romea - logo
19. září 2021 (neděle)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bibiana Poláková: Vytrvalostí se protančíte k lehkosti

Praha, 28.3.2010 23:31, (RV)

Pod pojmem začínající baletka jsem si představoval průsvitnou vílu s unylým pohledem, odtrženou od reality. Setkal jsem se ale s energickou šestnáctiletou slečnou, která má jasno o svém životě i budoucnosti. Seznamte se i vy: Bibiana Poláková.

V pozdním odpoledni přicházím do třetího patra rozlehlé Janáčkovy konzervatoře v centru Ostravy. Chvíli se musím rozhlížet po bílém baletním sále obklopeném zrcadly. Odpolední slunce se odráží po stěnách a mezi jeho paprsky ladně prolétává štíhlá postava v upnutém trikotu a bílé baletní sukýnce. Zamračený taneční mistr Ivan Hurych působí jako protiklad. Celý v černém předvádí jednotlivé baletní skoky a otočky. Přitom vyštěkává rychlé pokyny na svou studentku.

VIDEO
Trénink baletky Bibiany Polákové

„Tanec v ní zanechává hluboké stopy. Je úžasné, s jakou lehkostí si pohrává s pravidelným drilem. K něčemu to spěje. Měli jsme před pár lety Roma, který je teď v Národním divadle. I Bibiana může být pro ostatní dobrý příklad,“ pochvaluje si Bibianu její trenér Ivan Hurych.

Ostravačka Bibiana Poláková studuje pátým rokem na Janáčkově konzervatoři balet a v sále obloženém zrcadly je jako doma. Od útlého dětství trénovala krasobruslení. Bolestivé pády na led ji příliš nenadchly, a tak brzy vyměnila brusle za baletní špičky. Bez obtíží zvládla zkoušky do baletní přípravky divadla Antonína Dvořáka a v páté třídě přestoupila na Janáčkovu akademii. Mladá baletka už teď ví, že se chce tancem živit. „Nejraději bych po škole odcestovala do zahraničí, třeba do Rakouska. Vnímám balet nejen jako zábavu, ale i jako práci a tuto práci chci dělat dobře. Doufám, že na mě bude moje rodina hrdá,“ usmívá se zadýchaná Bibiana.

Během studia chodí mladé talenty okukovat náboráři z různých českých i zahraničních souborů, ale rozhodující je poslední ročník školy. V tu dobu mladí maturanti chodí na konkurzy a snaží se zúročit svou osmiletou snahu. Výběry probíhají v Rakousku nebo Itálii. Mladí tanečníci jsou také vybaveni jazykově i společensky. Škola klade důraz na výuku minimálně dvou jazyků, občanské výchovy a kulturní teorie. Bibiana však nemyslí jen na dráhu divadelní primabaleríny. Svoje zkušenosti by chtěla předávat dětem jako učitelka baletu.

„Myslím, že se časem dostanu na takovou úroveň, abych mohla učit ostatní. To, co se naučím, si nechci nechávat jen pro sebe. Sama si pamatuju, jak těžké pro mě byly začátky. Proto bych chtěla předávat nejen své zkušenosti, ale hlavně povzbuzení,“ myslí si Bibiana a jen tak mimochodem udělá piruetu.

Při náročném studiu a tréninku tráví Bibiana desítky hodin týdně v sále, kde nacvičuje klasický balet, moderní, lidovky i různé variace. Každý den musí být přichystaná mezi zrcadly už v sedm ráno. Naštěstí to má z domu do školy pouze deset minut cesty. Trikot, piškoty a vlasy stažené do drdolu. Po ranním tréninku pak do třídy. Pero, sešit a učebnice. Po obědě zase do sálu.

„Dietu jsem nikdy nedržela. Snažím se ale pravidelně jíst. To mi pomáhá mít nejen potřebnou váhu a s ní spojenou lehkost, ale díky tomu se jen tak nezhroutím,“ prozrazuje Bibiana.

Po náročném týdnu se Bibiana snaží nabrat síly mezi svými nejbližšími. Doma si totiž uvědomuje, jak důležité je, že má tak silnou podporu své rodiny. Relaxuje, čte historické knihy a chodí na výlety se svým pětiletým bráškou. „Jsem na svoji vnučku velmi pyšná. Občas se na ni chodím dívat jen tak na trénink. Skoro ani nedýchám. Když pak jdeme všichni na její vystoupení, uvědomujeme si, jak pevné jsou naše vztahy,“ líčí Bibianina babička Alexandra Poláková.

I když se na svoji vnučku dívá téměř zbožně, nevkládá do ní přehnané ambice. „Budeme šťastní, když stane primabalerínou ve Vídni stejně jako učitelkou v Ostravě. Hlavně ať ona dělá to, co ji bude naplňovat,“ říká s pohnutím v hlase babička.

Podle ní už má Bibiana to nejtěžší za sebou. Přišla totiž o bezstarostné dětství. Už ve třech letech rozpoznali rodiče cílevědomost svojí holčičky a usoudili, že drobná postava může být pro sport a tanec výhodou. Babička mnohdy pochybovala o vysněné kariéře, někdy to celé považovala jen za naivní dětský sen. Bylo jí líto unavené holčičky, která se večer vracela rozlámaná po dlouhém nacvičování.

Teď ale vidí, že dlouholetá snaha přináší své ovoce. „O svou vnučku mám ale stále pochopitelně obavy. Ve svém okolí totiž vidím hodně věcí, které mě na mladých Romech znepokojují. Drogy, kriminalita, násilí a nezaměstnanost. Potenciálního partnera Bibiany bychom si proto hodně prověřovali,“ svěřuje se babička šestnáctileté studentky.

Babička si totiž hodně zakládá na tom, aby se nemusela nikdy za svou rodinu stydět. Stejně jako před desítkami let, kdy její syn přivezl domů ukradené kolo. Místo aby syna kryla, donutila jej tehdy najít majitele, kolo jim vrátit a do očí se jim omluvit. „Myslím, že takový přístup k výchově se v naší rodině vyplácí. Za nikoho se stydět nemusím. Všichni mí blízcí pracují a váží si sami sebe,“ podupává si do baletního rytmu babička.

Bibiana se nebojí mluvit o tom, že je Romka. Je hrdá na to, že by mohla být vzorem pro příští romské studenty na akademii a plánuje si, že by jednou mohla vyhledávat mladé talenty mezi dětmi v Ostravě. „Život je podobný jako balet. Často bolí, ale když máte vytrvalost, zjistíte, že se nakonec lze lehce protančit,“ usmívá se.

Jiří Salik Sláma
Přečteno: 5065x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Rozhovory, RV 03/2010HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo