romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

BIS: Extremisté stále víc využívají Facebook k šíření propagandy

Praha, 30.7.2010 16:47, (ROMEA)

Pravicoví extremisté stále víc využívají internetových sociálních sítí, především Facebooku, k šíření své propagandy mezi veřejnost. Vyplývá to ze zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) o vývoji na extremistické scéně v druhém čtvrtletí letošního roku. Aktivita stoupenců krajní pravice byla podle civilní kontrarozvědky i zprávy ministerstva vnitra po policejních zásazích z loňska stále v útlumu. Podle BIS se totiž obávali dalších policejních opatření.

DOKUMENT
Informace BIS o vývoji na extremistické scéně v 2. čtvrtletí roku 2010

BIS ve své zprávě hovoří o "relativně novém fenoménu" - extremisté podle ní na Facebooku vytvářejí skupiny, do nichž se vedle nich zapojují i běžní lidé, jejichž názory na některé věci jsou blízké extremistickým. "Dochází tak ke skryté popularizaci extremistických názorů a k jejich rozšiřování mezi veřejnost," napsala kontrarozvědka.

Mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej ČTK řekl, že specialisté na internetovou kriminalitu Facebook monitorují a zaměřují se i na rasistické projevy. Za ty samotné nikdo podle mluvčího dosud obviněn nebyl. Server je totiž v USA a americká strana kvůli prvnímu dodatku ústavy, o svobodě projevu, českým policistům neposkytuje požadované informace.

I přesto ale policisté podle Ibeheje dokážou informace získané na Facebooku využít. "Kriminalisté takové projevy na síti operativně rozpracovávají, kdy shromážděné informace už několikrát vedly k obvinění konkrétní osoby z trestného činu s extremistickým podtextem," uvedl.

Ve druhém čtvrtletí podle tajné služby docházelo k interním sporům ohledně další strategie českého neonacistického hnutí, výsledkem byla nejednotnost a rozpory aktivistů. "To se například projevilo na 1. máje, kdy neonacisté nebyli schopni uspořádat žádnou samostatnou demonstraci. Pouze několik desítek z nich participovalo na akci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) v Praze. Ovšem i toto shromáždění bylo nevýznamné a celkově vyznělo spíše rozpačitým dojmem," uvedla kontrarozvědka.

Podle BIS i ministerstva vnitra pokračuje tříštění neonacistické scény. Podle tajné služby vznikají nové nezávislé skupinky, které nejsou centrálně organizovány a svou činnost zaměřují hlavně na lokální problémy. Podle ministerstva může stát za tříštěním scény přeskupování a generační obměna. Úřad v této souvislosti připomněl, že poté, co se Autonomní nacionalisté na svém webu distancovali od DSSS, zrušili i své internetové stránky. "Neonacistický Národní odpor (NO) rovněž ustoupil svým způsobem do pozadí, na internetových stránkách informuje o ´útocích Systému´ na ´národovce´, o účasti na zahraničních akcích a také upozorňuje na některé akce DSSS," uvedlo ve své zprávě ministerstvo.

Viditelná podle ministerstva zůstává pouze DSSS, nástupkyně Dělnické strany (DS). Nejvyšší správní soud DS letos rozpustil. V programu, idejích a symbolech DS totiž nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcovala k násilí a usilovala o radikální změnu demokratického zřízení.

Podle ministerstva se DSSS začala připravovat na podzimní senátní a komunální volby. "Vyhodnotila výsledky parlamentních voleb a je přesvědčena, že právě v komunálních volbách může uspět například v některých lokalitách Ústeckého, Karlovarského či Moravskoslezského kraje, kde může, mimo jiné, populisticky využívat různé socioekonomické faktory," napsal do své zprávy úřad.

BIS v této souvislosti uvedla, že straně se sice ve sněmovních volbách nepodařilo překročit hranici potřebnou pro získání státního příspěvku, přesto ale pro její členy nebyl volební výsledek - 1,14 procenta hlasů - zklamáním. "V mnoha obcích totiž strana překročila pětiprocentní hranici nutnou pro zisk míst v zastupitelstvech, v některých menších obcích získala i přes deset procent hlasů," uvedla tajná služba.

Od ledna do konce června letos policisté zaznamenali celkem 159.727 trestných činů, deliktů s extremistickým podtextem z toho bylo podle ministerstva 153, tedy asi O,1 procenta. V prvním pololetí 2009 policisté zaznamenali 140 takových trestných činů, jde tak o zhruba devítiprocentní meziroční nárůst. Za nejzávažnější trestný čin s extremistickým podtextem za toto období úřad označil brutální napadení třináctiletého chlapce dvěma romskými mladíky v Krupce - Bohosudově na Teplicku. Policie podezřelé zadržela, patnáctiletý hoch pak byl umístěn do diagnostického ústavu, sedmnáctiletý mladík byl obviněn a putoval do vazby.

Přečteno: 1581x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo