romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Boxer Balog svým svěřencům nenabízí jen kultivaci těla

Praha, 7.6.2011 13:27, (ROMEA)
Trenér Jan Balog v klubu obklopen svými svěřenci

Boxerská legenda Jan Balog, jehož dobré jméno je léta skloňováno nejen v metropoli, byl v úterý hostem dopoledního pořadu Českého rozhlasu Radiožurnál. Ústředním tématem hodinového rozhovoru byl pochopitelně sport. Moderátorku Lucii Výbornou na něm ale zajímalo například i to, jakou má nynější asistent reprezentačního trenéra kadetů tréninkovou filozofii a osobitý přístup ke svým svěřencům.

Jan Balog, dlouholetý trenér a zakladatel boxerského klubu Palestra, má na svém kontě 109 zápasů, z toho 83 vyhraných. V 58 roce se stal juniorským mistrem republiky. V současné době kromě trenérství v klubu pomáhá mladým českým boxerům do šestnácti let, reprezentantům České republiky. Svého času oblékal i civilnější šaty, to když působil ve funkci romského poradce.

AUDIO

Rozhovor s Janem Balogem, trenérem a zakladatelem boxerského klubu Palestra (ČRo 1)

Hřiště jen pro některé
Paleastru zakládal před dvanácti roky i z toho důvodu, že chtěl dát prostor pro trávení volných chvil dětem. „Jednou za mnou přišly a řekly, že by chtěly taky něco dělat, protože támhle v Riegerových sadech hrají fotbal a oni nemůžou, protože je tam nechtějí pustit. Byly to nejenom Romové, ale takový mix dětí na ulici. Takhle jednoduše mi to řekly,“ zavzpomínal na první důležité podněty. Začátky byly nesnadné, trvalo, než se pravidla a řád nového subjektu usadily. V začátcích Balogovi významně pomohla městská část Prahy 2, která pomohla například nabídkou vhodného prostoru. Podporu současného vedení městské části si ostatně Balog chválí dodnes.

Za tu dobu prošlo klubem na desítky dětí a mladých lidí. Mezi nimi i tací, z nichž dnes jsou profesionální boxeři. Klub ale zjevně na svěřence nepůsobí jako místo, kde se „jen“ pilují chvaty a sílí tělo. Je jakousi komunitou, kam čas od času rádi zavítají pozdravit i ti bývalí svěřenci, pro něž tělocvična byla jen dočasným místem, kam se po škole uchýlit. „Je to takový pěkný vztah. Prostě přijdou a řeknou jak se máte, jak sledují web nebo ukáží děti. Občas je člověk potká v metru a oni se k vám stále hlásí.“

Jenom trénink nestačí
Paleastra je běžným boxerským klubem. V jednom ohledu je ale unikátní. Nabízí totiž trénink v kombinaci se sociální službou. Mladí boxeři totiž pocházejí i ze sociálně slabších rodin, někteří mívají problémy v rodině, ve škole. To vše se může do tréninku, potažmo do sportovního výkonu a tím i do radosti z vynaloženého úsilí, negativně promítnout. Zájem o dítě tedy v Paleastře nezačíná a nekončí s odtrénovanými hodinami. „Když přijde nový zájemce, uděláme úvodní pohovor, zjišťujeme konkrétní problémy dítěte i rodičů. A pak navštěvujeme školy, dále je povinnost, aby jednou za měsíc rodič přišel na trénink. Chceme, aby hlavně rodič nesl tíhu vzdělávání svého dítěte. A na druhou stranu aby dítě vidělo, že vzdělávat se musí. Každý boxer z Paleastry ví, že vzdělávat se je samozřejmost.“ V případě, že má svěřenec problémy, je klub schopen dohodnout mu doučování. Pro ty účely disponuje zásobou dobrovolníků. „Ti pak s dítětem nějaký čas běží a dostanou ho zase do normálních kolejí.“

Ne všem se ovšem podaří držet se pravidel a obstát. „Box je o vzdělávání. Člověk se musí hodně vzdělávat nejenom na úrovni těla, ale i mysli. Pokud tyhle vazby spolu nefungují, tak to nejde. Občas se bohužel stává, že někdo tento proces neunese a časem odejde.“

Peníze tu nehrají roli
Do klubu nechodí jen děti z nižších sociálních vrstev, jak by se mohlo z jeho sociální nabídky zdát. „Máme tu vedle sebe bohatého člověka a pak kluka ze Smíchova, který bydlí v hrozném prostředí. Je pěkný vidět jak ty lidi spolu dokážou pracovat. Bohužel smutný je, že to trvá hodinu a půl a pak odcházejí na svojí adresu, kde se to bohužel znova rozchází,“ poznamenává Balog.

Movitější klienty přivádí podle Baloga do klubu hlavně kvalita a jasná pravidla, jedněmi z nich je například „umění včas odejít“ a „dát a nedostat“. „Rodiče vidí, že se tu děti naučí procesu, který je ve sportu přínosný.“

Některé děti mají různá trápení, která mohou probírat na otevřených skupinách, jimž dominuje vzájemná důvěra. Jedním z řešených problémů bývá šikana. „Do jisté míry se nám daří tento problém odstranit. Radíme jak se chovat, aby nebylo šikanováno. Já sám mám tyhle děti nejradši, protože sem přijdou jako ty slabé, kterým se v životě dějí nehezké věci. Je pak pěkné se dívat, jak takové dítě roste, jak sílí, jak se mu všechno vyjasňuje a je schopno pracovat samo na sobě,“ uzavírá trenér.

ras, ČRo
Přečteno: 2717x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Box, Balog, AudioHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo