romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bratislava kritizovala Maďary kvůli přísaze nových "gardistů"

Bratislava/Budapešť, 30.3.2008 21:51, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Slovenské ministerstvo zahraničních věcí dnes kritizovalo maďarské úřady, že v sobotu nezabránily slavnostní přísaze několika stovek nových členů extremistického sdružení Maďarská garda v Budapešti. Bratislava zároveň vyzvala evropské instituce, aby se případem nacionalistické maďarské organizace zabývaly.

VIDEO
Krajně pravicová Maďarská garda přijímá nové členy

"Projevy agresivního nacionalismu, rasismu, xenofobie, antisemitismu či neofašismu nemohou a nemají mít místo v demokratické Evropě. Tyto jevy není možné relativizovat, marginalizovat, není možné je jakkoli ospravedlnit," uvedl ministerstvo ve svém prohlášení zaslaném ČTK. Garda podle úřadu představuje hrozbu pro obyvatele Maďarska i sousedních zemí a představuje výzvu i pro Evropu.

Několik set nových "gardistů", příslušníků nacionalistického polovojenského sdružení, skládalo přísahu v sobotu v centru Budapešti¨(více zde...).

Gardu, která má nyní asi tisícovku členů, založilo loni v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Hlavním cílem gardy je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

Existenci sdružení vlády zemí sousedících s Maďarskem, tedy včetně slovenské, kritizují opakovaně. O zákazu gardy nyní jedná maďarský soud.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Maďarská garda v otevřeném konfliktu s Romy
Maďarští nacionalisté mají spory kvůli gardě
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Přečteno: 890x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo