romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brno-sever zkontroluje nepřizpůsobivým nájemníkům byty i děti

Brno, 12.9.2007 16:25, (ČTK)

Radnice městské části Brno-sever bude v plánovaném domě pro nepřizpůsobivé nájemníky pravidelně kontrolovat byty a chce dohlížet i na docházku dětí do školy. Takzvaný dům hotelového typu, kam chce Brno-sever přestěhovat 80 rodin, by měl fungovat za dva roky, řekl dnes ČTK místostarosta městské části Karel Pospíšil (ČSSD). V komplexu má být recepce, policejní služebna i klubovny pro děti. Obyvatelé budou platit nižší než regulované nájemné, jako v sociálních bytech.

Radnice Brno-sever se snaží řešit problémy s nepřizpůsobivými občany, mezi než z velké části patří místní Romové, už dlouho. Jen za rok 2006 eviduje dluhy na nájemném kolem deseti milionů. Nedávno se rozhodla na místě několika starých domů postavit nový komplex. Investuje tam 200 milionů korun, peníze chce ale od státu, popřípadě od města. Právě na financování bude záležet, kdy bude stavba hotova, podotkl Pospíšil. "Město nám k tomu dává zelenou, ale nemá na to peníze," doplnil.

V domě budou nepřetržitě fungovat recepční. Mají dohlížet například na návštěvy, které navíc budou moci chodit jen v některých dnech. Úřad tak chce zajistit, aby v bytech nebydlelo víc lidí, než je nahlášeno. Úředníci z radnice ve spolupráci se strážníky a terénními pracovníky budou pravidelně kontrolovat, zda nájemníci dům neničí a platí nájemné.

Ředitel romského sdružení DROM Miroslav Zima, který má na projektu spolupracovat, zatím podrobnosti nezná. ČTK řekl, že proti podmínkám nic nemá, pokud budou vykompenzovány jinými klady. "Je chvályhodné, že úřad něco řeší, a záleží na každém, jestli na takové podmínky přistoupí nebo ne," uvedl.

Nájemní smlouvy budou na dobu určitou s možností okamžité výpovědi. "Pokud odhalíme nějaké poškození, lidé to budou muset ihned zaplatit, jinak je můžeme vystěhovat, ve vážných případech i bez náhrady," uvedl Pospíšil.

Stavbu domu bere městská část jako pilotní projekt. Chce, aby se do aktivit zapojilo také město a stát. Například požaduje v lokalitě alespoň o deset policistů více, víc peněž na školy, kam budou děti nepřizpůsobivých obyvatel chodit. Po státu pak chce, aby usnadnil obcím nařizování veřejně prospěšných prací.

Přečteno: 1460x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo