romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bratislava kritizovala Maďary kvůli přísaze nových "gardistů"

Bratislava/Budapešť, 30.3.2008 21:51, (ROMEA/ČTK - VIDEO)

Slovenské ministerstvo zahraničních věcí dnes kritizovalo maďarské úřady, že v sobotu nezabránily slavnostní přísaze několika stovek nových členů extremistického sdružení Maďarská garda v Budapešti. Bratislava zároveň vyzvala evropské instituce, aby se případem nacionalistické maďarské organizace zabývaly.

VIDEO
Krajně pravicová Maďarská garda přijímá nové členy

"Projevy agresivního nacionalismu, rasismu, xenofobie, antisemitismu či neofašismu nemohou a nemají mít místo v demokratické Evropě. Tyto jevy není možné relativizovat, marginalizovat, není možné je jakkoli ospravedlnit," uvedl ministerstvo ve svém prohlášení zaslaném ČTK. Garda podle úřadu představuje hrozbu pro obyvatele Maďarska i sousedních zemí a představuje výzvu i pro Evropu.

Několik set nových "gardistů", příslušníků nacionalistického polovojenského sdružení, skládalo přísahu v sobotu v centru Budapešti¨(více zde...).

Gardu, která má nyní asi tisícovku členů, založilo loni v srpnu extrémně nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko, jež se také označuje zkráceným názvem Jobbik. Hlavním cílem gardy je podle vyjádření jejích členů změna politického režimu v zemi a sebeobrana Maďarů před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

Existenci sdružení vlády zemí sousedících s Maďarskem, tedy včetně slovenské, kritizují opakovaně. O zákazu gardy nyní jedná maďarský soud.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Maďarská garda v otevřeném konfliktu s Romy
Maďarští nacionalisté mají spory kvůli gardě
Stovky Romů zabránily rekrutování do extremistické Maďarské gardy

Přečteno: 899x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo