romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Budapešťský soud zatím nezakázal Maďarskou gardu

Budapešť, 20.5.2008 6:46, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Budapešťský soud ani ve druhém kole projednávání zatím nerozhodl o zákazu tzv. Maďarské gardy a jednání odročil na 30. června. V budově soudu i jeho okolí platila přísná bezpečnostní opatření, k žádným výtržnostem na rozdíl od minulosti však nedošlo. Napsal to server iHNed.cz.

Obhájce gardy včera argumentoval tím, že organizace při svých vystoupeních vyjadřuje pouze "určitý názor, což je věc vkusu". Celá záležitost tedy podle něj není právní, ale politická. A jako taková proto nepatří do soudní síně.

Krajně nacionalističtí gardisté vzbudili za necelý rok své existence antiromskými a antisemitskými výroky obrovské množství kritiky nejen v samotném Maďarsku, ale i v sousedních státech, včetně Slovenska. Návrh na rozpuštění tohoto hnutí podalo státní zastupitelství.

Podle státního zástupce gardisté svými akcemi a výroky podněcují rasovou nesnášenlivost a porušili hned několik zákonů, které se týkají činnosti politických uskupení. Návrh na zrušení Maďarské gardy k soudu doputoval loni v prosinci, krátce poté, co tři stovky gardistů v uniformách 9. prosince pochodovaly na protiromské demonstraci.

Proces s extremistickým hnutím, které loni v srpnu založilo nacionalistické Hnutí za lepší Maďarsko neboli Jobbik, provázejí přísná bezpečnostní opatření. Stejně jako před dvěma měsíci, 12. března, kdy soudní přelíčení s gardou začalo, hlídali budovu soudu policisté. Ti měli zabránit tomu, aby se příslušníci sdružení střetli se zástupci organizací, které u soudu svědčí ve prospěch jeho zákazu. To se týká například maďarských romských a židovských organizací.

Při minulém projednávání musela zakročit i policie, neboť členové gardy rozhodovali o tom, koho k soudu pustí, a koho ne, a na chodbě před jednacím sálem nastolovali pořádek podle vlastních představ. Vzápětí poté se rozpoutala diskuse, zda je soud povinen postarat se o pořádek i mimo soudní síň. Včera soudní ostraha znemožnila, aby se opakovaly podobné scény jako v březnu. Nicméně asi 200 gardistů v uniformách demonstrovalo "svou sílu" na ulici před vchodem do soudní budovy.

Maďarská garda je polovojenské sdružení, jehož hlavním cílem je podle vyjádření jeho členů změna politického režimu v zemi a ochrana Maďarska před údajnými útoky z okolních států, tedy Slovenska, Rumunska či Srbska, v nichž žije početná maďarská menšina.

Prvních 56 příslušníků gardy skládalo veřejnou přísahu v uniformách a pod vlajkami připomínajícími fašistické hnutí, které kolaborovalo s německými nacisty za dob druhé světové války. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány pak přirovnal gardu k Hitlerovým hnědým košilím. Nyní má garda přes sedm stovek členů.

Přečteno: 955x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, EU, Maďarská garda, JobbikHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo