romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brno-sever zkontroluje nepřizpůsobivým nájemníkům byty i děti

Brno, 12.9.2007 16:25, (ČTK)

Radnice městské části Brno-sever bude v plánovaném domě pro nepřizpůsobivé nájemníky pravidelně kontrolovat byty a chce dohlížet i na docházku dětí do školy. Takzvaný dům hotelového typu, kam chce Brno-sever přestěhovat 80 rodin, by měl fungovat za dva roky, řekl dnes ČTK místostarosta městské části Karel Pospíšil (ČSSD). V komplexu má být recepce, policejní služebna i klubovny pro děti. Obyvatelé budou platit nižší než regulované nájemné, jako v sociálních bytech.

Radnice Brno-sever se snaží řešit problémy s nepřizpůsobivými občany, mezi než z velké části patří místní Romové, už dlouho. Jen za rok 2006 eviduje dluhy na nájemném kolem deseti milionů. Nedávno se rozhodla na místě několika starých domů postavit nový komplex. Investuje tam 200 milionů korun, peníze chce ale od státu, popřípadě od města. Právě na financování bude záležet, kdy bude stavba hotova, podotkl Pospíšil. "Město nám k tomu dává zelenou, ale nemá na to peníze," doplnil.

V domě budou nepřetržitě fungovat recepční. Mají dohlížet například na návštěvy, které navíc budou moci chodit jen v některých dnech. Úřad tak chce zajistit, aby v bytech nebydlelo víc lidí, než je nahlášeno. Úředníci z radnice ve spolupráci se strážníky a terénními pracovníky budou pravidelně kontrolovat, zda nájemníci dům neničí a platí nájemné.

Ředitel romského sdružení DROM Miroslav Zima, který má na projektu spolupracovat, zatím podrobnosti nezná. ČTK řekl, že proti podmínkám nic nemá, pokud budou vykompenzovány jinými klady. "Je chvályhodné, že úřad něco řeší, a záleží na každém, jestli na takové podmínky přistoupí nebo ne," uvedl.

Nájemní smlouvy budou na dobu určitou s možností okamžité výpovědi. "Pokud odhalíme nějaké poškození, lidé to budou muset ihned zaplatit, jinak je můžeme vystěhovat, ve vážných případech i bez náhrady," uvedl Pospíšil.

Stavbu domu bere městská část jako pilotní projekt. Chce, aby se do aktivit zapojilo také město a stát. Například požaduje v lokalitě alespoň o deset policistů více, víc peněž na školy, kam budou děti nepřizpůsobivých obyvatel chodit. Po státu pak chce, aby usnadnil obcím nařizování veřejně prospěšných prací.

Přečteno: 1452x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo