romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bukurešť proti záměru Říma omezit práva Rumunů na cesty do Itálie

Bukurešť, 12.5.2008 20:57, (ROMEA/ČTK)

Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu vyzval dnes italskou vládu, aby neomezovala práva rumunských občanů na cestování do Itálie. Reagoval tak na připravovaná opatření nového italského kabinetu na potírání zločinnosti a nezákonného přistěhovalectví, která jsou podle místního tisku zaměřena hlavně proti rumunským přistěhovalcům a Romům z východní Evropy, obviňovaným často ze zločinnosti.

"Nemůžeme přistoupit na porušování svobody pohybu," řekl Tariceanu na mimořádném zasedání vlády věnovaném problémům zločinnosti Romů v Itálii. Poukázal na právo občanů zemí Evropské unie volně cestovat po unii a zdůraznil, že je třeba dělat rozdíl mezi Romy a Rumuny obecně.

Šéf rumunské vlády řekl, že Itálie reaguje velmi "slabě" na zločiny spáchané romskou komunitou a zaujímá také velmi "měkký" postoj k budování táborů kočovných Romů, které se potom stávají základnou zločinnosti. Dodal, že Rumuni organizují zločineckou síť v přímé spolupráci s Italy a že italská policie jejich aktivity toleruje. Připomněl, že podobné problémy nejsou například ve Francii nebo v Německu, protože tyto země nedovolují kočovníkům budovat si tábory. "Úřady tam zasahují okamžitě a nedělají z toho politický problém," řekl.

Rumunský premiér ujistil, že rumunská vláda chce spolupracovat s novým italským kabinetem při potírání zločinnosti mezi Romy, kteří podle něho pošpinili obraz všech Rumunů pracujících v zahraničí. Chce vyslat do Itálie týmy policistů, kteří by pracovali s italskými kolegy přímo na místě.

Upozornil, že je třeba zbránit šíření protirumunských a xenofobních nálad na Apeninském poloostrově. Rasistické chování vůči Rumunům by mohlo ohrozit dobré vztahy mezi oběma zeměmi, zdůraznil.

ČTĚTE TAKÉ
Italský ministr vnitra chce obnovit na hranicích země kontroly

Tariceanu požádal ministra vnitra Cristiana Davida, aby co nejdříve odjel do Říma a jednal o problému s italskými představiteli.

V Itálii je kolem 560.000 Rumunů, což je kolem jednoho procenta italské populace. Z italských statistik vyplývá, že Rumuni se v Itálii dopouštějí hlavně vražd, sexuálního násilí a krádeží.

Nová vláda slíbila, že zasáhne proti imigrantům a vyhlásí nová pravidla pro vstup do země, která se budou týkat i občanů zemí EU. Podle některých návrhů by nezákonné přistěhovalectví mohlo být v Itálii trestáno až čtyřmi lety vězení.

Přečteno: 993x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Rumunsko, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo