romea - logo
19. února 2020 (středa)
svátek má Patrik
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bída vylidňuje makedonskou romskou osadu

Skopje, Makedonie, 22.11.2010 9:54, (ROMEA)

Obyvatelé největší makedonské romské osady nadále opouštějí špinavé ulice a provizorní obydlí a hledají práci a blahobyt v Evropské unii. Informoval o tom zpravodajský web BalkanInsight.com.

Čtyřiatřicetiletý romský taxikář Valijant z osady Šuto Orizari plánuje prodat svou rezavějící ladu ze sovětských časů s vadným čelním sklem, které prasklo před dvěma lety a na jehož opravu je potřeba malé jmění. "Peníze použiji na cestu do Francie, kde mám bratra. Neplánuji se vrátit, pokud nebudu muset. Budu tam dělat cokoli, jak jen budu moci," řekl Valijant.
 

Doufá, že v západní Evropě začne lepší život. Je nicméně přesvědčen, že i když ho francouzské úřady chytnou bez pracovního povolení, tak si vydělá dostatek peněz na nákup nového auta.
Každý den v týdnu odjíždí z Šuta plný autobus a směřuje do západní Evropy. Lidé prodávají domy a to málo, co vlastní, aby zaplatili cestu sobě a svým rodinám. Lístky do země zaslíbené stojí asi 120 eur (asi 2940 korun) na osobu.
 

Ve čtvrtek belgický ministr pro imigraci Melchior Wathelet již podruhé za tento rok Šutu navštívil, aby přiměl místní úřady zastavit příliv imigrantů do své země.
Belgie, Švédsko, Německo a další země EU již podruhé za tento rok varovaly, že od pádu vízové hradby pro Makedonii, Srbsko a Černou Horu v prosinci 2009 jsou zaplaveny azylanty z těchto tří států.
Šuto je ale místo samo pro sebe. Je to jediné město v Makedonii s romským starostou a rádiem a televizní stanicí v romštině. Má 20.000 obyvatel, z nichž je 75 procent etnických Romů, a patří k nejchudším v zemi.
 

Velké části obytných čtvrtí jsou ve skutečnosti jen o něco lepší než slumy. Domy jsou pokryty plechovými střechami, jako ulice slouží zabahněné cesty a není zde žádný kanalizační systém. Pouze hlavní silnice mají "řádnou" vrstvu asfaltu. Chodníky jsou zaplněny improvizovanými stánky, kde se prodává oblečení, doplňky a filmy na DVD, téměř vše jsou pirátské kopie.
 

"Všechno, co chci, mám zde, moji rodiny, přátele a dívku, kterou jsem si vzal, ale zoufale potřebuji práci. Nějakou slušnou, abych nakrmil své dvě děti a neprodával celý den tyhle krámy," prohlásil šestadvacetiletý prodavač DVD Elvis. Tvrdí, že než byl deportován zpět do Makedonie, tak šest měsíců pracoval v kovošrotu v Německu.
 

"Mnoho mých přátel odjelo a pouze pár z nich se vrátilo, protože je poslali zpět," vysvětlil Elvis. "Už ale plánují další cestu," dodal.
Cesty do západní Evropy organizuje místní turistická kancelář Skay Wim-Travel. Cedule na dveřích ukazuje "otevřeno", ale dveře agentury jsou zamčeny a světla zhasnuta.
 

Kancelář oficiálně prodává autobusové lístky na nákupní výlety v Bruselu, Vídni, Hamburku, Stuttgartu, Malmö, Lyonu, Paříži a dalších západoevropských populárních destinací. "Ale lidem se to tak líbí, že se rozhodnou zůstat a prodloužit nákupy," se smíchem prohlásil jeden z místních obyvatel.
 

V pátek makedonský parlament přijal deklaraci slibující pomoc Romům a jejich "integraci do společnosti". Deklarace má přesvědčit Brusel, že Skopje bere rostoucí počet imigrantů z Makedonie vážně.
Okřídlená slova ale neznamenají nic pro matku čtyř dětí z romské osady Rahipu Muaremovovou. "Nevím, co ta integrace znamená," řekla. "Proč se mě nezeptáte, jak žiju a zda dokážu prostřít stůl každý den?" dodala.

Přečteno: 895x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Osada, Makedonie, BídaHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo