romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brusel ve středu představí balíček návrhů ze sociální oblasti

Brusel, 1.7.2008 9:22, (ROMEA/ČTK)

Evropská komise ve středu představí sociální balíček, kterým se chce vyrovnat se změnami v sociální oblasti, jimiž "sedmadvacítka" prochází. Po energetice nebo podpoře vzdělání a výzkumu chce Evropská unie "zabalit" i své návrhy týkající se například práv pacientů při přeshraniční zdravotní péči, diskriminace nebo situace Romů.

Brusel vychází z toho, že každý obyvatel unie by měl mít v každém věku přístup ke vzdělání a zdravotní péči. Například pacienti by se tak mohli léčit v kterékoliv jiné zemi "sedmadvacítky", aniž by k tomu potřebovali souhlas svého lékaře.

Zdravotní pojišťovna by pak hradila výkony v takovém rozsahu, kolik by stály v pacientově domovské zemi. Co by bylo nad tuto hranici, by musel uhradit ze své kapsy. Evropskou komisi k návrhům v této oblasti tlačí rozsudky Evropského soudního dvora, který dal zapravdu pacientům, kteří na operaci vyrazili do zahraničí, protože na ní ve své zemi čekali příliš dlouho.

Evropská komise se také chce zaměřit na diskriminaci mimo zaměstnání zejména na základě vyznání, postižení, věku a sexuální orientace. Pokud by příslušná pravidla schválily členské státy unie, musel by například ten, kdo je z diskriminace obviněn, dokazovat, že se tak neděje. Některé firmy se ale obávají toho, že kvůli dodatečným nákladům nebudou schopny přizpůsobit všechny své služby nebo zboží postiženým osobám.

V Evropské unii žije odhadem sedm až devět milionů Romů. Řada z nich se ocitla v podmínkách sociálního vyloučení. Evropská komise se proto chce zaměřit na hlavní problémy, s nimiž se Romové potýkají a snažit se hledat způsoby, jak by se tato menšina mohla aktivně zapojit do většinové společnosti.

Těžkou hlavu rovněž Bruselu dělá vzdělání dětí z rodin migrantů. Výzkumy ukazují, že pokud si to rodiče mohou dovolit, snaží se své potomky posílat do škol s pokud možno co nejnižším podílem dětí migrantů, což vede ke vzniku oddělených světů migrantů a ostatních. Školáci, jejichž rodiče jsou přistěhovalci, rovněž oproti svým protějškům také pokulhávají v prospěchu.

Přečteno: 754x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo