi rasismu (více zde...).

Pravicová vláda vzápětí po svém ustavení dala jasně najevo odhodlání výrazně omezit příliv ilegálních migrantů do země, které italská veřejnost obviňuje z nárůstu zločinnosti. Kroky jsou namířeny i vůči rumunským Romům, kteří v uplynulých měsících spáchali v Itálii řadu závažných zločinů.

Ilegální vstup na italské území budou moci soudy už brzy trestat šesti měsíci až čtyřmi lety odnětí svobody, tři roky vězení navrhuje vláda cizincům, kteří zneužijí děti k žebrání. Dalším trestem pro nelegální přistěhovalce má být okamžité vypovězení ze země.

VIDEO
Hořící přistěhovalecký tábor - Itálie
Itálie začína řešit nelegální přistěhovalce

V boji s kriminalitou chce vláda prosadit zpřísnění soudního řízení při zločinech spojených s mafií a například také zvýšit trestní postih pro řidiče, kteří usednou za volant pod vlivem alkoholu či návykových látek.

S opatřeními, která mají zavést tvrdý postup italských úřadů vůči ilegálním migrantům, levicová opozice rozhodně nesouhlasí. To ale zřejmě Berlusconiho vládě nezabrání, aby její návrhy úspěšně prošly schválením v obou komorách parlamentu, protože vládní tábor má jak v Poslanecké sněmovně, tak v Senátu pohodlnou většinu.

Přečteno: 1148x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Miroslav Rusenko (vlevo) a Peter Pollák

videoRozhovor s romskými kandidáty do eurovoleb: Miroslav Rusenko (ČR), Peter Pollák (SK)

22.5.2019 18:35
Dalšími hosty Patrika Bangy v rozhovoru budou tentokrát dva kandidáti do Evropského parlamentu.
 celý článek

Josef Mlejnek jr. a Fedor Gál (FOTO: archiv Josefa Mlejnka, Pavol Frešo, Wikimedia Commons)

Vrtěti psem před volbami. Josef Mlejnek a Fedor Gál o předvolebních manipulacích

22.5.2019 16:48
Na to, jak se „tahá za drátky“ před volbami do Evropského parlamentu, jsme se zeptali politologa Josefa Mlejnka a sociologa Fedora Gála.
 celý článek

Předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera během Terezínské tryzny 19. 5. 2019 (FOTO: repro Česká televize)

Kritika projevu Kubery v Terezíně sílí. Zneuctil jste památku obětí holokaustu, rezignujte na svou ústavní funkci, žádají potomci odbojáře

22.5.2019 12:32
Část senátorů z klubů STAN, KDU-ČSL a Senátor 21 se distancovala od výroku předsedy horní komory Jaroslava Kubery (ODS), že totalita může být zahalena do prosazování politické korektnosti nebo multikulturalismu. Senátoři, mezi nimiž jsou Kuberův vyzyvatel v boji o křeslo šéfa Senátu Václav Hampl nebo bývalí prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Marek Hilšer, tato slova pronesená při nedělním pietním aktu v Terezíně označili za neuctivá, nemístná a nedůstojná. Kubera na dotaz ČTK uvedl, že nikoho nechtěl urazit, že chtěl varovat před nesnášenlivostí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo