romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

BRNO Blokuje: Nenásilnou blokádu neonacistického pochodu podpoří i Bittová, Rochová a Halík

Brno, 15.4.2011 11:33, (ROMEA)
Tomáš Halík, Liběna Rochová a Iva Bittová podpořili výzvu k nenásilné blokádě neonacistického pochodu v Brně. Co na to Ministerstvo vnitra a policie? Pošle na osobnosti veřejného života své mlátičky? (Koláž: Romea.cz)

Prvního května se lidé chystají zabránit neonacistickému průvodu přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin. Oznámila to nezávislá iniciativa „BRNO Blokuje“, která vyzývá k účasti na nenásilné blokádě v ulici Cejl, kudy chtějí neonacisté a neonacistky do čtvrti proniknout. Zkušenosti z minulých let totiž potvrzují, že stoupenci a stoupenkyně nacismu a rasismu chtějí provokovat, šířit nenávist a strach.

V neděli 1. května plánují neonacistické skupiny znovu pochodovat brněnskými ulicemi. Letos si k tomu záměrně vybraly trasu, která vede přes čtvrť, kde bydlí většina brněnských romských rodin. Pochod oficiálně organizuje mládežnická organizace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Stranu založil Tomáš Vandas, předseda soudem zrušené Dělnické strany. Soud pak loni zrušil Dělnickou stranu za činnost směřující k potlačování demokracie a podporu militantního rasismu [1]. Předchozí pochod neonacistů v Brně v roce 2009 organizovala právě Dělnická strana a pořadatelem byl jeden ze žhářů z Vítkova [2]. Na letošní průvod zve své stoupence a stoupenkyně i neonacistický Národní odpor [3].

Proti neonacistickému pochodu se staví nezávislá iniciativa občanů a občanek „BRNO Blokuje“, která vyzývá k účasti na nenásilné blokádě v ulici Cejl. Iniciativu již podpořily známé osobnosti: zpěvačka Iva Bittová, módní návrhářka Liběna Rochová, duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, spisovatel Ivan Klíma či hudební skupiny Midi Lidi a Čoko Voko.

„Nepřeji nikomu násilí, strach, demonstraci síly, zastrašování a pocit bezmoci. Jakákoliv forma násilí je neslučitelná s životem slušného člověka,“ odůvodnila svoji podporu nenásilné blokádě módní návrhářka Liběna Rochová.

„Vyjadřuji upřímnou morální podporu všem, kdo se jednoznačně nenásilným, avšak statečným a rozhodným způsobem postaví proti provokacím neonacistických extrémistů v Brně,“ vzkázal duchovní a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík.

„Plánovaný neonacistický pochod lokalitou, ve které bydlí Romové, Romky a lidé z jiných menšin, je společensky velmi nebezpečný. Úřady, soudy a policie však nemohou nebo nechtějí podobným akcím zabránit,“ říká Jiří Koželouh, jeden z mluvčích iniciativy „BRNO Blokuje“.

„Naší snahou je uskutečnění průvodu nenásilně zabránit. Šíření nenávisti a strachu považujeme za nepřípustné. Nenásilná blokáda je v tomto případě legitimní,“ říká Petr Porteš, další mluvčí iniciativy „BRNO Blokuje“.

Policie bude na akci nejspíše jen dohlížet. Ovšem neonacistický pochod čtvrtí, kde bydlí romské rodiny, je symbolem. Symbolem toho, že 66 let po skončení druhé světové války a dva roky poté, co se neonacisté pokusili upálit romskou rodinu ve Vítkově, se společnost nedokáže s hrozbou šíření strachu, nenávisti a násilí vyrovnat. Pokud se nerušeně projdou za skandování rasistických hesel brněnskými ulicemi na trase Koliště - Cejl - Milady Horákové, dodá jim to nejen pocit, že ulice jsou jejich, ale i sebevědomí k dalším útokům.

„V jiných zemích by podobný pochod vzbudil okamžitou reakci široké veřejnosti a do cesty by se mu postavily tisíce lidí. V neděli 1. května 2011 se o toto pokusíme i my v Brně,“ uzavírá Irena Košíčková, mluvčí iniciativy „BRNO Blokuje“.

Nenásilnou akci „BRNO Blokuje“ organizují dobrovolníci a dobrovolnice různých názorů z různého prostředí a různého věku. Náklady akce financují z vlastních zdrojů. Nenásilná blokáda neonacistického pochodu není organizována žádnou politickou stranou či hnutím a nemá za cíl jakoukoliv politickou stranu či hnutí propagovat.

Odkazy:

[1] http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=660985

[2] http://zpravy.idnes.cz/vitkovsky-zhar-hlidal-predsedu-delnicke-strany-na-prvomajovem-mitinku-v-brne-1x7-/krimi.asp?c=A091222_205148_krimi_pei

[3] http://www.odpor.org/index.php?page=clanky&kat=&clanek=1187

tisková zpráva, nezávislé iniciativy BRNO Blokuje
Přečteno: 3301x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Demonstrace, Brno, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo