romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie

Bukurešť, 12.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu vyzval dnes italskou vládu, aby neomezovala práva rumunských občanů na cestování do Itálie. Reagoval tak na připravovaná opatření nového italského kabinetu na potírání zločinnosti a nezákonného přistěhovalectví, která jsou podle místního tisku zaměřena hlavně proti rumunským přistěhovalcům a Romům z východní Evropy, obviňovaným často ze zločinnosti.

"Nemůžeme přistoupit na porušování svobody pohybu," řekl Tariceanu na mimořádném zasedání vlády věnovaném problémům zločinnosti Romů v Itálii. Poukázal na právo občanů zemí Evropské unie volně cestovat po unii a zdůraznil, že je třeba dělat rozdíl mezi Romy a Rumuny obecně.

Šéf rumunské vlády řekl, že Itálie reaguje velmi "slabě" na zločiny spáchané romskou komunitou a zaujímá také velmi "měkký" postoj k budování táborů kočovných Romů, které se potom stávají základnou zločinnosti. Dodal, že Rumuni organizují zločineckou síť v přímé spolupráci s Italy a že italská policie jejich aktivity toleruje. Připomněl, že podobné problémy nejsou například ve Francii nebo v Německu, protože tyto země nedovolují kočovníkům budovat si tábory. "Úřady tam zasahují okamžitě a nedělají z toho politický problém," řekl.

Rumunský premiér ujistil, že rumunská vláda chce spolupracovat s novým italským kabinetem při potírání zločinnosti mezi Romy, kteří podle něho pošpinili obraz všech Rumunů pracujících v zahraničí. Chce vyslat do Itálie týmy policistů, kteří by pracovali s italskými kolegy přímo na místě.

Upozornil, že je třeba zbránit šíření protirumunských a xenofobních nálad na Apeninském poloostrově. Rasistické chování vůči Rumunům by mohlo ohrozit dobré vztahy mezi oběma zeměmi, zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Tariceanu požádal ministra vnitra Cristiana Davida, aby co nejdříve odjel do Říma a jednal o problému s italskými představiteli.

V Itálii je kolem 560.000 Rumunů, což je kolem jednoho procenta italské populace. Z italských statistik vyplývá, že Rumuni se v Itálii dopouštějí hlavně vražd, sexuálního násilí a krádeží.

Nová vláda slíbila, že zasáhne proti imigrantům a vyhlásí nová pravidla pro vstup do země, která se budou týkat i občanů zemí EU. Podle některých návrhů by nezákonné přistěhovalectví mohlo být v Itálii trestáno až čtyřmi lety vězení.

Přečteno: 1005x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo