romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Breivik plánoval více pumových útoků

Oslo, Norsko, 19.4.2012 15:24, (ROMEA)
ilustrační foto

Norský terorista Anders Behring Breivik prý plánoval celkem tři pumové útoky proti norským institucím, po nichž měla následovat střelecká akce. Kromě úřadu vlády mělo být terčem také sídlo vládní Norské dělnické strany. Jako třetí cíl zvažoval budovu parlamentu, radnici v Oslu, královský palác či redakci velkých novin. Dvě nálože o hmotnosti jedné tuny a jedna stokilová bomba měly být nastraženy v automobilech. Obžalovaný to dnes uvedl před soudem v norské metropoli, kde proces s ním pokračuje čtvrtým dnem.

Královský palác jako cíl atentátu Breivik podle svých slov okamžitě zamítl, protože je příznivcem monarchie. Některé další možné terče, včetně redakce největšího norského deníku Aftenposten, se mu prý nezdály vhodné, protože by exploze zabila příliš mnoho civilistů.

Zabýval se nicméně i úvahami napadnout takzvaný Blitz-huset, který je útočištěm levicových radikálů, redakci listu Dagbladet, Verdens Gang, veřejnoprávní televizi NRK nebo každoroční národní novinářskou konferenci. Před útoky prý Breivik obezřetně prozkoumával terén, aby zjistil slabá místa svých cílů. Asi osmkrát se vydal na průzkum vládních úřadů a čtyřikrát obhlížel parlament. Mezi jednotlivými terči se chtěl přesunovat na lehkém motocyklu.

Vzhledem k tomu, že nedokázal vyrobit před chystanými útoky více než jednu bombu, zvolil nakonec strategii počítající s jedním pumovým útokem a následnou střelbou.

Atentátník prohlásil, že očekával střet s ozbrojenou policií, když po explozi, která si vyžádala osm mrtvých, odjížděl z Osla k nedalekému ostrovu Utöya. Cestou však Breivika nikdo nezastavil a obžalovaný na ostrově pozabíjel 69 členů letního tábora mládežnického křídla sociálnědemokratické strany.

Breivik vypověděl, že od léta 2006 hrál rok nepřetržitě počítačovou hru World of Warcraft. Trávil u ní 16 hodin denně ve svém pokoji v domově své matky. Breivik se ale údajně tehdy hraním této oblíbené online strategické hry, při níž jednotliví účastníci zaujímají různé role ve fantasy světě, ještě cíleně nepřipravoval na vraždění.

Jako přípravu na masakr ale později použil "střílečku" Call od Duty: Modern Warfare, u níž se učil mířit na osoby. Koupil si také za 12 000 norských korun (téměř 40 000 Kč) holografický mířící systém, na němž prováděl svůj trénink.

Bezprostředně před útoky se připravoval i po fyzické stránce, plnil si batohy kamením a chodil s nimi na dlouhé túry, aby posílil zádové svalstvo. Kvůli tomu, aby dostal potřebné povolení ke koupi zbraně, se přihlásil do střeleckého klubu. Pracoval rovněž na svém manifestu, který však podle dnešního Breivikova přiznání z 60 procent tvoří materiál opsaný od jiných evropských autorů.

Breivik také prozradil, že dal svým zbraním jména z norské mytologie, která na ně napsal runovým písmem. Pušku nazval Gungnir podle oštěpu hlavního boha severské mytologie Ódina, pistoli pojmenoval Mjölner podle kladiva boha války Thóra a vůz, kterým dojel na ostrov Utöya, nazval Sleipner podle osminohého Ódinova koně.

Atentátník se ke svým činům před soudem přiznal, vinu ale odmítl. Tvrdí, že jednal v sebeobraně, aby ochránil Norsko a celou Evropu před islamizací a přistěhovalectvím.

Proces s Breivikem, který začal v pondělí, by měl trvat asi deset týdnů a rozsudek se čeká koncem července. Hrozí mu 21 let vězení, ale trest lze opakovaně prodlužovat až na doživotí.

ČTK, čtk
Přečteno: 422x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, TerorismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo