romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bitka v Rumburku má další verzi: Byla to reakce na napadení Roma, z obou stran padaly rasistické nadávky

Rumburk, 6.9.2011 11:25, (ROMEA)
ilustrační foto

Bitka v Rumburku se stala spouštěcím mechanismem protiromských nepokojů ve Šluknovském výběžku. Média od začátku informují pouze o verzi, kterou jim předložila jen jedna strana potyčky. Server Romea.cz nyní přináší další možnou verzi průběhu tohoto konfliktu a motivů, které k němu mohly vést, přičemž tato verze je stejně pravděpodobná či nepravděpodobná jako původní verze médií.

Podle možné varianty průběhu události, kterou tvrdila všechna média, napadla velká skupina Romů (18 až 20), malou skupinku "bílých" (4 až 6) a za rasistického pokřiku ji zmlátila. Novináři se nato rozjeli do kraje, aby přinesli skandální podrobnosti: jeden z napadených (Němeček) se nechal dokonce i nafilmovat s jizvou. Jediný, komu nebylo v médiích uděleno slovo, byli Romové, respektive romští účastníci rvačky. „Většina novinářů a redakcí tak zanedbala své novinářské povinnosti,“ uvedl k tomu František Kostlán ze sdružení ROMEA.

Server Romea.cz zjistil další možnou podobu události, podanou jedním z romských účastníků potyčky: "Šli jsme z diskotéky domů. A bylo nás dvanáct, ne dvacet. V tom za námi přiběhl jeden z místních s tím, že šest bílých zmlátilo jednoho Roma. Tak jsme tam přiběhli a pět z nás, nikoli všech dvanáct, se vrhlo na některé bílé. A z obou stran přitom padaly nadávky do bílých i černých sviní. Verze, kterou podávaly sdělovací prostředky, je úplně mimo."

„Povinností sdělovacích prostředků je snaha o zjištění, jak konkrétně a jak přesně se ta která událost odehrála (snaha o objektivitu). A když se nedaří to zjistit, jsou média vázána novinářskou etikou k tomu, aby dala prostor pro vyjádření všem zúčastněným stranám. To se v tomto případě nestalo. Zpravodajům Romea.cz se přitom svědectví z druhé strany podařilo zjistit bez větších problémů, během prvního výjezdu na Šluknovsko,“ zhodnotil práci médií František Kostlán.

„Nemůžeme říci a netvrdíme, která z výše uvedených verzí je ta správná, nikdo z nás u konfliktu nebyl. Narozdíl od naprosté většiny českých médií jsme se však snažili dostát povinnostem, která v demokratické společnosti žurnalisté mají. Většina současných českých novinářů a médií tímto svým počínáním roznítila konflikt mezi lidmi z většinové části společnosti a Romy,“dodal Kostlán.

KAM DÁL?
Romach Joch: V Rumburku došlo k hospodské rvačce, je z toho rasový problém
Policistům se přihlásil muž hledaný kvůli bitce v Rumburku. Obviněno sedm Romů.
Policie obvinila dva Romy z útoku v Rumburku, měl rasový motiv

Přečteno: 3855x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo