romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brno chce zvelebit zanedbanou čtvrť, kde žijí Romové

Brno, 10.12.2008 13:21, (ROMEA)

Brněnská radnice chce opravit jednu z nejzanedbanějších částí města kolem Bratislavské ulice, kde žije hodně neplatičů, sociálně vyloučených a Romů. V oblasti by se měly opravovat byty a veřejná prostranství. Takzvaný integrovaný plán rozvoje města, který obsahuje seznam změn, schválili v úterý zastupitelé. Učinili tak krok k tomu, aby Brno mohlo na obnovu území získat evropské dotace, řekl ČTK primátorův náměstek Martin Ander.

Podle Andera bylo schválení plánu důležité. "Tím dokládáme ministerstvu (pro místní rozvoj), že jsme schopni těch 280 milionů korun, které by pro Brno mohly být, utratit za promyšlený plán, který bude situaci řešit," řekl.

V plánu se počítá se třemi druhy změn v zanedbaném území. Měly by se tam regenerovat vybydlené bytové domy, na opravy pak naváže sociální projekt, který zajistí, aby nájemníci s opraveným majetkem šetrně nakládali. "Aby se neopravily domy, které za pět let budou vypadat jako teď," řekl Ander. Dál se mají obnovovat veřejná prostranství, kde vzniknou plácky a hřiště s nerozbitnými prvky pro hry dětí. "Protože pokud ty děti vyrůstají v prostředí, kde je všechno rozbité a zničené, popřípadě tam nejsou dětská hřiště, tak se to odráží na jejich vývoji," řekl náměstek.

Projekt obnovy zanedbané části města mezi Francouzskou ulicí a Cejlem kritizuje opozice. Podle občanských demokratů je dokument připraven nekvalitně a nezajišťuje, že opravené domy i veřejná prostranství v problematické lokalitě lidé vbrzku nezničí.

Ander kritiku odmítl. Podle něj je naopak s obyvateli vyloučené oblasti potřeba pracovat, aby se situace nevyhrotila jako na litvínovském sídlišti Janov. Konflikty mezi nepřizpůsobivými obyvateli a zbytkem sídliště se tam letos natolik vyostřily, že do města přijeli pravicoví radikálové a uspořádali pochod na Janov. Stovky se jich pak v ostrých bitkách střetly s policisty. Politici z vedení města už s obyvateli sídliště začali jednat. Slíbili, že proti problémovým lidem zakročí.

Přečteno: 2651x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ghetta, Brno, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo