romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Břeclavští Romové odmítají princip kolektivní viny. Případným útokům neonacistů se budou bránit

Břeclav, 21.4.2012 23:16, (ROMEA)

Romové z Břeclavi tvrdí, že s brutálním napadením patnáctiletého chlapce, které se stalo o minulém víkendu, nemají nic společného. Podle některých za útokem stojí Romové ze Slovenska, další zase uvádějí, že původ pachatelů nemůže být zatím zcela zřejmý. Všichni se shodují v tom, že se jim kvůli incidentu nyní žije v Břeclavi špatně a odmítají princip kolektivní viny. V ulicích a obchodech prý cítí nenávist ostatních obyvatel. Vyplývá to z dnešního setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi.

Starosta Ryšavý při setkání uvedl, že pachatelé brutálního útoku na chlapce musí být co nejdříve vypátráni a potrestáni. Připomněl, že opakovaně vyzval veřejnost, aby nestupňovala napětí a nezapojovala se do akcí extremistů proti Romům.

"Jsou v šoku (Romové), jsou naštvaní, že má celá komunita převzít odpovědnost za jednoho grázlíka, který to udělal. My s ním nechceme být spojovaní. Jsem přesvědčená, že to z místních nikdo nebyl," řekla dnes ČTK účastnice setkání Alena Gronzíková, která coby Romka působí ve sdružení IQ Roma servis, jehož posláním je pomáhat romské menšině ve městě s problémy.

Dnešní setkání se konalo ve vzrušené atmosféře v evangelickém kostele na náměstí Svobody. Starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) s velitelem strážníků Stanislavem Hrdličkou nejprve vysvětlili, proč nebyla plánovaná nedělní demonstrace na podporu zbitého chlapce zakázána. K popisu toho, jak nedělní akce technicky ovlivní komunitu Romů, se ale dostal až po dlouhé přestávce.

Vznikla totiž velmi emotivní atmosféra, v níž Romové jeden přes druhého tvrdili, že jsou mylně spojováni s útokem, a že se údajně kriminalisté snaží nátlakem některé chlapce přimět k tomu, aby se k činu přiznali. Ze sálu zaznělo i to, že si případné útoky extremistů nenechají líbit. Pak se přibližně polovina nahněvaného osazenstva zvedla a kostel opustila.

V neděli by Břeclaví mělo projít až 2000 lidí. Pochod pořádají extremisté z Dělnické mládeže (DM), což je "svazácká" organizace extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Sejdou se před hlavním železničním nádražím, od něhož pak ve 13:00 vyjdou na náměstí TGM. Z něj jejich trasa povede zpět. Zcela se vyhne všem oblastem obývaným Romy. Těch je ve městě asi 500 až 600.

Původně se měly akce konat odděleně, ale pořadatelé si vybrali stejné prostory pro jejich uspořádání. Pak se proto z organizačních důvodů domluvili na tom, že je spojí.

S účastí a zneužitím akce neonacisty nesouhlasí někteří Břeclavané a uspořádají vlastní akci - společný oběd pro všechny občany Břeclavi bez předsudků. Akce se bude konat na trávníku před ZŠ na ul. Sovadinova 3. "Ve spolupráci s iniciativou Nenávist není řešení chceme vyjádřit nespokojenost s bezpečností v Břeclavi a zároveň vyjádřit nesouhlas s pochodem Dělnické mládeže," uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Někteří Břeclavané nechtějí pochodovat společně s neonacisty. Na podporu napadeného chlapce uspořádají alternativní akci

Starosta se domnívá, že by se občané Břeclavi, kteří netouží vyvolávat nenávist vůči Romům, mohli v pochodu zcela oddělit od radikálů a dát tím najevo, že nelze vinit z útoku na hocha všechny Romy. "Je to jen mé osobní doporučení," řekl ČTK.

Na akci se již připravuje policie. Radikálové by do míst, na nichž žijí Romové, neměli proniknout. Jde o 11 ulic a dvě náměstí. Od neděle na nich nelze po dobu dvou měsíců pořádat jakékoli setkání. Prostory si totiž zamluvila u radnice iniciativa Nenávist není řešení. Tímto jednoduchým administrativním aktem se snaží uchránit Romy před neonacisty.

KAM DÁL?
Někteří Břeclavané nechtějí pochodovat společně s neonacisty. Na podporu napadeného chlapce uspořádají alternativní akci
DSSS nenávidí přistěhovalce a Romy. Když se jí to ale hodí, zneužívá migranty ke štvaní proti Romům
Rada Romů města Chomutova odsuzuje útok v Břeclavi
V neděli se v Břeclavi uskuteční hned tři akce za zbitého chlapce, který odmítl princip kolektivní viny všech Romů
Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno
Břeclav si rozbít nenecháme, vzkazuje šéf městské policie extremistům z DSSS
Neonacisté míří do Břeclavi na protiromskou demonstraci
Organizace IQ Roma servis vyjádřila soucit s napadeným chlapcem v Břeclavi
Monika Šimůnková odsoudila útok v Břeclavi: Jde o čin jednotlivců, ne všech Romů
Romové iniciují celostátní sbírku pro napadeného chlapce z Břeclavi
Romové nekompromisně odsuzují brutální útok v Břeclavi. Žádají tvrdý trest pro pachatele
V Břeclavi napadla trojice útočníka mladíka, který přišel o ledvinu. Prý šlo o Romy

ČTK, ryz,
Přečteno: 1829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Břeclav, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo