romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě

Severní Čechy, 29.12.2011 12:11, (ROMEA)
Násilný střet ve Varnsdorfu. Foto: Lukáš Houdek

Internetový portál Aktuálně.cz přinesl detailnější a přesnější informace z vyšetřování bitky, která byla médii prezentována jako rasisticky motivovaný útok Romů na etnické Čechy.

Rvačka, jejíž bulvární medializace byla jedním z impulzů podzimních sociálních nepokojů ve Šluknovském výběžku, se po čtyřech měsících začíná jevit v jiném světle. Ukazuje se, že se jednalo s nejvyšší pravděpodobností o rvačku dvou místních zlodějských gangů dealerů drog. „Ze zjištění Aktuálně.cz i z policejního vyšetřování je zřejmé, že šlo o násilí mezi dvěma skupinami obyvatel Rumburka i okolí, kteří se už z dřívějška znali, během noci před rvačkou se několikrát potkali a vzájemně se provokovali,“ uvádí server ve své zprávě.

Aktuálně.cz dále událost popisuje jako rvačku čtyř až pěti lidí na obou stranách konfliktu. Ostatní prý jen přihlíželi, nebo se dokonce snažili násilí zabránit. Podle zpravodajského portálu to potvrzují nejen svědci, ale také lidé seznámení s vyšetřovacím spisem. Jednalo se navíc s jedinou výjimkou o osoby, které už v minulosti figurovaly v policejních záznamech.

Na neetický přístup médií, která nedala vůbec prostor romským účastníkům konfliktu, a možné výrazné zkreslení události, upozorňoval server Romea.cz už na začátku září. Verze, kterou tehdy jako možnou alternativu průběhu událostí zveřejnil, se v mnoha ohledech shoduje s právě zveřejněnými zjištěními Aktuálně.cz: „Šli jsme z diskotéky domů. A bylo nás dvanáct, ne dvacet. V tom za námi přiběhl jeden z místních s tím, že šest bílých zmlátilo jednoho Roma. Tak jsme tam přiběhli a pět z nás, nikoli všech dvanáct, se vrhlo na některé bílé. A z obou stran přitom padaly nadávky do bílých i černých sviní. Verze, kterou podávaly sdělovací prostředky, je úplně mimo," uvedl tehdy jeden z účastníků.

Nepokoje, které medializace a překroucení několika potyček mezi Romy a etnickými Čechy, vyvolala, trvaly řadu týdnů. Vždy o víkendech probíhaly v několika městech šluknovského výběžku demonstrace, kterých se v některých případech účastnila i neonacistická DSSS.

su, Aktuálně.cz
Přečteno: 6944x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo