romea - logo
23. září 2019 (pondělí)
svátek má Berta
Loading
rozšířené vyhledávaní

BRNO Blokuje: Odpůrci rasismu nenásilně zablokovali neonacistický pochod, přečíslili jej čtyřnásobně

Brno, 1.5.2011 22:28, (ROMEA)
ilustrační foto

Přes 1500 lidí se 1. května v jednu hodinu po poledni postavilo do cesty neonacistickému pochodu v Brně. Organizátoři pochodu spojení s militantní neonacistickou organizací Národní odpor plánovali šířit strach a nenávist ve čtvrti obývané Romy, Romkami a lidmi z dalších menšin. Necelých 400 neonacistů a neonacistek muselo změnit plánovanou trasu a kličkovat před nenásilnou blokádou. Přesto, že po části Cejlu neonacistický pochod prošel, čtyřnásobný počet lidí na opačné straně jasně ukázal, že společnost rasismus a xenofobii odmítá. Nenásilnou blokádu podpořila řada významných osobností.

Přes 1500 lidí v Brně dnes v jednu hodinu po poledni nenásilně zabránilo neonacistickému pochodu vejít do ulice Cejl a donutilo ho ke změně trasy. Plán neonacistických organizátorů na zastrašování obyvatel a obyvatelek čtvrti ztroskotal. Neonacistů a neonacistek dorazilo na místo méně než jejich vůdci čekali, odpůrců a odpůrkyň nacismu bylo v Brně čtyřikrát tolik. Policie musela zvolit improvizovanou trasu pochodu.

„Naše iniciativa dosáhla svého cíle. Neonacisté nedostali šanci demonstrovat svoji sílu. Počet blokujících je čtyřnásobně přečíslil. Je to zásluha všech slušných lidí, kteří dnes přišli a postavili se neonacismu přímo na ulici – nenásilně, ale nekompromisně,“ říká Jiří Koželouh, mluvčí BRNO Blokuje.

Police neonacistický pochod nakonec do čtvrti obývané Romy a Romkami pustila, ale musela díky blokádě změnit jeho trasu. „Svého cíle – zastrašovat – neonacistický pochod nedosáhl. Nenásilně na ulici protestovali lidé z celého Brna a dalších měst, v hojném počtu se účastnili také místní Romové a Romky,“ říká Irena Košíčková, mluvčí BRNO Blokuje.

Zatímco blokáda zůstala celou dobu nenásilná, neonacisté se pokusili proniknout k protestujícím a střetli se s policií, která jich několik zadržela. Už na začátku neonacistické akce byl jeden z řečníků zadržen za závadný projev. „V této chvíli měla policie neonacistickou akci – jak jí ukládá zákon – rozpustit,“ připomínám Koželouh. Předseda Dělnické strany SS Tomáš Vandas v průběhu akce vyhrožoval přizvanému expertovi na extremismus. Podle přímého svědka mu sdělil: „Víme o tobě, ...skončils...“

Nenásilná akce BRNO Blokuje si hned po zveřejní v polovině dubna získala široké sympatie. Přes padesát českých osobností vyjádřilo svoji podporu: bývalý prezident Václav Havel, zpěvačka Marta Kubišová, duchovní Tomáš Halík, socioložka Jiřina Šiklová, herec a moderátor Jan Kraus, novinářka Petra Procházková a mnoho dalších. Nejdůležitější však je, že se zvedla veřejná vlna solidarity s ohroženými menšinami a přímo na ulici se neonacismu postavila spousta lidí.

„Letošní brněnský protest ukázal, že je možné nenásilně a zároveň účinně vystoupit proti nesnášenlivosti a rasismu. Neonacistické organizace v Brně neuspěly a organizátoři pochodu viděli, že proti jejich plánům stojí nejen známé osobnosti, ale i podstatná část společnosti. Všem účastníkům a účastnicím blokády děkujeme,“ komentuje letošní události další mluvčí BRNO Blokuje Petr Porteš.

Iniciativa BRNO Blokuje v posledních týdnech před samotnou blokádou učinila i další kroky k zastavení neonacistického pochodu. Předala zástupcům a zástupkyním brněnského magistrátu a Policie ČR důkazy o tom, že shromáždění a pochod 1. května v Brně je ve skutečnosti setkáním militantních stoupenců a stoupenkyň zakázaného neonacistického Národního odporu. Přestože jej oficiálně pořádá Dělnická mládež (DM), odnož Dělnické strany sociální spravedlnosti, organizátoři pochodu jsou aktivní neonacisté a stoupenci Národního odporu. Mluvčí BRNO Blokuje také vyzvali brněnského primátora, aby se zasadil o zrušení pronájmu městského parku pro neonacistický sraz před průvodem.

Mluvčí iniciativy BRNO Blokuje:
Jiří Koželouh
Irena Košíčková
Petr Porteš 
tisková zpráva, Tisková zpráva iniciativy BRNO Blokuje
Přečteno: 2159x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo