romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brno se snaží řešit problémy Romů s bydlením

Brno, 19.7.2008 10:54, (MF DNES/ROMEA)

Rozsáhlý průzkum brněnského magistrátu, který vypracovala speciální skupina zaměřená na ghetta, ukázal že pět set převážně romských rodin, tedy asi 2000 lidí, se muselo za poslední dva roky v Brně vystěhovat z městského bytu. Neplatili totiž nájem. Dluhy za činži momentálně v Brně dělají 160 milionů korun. A každý rok stoupají. Právě takzvaně sociálně znevýhodněné osoby městské byty z velké části obývají. Uvedl to deník Mladá fronta DNES.

Studie byla vypracována společně s vládní agenturou proti vzniku ghett. Na jejím základně se nyní za zhruba pět milionů korun, které má vládní agentura do Brna přinést, zpracují projekty pro žádosti o evropské dotace. Speciální tým, v němž jsou zástupci města, neziskových organizací a hlavně samotných Romů, má nyní za úkol připravit dlouhodobý plán, jak zamezit dalšímu růstu dluhů. A také jak vymazat z mapy Brna izolovaná ghetta.

Nejjednodušší postup - výpověď z nájmu a exekuce - je podle odborníků nezodpovědný. Problém by měly začít řešit jednotlivé městské části, na jejichž území se „sociálně vyloučené oblasti“ nacházejí. Jenže ty vůbec nevědí, jak s neplatiči pracovat.

Podle zjištění speciální skupiny městské části řeší problém, až když nájemník dluží statisíce. Pak ho městská část jednoduše vystěhuje a o jeho osud se dál nestará.Zvlášť ty, které mají s neplatiči největší problémy a dluhy sčítají po milionech, jako je Brno-střed, Brno-sever nebo Královo Pole, nemají zpracovaná žádná pravidla, jak narůstání dluhů předcházet.

„Jenže Romové ze sociálně vyloučených lokalit, žijící v takzvané kultuře chudoby, jsou schopni zvládat dluhy do výše třiceti tisíc korun. Jakmile jejich dluhy překročí tuto hranici, už je neřeší. Mají totiž pocit, že to už nikdy nemůžou splatit, že situace je nad jejich síly,“ vysvětlila pro MF DNES Kateřina Dubská, šéfka pracovní skupiny pro integraci sociálně vyloučených osob. „Městské části by měly například pravidelně zjišťovat a hlásit aktuální stav nezaplacených nájmů a také zpřísnit kontrolu hospodaření,“ uvedla Dubská. Na to je potřeba vypracovat jasnou metodiku, což je hlavně včasná práce s dlužníky.

Vystěhovaní lidé z Brna neodchází, ale podle terénních a sociálních pracovníků se většina z těchto lidí přestěhovala k příbuzným nebo známým. „Problém neplatičů se tak přesouvá i do jiných částí Brna. Přenáší zhoršování sociální a bytové situace na rodiny, které doposud problémy neměly,“ uvedla pro MF DNES Dubská.

Ani stěhování do soukromé ubytovny není řešení.Vystěhovaní navíc platí mnohokrát vyšší nájemné než v městském bytě. Například na bydlení pro Romy v domě v ulici Markéty Kuncové doplácí stát na dávkách zhruba 400 tisíc korun měsíčně. Město má proto v plánu postavit co nejdříve sociální bydlení.

„Chceme najít systém, který do budoucna zamezí víceméně zbytečné ztrátě bydlení. Tím se například výrazně zmenší riziko odebrání dětí z rodin a jejich umístění v ústavech,“ uvedl pro MF DNES náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský, který projekt zaštiťuje. Pobyt jednoho dítěte v ústavním zařízení totiž stojí 27 tisíc korun měsíčně. V případě tří dětí se pak suma vyšplhá ročně k milionu, který jde z kapes daňových poplatníků.

Příkladem pro problémové městské části by mohl být Nový Lískovec, který má pečlivě vypracovaný postup proti neplatičství. Ten spočívá v důsledné kontrole. Stačí, aby jeden měsíc nájemník nezaplatil, a městský úřad ihned řeší důvod. Následují dvě upomínky. A pokud ani ty nepomohou, domáhá se úřad nájmu soudní cestou.

Městské části, které mají s neplatiči problémy, ale postup magistrátního týmu a jeho závěry kritizují. „Nikdo z pracovní skupiny na Brně-severu nebyl, nikdo se mnou nic nekonzultoval. Kontrola neplatičů u nás je naopak větší než v Lískovci, jenže tam nemají takové obyvatele, které máme my,“ reagoval podle MF DNES starosta Leo Venclík, pod nějž ulice jako Bratislavská, Francouzská či Vranovská.

Město chce kromě prevence připravit i krizové bydlení. Pro případy, kdy ani včasná konzultace neplatičům nepomůže a hrozí, že skončí na ulici. Ale například i pro lidi, kterým vyhoří dům nebo z jakékoliv jiného důvodu přijdou o střechu nad hlavou. „Nic takového zatím v Brně neexistuje. Na soukromé ubytovny, kam se lidé uchylují, pak doplácíme všichni,“ podotkla pro MF DNES Dubská.

Město proto hodlá s pomocí evropských peněz, o které požádá, postavit tři druhy azylového bydlení. Všechny po konzultaci s neziskovými organizacemi a sociálními pracovnicemi. Jedno pro rodiny v obtížné životní situaci. Druhé, které bude nabízet sociální programy, například práci s dětmi. A třetí možnost bude bydlení v městském bytě, ale s domovníkem, který bude platby nájmů kontrolovat.

Magistrátní skupina pro integraci sociálně vyloučených rovněž zjistila jakým způsobem komerční realitní kanceláře získávají velmi výhodně například byty v domech v ulicích Bratislavské, Vranovské nebo Francouzské, které ústí přímo do centra města.  Realitky je kupují od Romů, kteří mnohdy nemají povědomí o cenách a své byty prodají za směšnou sumu. A pak realitní společnosti požádají o privatizaci. Získají tak za pár desítek tisíc byt v centru v hodnotě několika miliónů korun.

„Narůstají případy působení komerčních realitních kanceláří, které zneužívají nízkého právního vědomí a sociální tísně osob ohrožených rizikem sociálního vyloučení,“ stojí ve zprávě magistrátní skupiny pro integraci sociálně vyloučených.

Současní nájemníci totiž na odkup bytu nemají. A „hodné“ realitky za ně zaplatí vlastnický podíl při privatizaci. Po podpisu smlouvy na ně tlačí, aby se vystěhovali. A podle zkušeností terénních pracovníků často prapodivně. „Noví majitelé využívají zákonných i nezákonných způsobů k vystěhování sociálně slabých, zejména romských rodin,“ píše se ve zprávě, kterou cituje MF DNES.

Na problém se proto nyní zaměří sociální pracovníci. Jejich úkolem bude obcházet domy, které Brno doporučilo k prodeji, a zjišťovat, proč ho nájemníci nechtějí koupit. Aby se nestalo, že ho koupí někdo jiný a nájemníky vystěhuje.

Cílem celého projektu je hlavně zvýšení právního vědomí Romů v oblasti bytového práva, povinností a práv uživatelů bytu. „A také předcházení ztrátě bydlení, mnohdy zcela zbytečné,“ podotkla pro MF DNES Dubská.

Přečteno: 2910x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Bydlení, Brno, Agentura pro sociální začleňováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo