romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brusel ve středu představí balíček návrhů ze sociální oblasti

Brusel, 1.7.2008 9:22, (ROMEA/ČTK)

Evropská komise ve středu představí sociální balíček, kterým se chce vyrovnat se změnami v sociální oblasti, jimiž "sedmadvacítka" prochází. Po energetice nebo podpoře vzdělání a výzkumu chce Evropská unie "zabalit" i své návrhy týkající se například práv pacientů při přeshraniční zdravotní péči, diskriminace nebo situace Romů.

Brusel vychází z toho, že každý obyvatel unie by měl mít v každém věku přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Například pacienti by se tak mohli léčit v kterékoliv jiné zemi "sedmadvacítky", aniž by k tomu potřebovali souhlas svého lékaře.

Zdravotní pojišťovna by pak hradila výkony v takovém rozsahu, kolik by stály v pacientově domovské zemi. Co by bylo nad tuto hranici, by musel uhradit ze své kapsy. Evropskou komisi k návrhům v této oblasti tlačí rozsudky Evropského soudního dvora, který dal zapravdu pacientům, kteří na operaci vyrazili do zahraničí, protože na ní ve své zemi čekali příliš dlouho.

Evropská komise se také chce zaměřit na diskriminaci mimo zaměstnání zejména na základě vyznání, postižení, věku a sexuální orientace. Pokud by příslušná pravidla schválily členské státy unie, musel by například ten, kdo je z diskriminace obviněn, dokazovat, že se tak neděje. Některé firmy se ale obávají toho, že kvůli dodatečným nákladům nebudou schopny přizpůsobit všechny své služby nebo zboží postiženým osobám.

V Evropské unii žije odhadem sedm až devět milionů Romů. Řada z nich se ocitla v podmínkách sociálního vyloučení. Evropská komise se proto chce zaměřit na hlavní problémy, s nimiž se Romové potýkají a snažit se hledat způsoby, jak by se tato menšina mohla aktivně zapojit do většinové společnosti.

Těžkou hlavu rovněž Bruselu dělá vzdělání dětí z rodin migrantů. Výzkumy ukazují, že pokud si to rodiče mohou dovolit, snaží se své potomky posílat do škol s pokud možno co nejnižším podílem dětí migrantů, což vede ke vzniku oddělených světů migrantů a ostatních. Školáci, jejichž rodiče jsou přistěhovalci, rovněž oproti svým protějškům také pokulhávají v prospěchu.

Přečteno: 754x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo