romea - logo
25. září 2021 (sobota)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brněnský soud potvrdil tresty pro Vandasovce

Brno, 10.5.2011 18:57, (ROMEA)
ilustrační foto

Brněnský městský soud dnes potvrdil tresty v podobě podmínek a pokut pro šestičlenné vedení zrušené Dělnické strany (DS). Soudkyně Šárka Schinzelová jej potrestala za extremistické výroky pronesené v roce 2009 na prvomájové demonstraci v Brně. DS pak zrušil Nejvyšší správní soud. Vedení DS i s předsedou Tomášem Vandasem pak založilo Dělnickou stranu sociální spravedlnosti (DSSS).

VIDEO
Nenávistné projevy lídrů DSSS (Brno 1. 5. 2009)
Vandas napadl před soudem státního zástupce

Podmínky od čtyř do osmi měsíců a pokuty od 20 do 30 tisíc korun udělila Schinzelová v kauze již loni v listopadu. Předseda současné DSSS Vandas dostal čtyři měsíce vězení s podmíněným odkladem na 20 měsíců a pokutu 25.000 korun. Velmi podobné byly i ostatní tresty. Krajský soud v Brně ale verdikt později zrušil. Nařídil opětovné projednání kauzy s podrobným výslechem soudního znalce na extremismus Michala Mazla.

Znalec byl vyslechnut dnes a potvrdil, že výroky šestice byly krajně radikální, vyvolávaly rasovou nesnášenlivost a nepřímo byly spojeny s nacismem. Vandas a spol se podle jeho názoru svými výroky dotkl menšin žijících v České republice, zejména Romů, Vietnamců a přistěhovalců. Varovali před "imigrantskou vlnou tsunami", hovořili o Vietnamcích vyrábějících drogy a kritizovali Romy zneužívající státní sociální dávky.

Představitelé DSSS odmítali dřívější Mazlův posudek, který analyzoval jejich projevy. Označili jej za zmatený a nelogický. S tím se ale soudkyně neztotožnila.

"Obžalovaní mírnili a zlehčovali své původní výroky, označovali je za alegorii, nadsázku a vtip," doplnila soudkyně. Připomněla, že Dělnická strana byla zrušena Nejvyšším správním soudem právě kvůli extremistickým postojům svého vedení i příznivců. Zdůraznila, že argumenty jimiž se obžalovaní hájili by jim neuvěřilo "ani sedmileté dítě". Připomněla, že v nich odkazovali na nacistickou třetí říši a opěvovali "bílou Evropu".

Vandas po verdiktu řekl ČTK, že se s ostatními odsouzenými proti verdiktu opět odvolá k brněnskému krajskému soudu. "My na těch výrocích, tak jak jsme je pronesli na 1. máje 2009, trváme. My na nich nemíníme nic měnit, ani se za ně nestydíme. Byly to výroky pravdivé...Rozhodně nemáme důvod k lítosti nebo sebelítosti," zdůraznil předseda DSSS.

KAM DÁL?
Analýza: Jak selský rozum soudkyně „brání demokracii“
Soud v Brně potrestal členy zrušené DS za výroky na demonstraci. Vandas napadl státního zástupce
Soud zrušil verdikt nad vedením DS za údajné extremistické výroky

Přečteno: 1353x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DSSSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo