romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brno investuje přes 300 milionů korun do čtvrti, kde žijí Romové

Brno, 24.9.2008 13:54, (ROMEA)

Brno chce za evropské peníze opravit jednu z nejzanedbanější části města, kde žije hodně Romů. S pomocí dotací EU by se měla zvelebit veřejná prostranství a opravit domy v ulicích Bratislavské, Francouzské a na Cejlu. Počítá se s úpravami za 311 milionů korun. Necelou polovinu zaplatí město, dotace EU by měla činit asi 159 milionů korun, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Oliver Pospíšil.

Za peníze se budou v lokalitě budovat parky, dětská hřiště a rekonstruovat stávající prostranství. U domů se počítá s obvyklými úpravami - výměnou oken, zateplením, opravou střech i fasády. Část peněz by se měla využít i na záměry, které budou cíleny na obyvatele této oblasti. Neziskové organizace by pro ně měly připravit různé rekvalifikace a kurzy.

V domech, často vybydlených, se podle Pospíšila nebude příliš investovat do interiérů. Nájemníci také nemohou počítat s tím, že si byty v opravených domech budou moci odkoupit. V oblasti je dnes sice řada domů určených k prodeji, které se mají opravovat, ale ty se před rekonstrukcí převedou do bloku městského majetku neurčeného k prodeji.

V Brně žije podle odhadu odborníků kolem 5000 Romů a velká část z nich bydlí právě v oblasti kolem Cejlu. Mezi politiky už dříve zaznívaly hlasy, zda problematiku sociálního vyloučení neřešit rozestěhováním Romů po celém městě. Pospíšil to dnes odmítl. "Chceme problémy řešit tam, kde vznikly," uvedl.

Brněnští politici věří, že chystané investice pomohou oblasti k rozkvětu. Má mimořádnou výhodu ve své poloze těsně vedle nejužšího jádra města.

KAM DÁL?
Brno se snaží řešit problémy Romů s bydlením
Agentura pro boj s ghetty přinese Brnu pět milionů korun
SPECIÁL: Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

VIDEO
Brno - Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

Přečteno: 2193x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Agentura pro sociální začleňování, Ghetta, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo