romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brno prosazuje změnu školského zákona, má pomoci vzdělávání Romů

Brno, 17.8.2007 11:27, (ČTK)

Brno, kde žijí početné komunity Romů, spolupracuje s odborníky ministerstva školství na změně školského zákona. Nový předpis by měl usnadnit vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit, mimo jiné i Romů. Podle návrhu brněnských odborníků by například děti, jejichž rodiče požádají o odklad školní docházky, měly povinně docházet do přípravné třídy. ČTK to řekla brněnská zastupitelka Kateřina Dubská (SZ).

Podle Dubské mají přípravné třídy prokazatelně dobrý vliv na budoucí prospěch dětí, část rodičů je však do tříd nechce dávat. "Mají pocit, že je okrádají o dětství," podotkla. Podle zastupitelky Evy Slavíkové (SZ) se tak stává, že se do přípravné třídy přihlásí 15 dětí a pravidelně pak docházejí tři. I to by měl nový předpis změnit; předškolní docházka by pro určitou skupinu dětí měla být povinná.

Přípravné třídy fungují v Brně 13 let. Letos otevře jednu základní škola v Křenové ulici a druhou škola na náměstí 28. října. Podle Tomáše Jilčíka z magistrátního odboru školství je nejčastěji navštěvují Romové. Že by však měli v docházce mezery, se nedomnívá. "Ředitelé tvrdí, že absence občas jsou, ale v celku jsou třídy využívané," uvedl.

Kromě přípravných tříd se Brňané snaží do školských předpisů dostat další novinku. Chtějí, aby ve třídách, které navštěvují děti ze sociálně vyloučených lokalit a hlavně Romové, mohlo být méně dětí. Učitelé se podle nich těmto dětem musejí více věnovat, aby látku zvládli, což v početných kolektivech není možné. Školy se však malým třídám dnes brání kvůli nedostatku peněz.
Podle Dubské už kvůli tomu na ministerstvu školství vznikla skupina, která hledá definici sociálně handicapovaného dítěte. Nynější předpisy školám, které Romy vzdělávají, nedávají žádné úlevy. Nadstandardní příspěvky školy dostávají například na děti postižené, školáky s poruchami učení nebo na cizince. Ani do jedné skupiny Romové nepatří, hlásí se většinou k české národnosti.

Podle komunitního plánu sociálních služeb, který nedávno zveřejnil brněnský magistrát, žije v Brně asi 15.000 až 17.000 Romů. "Jde o nesourodou skupinu obyvatel sestávající z původních moravských, slovenských, maďarských, olašských a německých romských komunit, mezi kterými neexistuje jednotící prvek," uvádí se v dokumentu. Z celkového počtu brněnských Romů jich asi 8000 až 10.000 žije v sociálně vyloučených lokalitách. V Brně jsou čtyři.

Přečteno: 1049x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, VzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo