romea - logo
21. června 2019 (pátek)
svátek má Alois
Loading
rozšířené vyhledávaní

BRNO Blokuje: Odpůrci rasismu nenásilně zablokovali neonacistický pochod, přečíslili jej čtyřnásobně

Brno, 1.5.2011 22:28, (ROMEA)
ilustrační foto

Přes 1500 lidí se 1. května v jednu hodinu po poledni postavilo do cesty neonacistickému pochodu v Brně. Organizátoři pochodu spojení s militantní neonacistickou organizací Národní odpor plánovali šířit strach a nenávist ve čtvrti obývané Romy, Romkami a lidmi z dalších menšin. Necelých 400 neonacistů a neonacistek muselo změnit plánovanou trasu a kličkovat před nenásilnou blokádou. Přesto, že po části Cejlu neonacistický pochod prošel, čtyřnásobný počet lidí na opačné straně jasně ukázal, že společnost rasismus a xenofobii odmítá. Nenásilnou blokádu podpořila řada významných osobností.

Přes 1500 lidí v Brně dnes v jednu hodinu po poledni nenásilně zabránilo neonacistickému pochodu vejít do ulice Cejl a donutilo ho ke změně trasy. Plán neonacistických organizátorů na zastrašování obyvatel a obyvatelek čtvrti ztroskotal. Neonacistů a neonacistek dorazilo na místo méně než jejich vůdci čekali, odpůrců a odpůrkyň nacismu bylo v Brně čtyřikrát tolik. Policie musela zvolit improvizovanou trasu pochodu.

„Naše iniciativa dosáhla svého cíle. Neonacisté nedostali šanci demonstrovat svoji sílu. Počet blokujících je čtyřnásobně přečíslil. Je to zásluha všech slušných lidí, kteří dnes přišli a postavili se neonacismu přímo na ulici – nenásilně, ale nekompromisně,“ říká Jiří Koželouh, mluvčí BRNO Blokuje.

Police neonacistický pochod nakonec do čtvrti obývané Romy a Romkami pustila, ale musela díky blokádě změnit jeho trasu. „Svého cíle – zastrašovat – neonacistický pochod nedosáhl. Nenásilně na ulici protestovali lidé z celého Brna a dalších měst, v hojném počtu se účastnili také místní Romové a Romky,“ říká Irena Košíčková, mluvčí BRNO Blokuje.

Zatímco blokáda zůstala celou dobu nenásilná, neonacisté se pokusili proniknout k protestujícím a střetli se s policií, která jich několik zadržela. Už na začátku neonacistické akce byl jeden z řečníků zadržen za závadný projev. „V této chvíli měla policie neonacistickou akci – jak jí ukládá zákon – rozpustit,“ připomínám Koželouh. Předseda Dělnické strany SS Tomáš Vandas v průběhu akce vyhrožoval přizvanému expertovi na extremismus. Podle přímého svědka mu sdělil: „Víme o tobě, ...skončils...“

Nenásilná akce BRNO Blokuje si hned po zveřejní v polovině dubna získala široké sympatie. Přes padesát českých osobností vyjádřilo svoji podporu: bývalý prezident Václav Havel, zpěvačka Marta Kubišová, duchovní Tomáš Halík, socioložka Jiřina Šiklová, herec a moderátor Jan Kraus, novinářka Petra Procházková a mnoho dalších. Nejdůležitější však je, že se zvedla veřejná vlna solidarity s ohroženými menšinami a přímo na ulici se neonacismu postavila spousta lidí.

„Letošní brněnský protest ukázal, že je možné nenásilně a zároveň účinně vystoupit proti nesnášenlivosti a rasismu. Neonacistické organizace v Brně neuspěly a organizátoři pochodu viděli, že proti jejich plánům stojí nejen známé osobnosti, ale i podstatná část společnosti. Všem účastníkům a účastnicím blokády děkujeme,“ komentuje letošní události další mluvčí BRNO Blokuje Petr Porteš.

Iniciativa BRNO Blokuje v posledních týdnech před samotnou blokádou učinila i další kroky k zastavení neonacistického pochodu. Předala zástupcům a zástupkyním brněnského magistrátu a Policie ČR důkazy o tom, že shromáždění a pochod 1. května v Brně je ve skutečnosti setkáním militantních stoupenců a stoupenkyň zakázaného neonacistického Národního odporu. Přestože jej oficiálně pořádá Dělnická mládež (DM), odnož Dělnické strany sociální spravedlnosti, organizátoři pochodu jsou aktivní neonacisté a stoupenci Národního odporu. Mluvčí BRNO Blokuje také vyzvali brněnského primátora, aby se zasadil o zrušení pronájmu městského parku pro neonacistický sraz před průvodem.

Mluvčí iniciativy BRNO Blokuje:
Jiří Koželouh
Irena Košíčková
Petr Porteš 
tisková zpráva, Tisková zpráva iniciativy BRNO Blokuje
Přečteno: 2157x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo