romea - logo
19. června 2019 (středa)
svátek má Leoš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Byl Elvis Presley Rom?

Londýn, 12.7.2008 0:44, (ROMEA)

Rozporuplné reakce vyvolal ve Velké Británii časopis, jehož cílem je rozptýlit mýty o Romech a Travelerech. Nejdiskutovanější částí publikace je kapitola s názvem Síň slávy, ve které jsou představeny známé osobnosti s romskými kořeny. Podle časopisu má romskou krev například Elvis Presley, Charlie Chaplin, Michael Caine nebo Rita Hayworth.

Elvis Presley má mezi svými předky německé Sinty, kteří emigrovali do USA již na počátku 18. století, upozorňuje časopis a dodává, že rodné jméno jeho matky bylo Smith. Toto jméno často používají i britští Romové.

Někteří odborníci tvrdí, že časopis uvádí dezinformace. Jedním z důkazu prý je i to, že Elvis Presley nikdy o svém romském původu nehovořil. "Neexistuje žádný záznam o tom, že by Presley měl něco společného s Romy. To, že měl někdo před 300 lety v rodině Roma je zcela irelevantní a nemůže se o něm tvrdit, že byl Rom," uvedl pro Daily Mail spisovatel a odborník na romskou kulturu David Altheer. Podle něj je hledání takových "romských hvězd" spíše směšné.

Časopis byl vydán v nákladu 20 tisíc výtisků a je distribuován do škol a knihoven. Ministerstvo školství, které na časopis poskytlo 70 tisíc liber, nemělo na obsah časopisu vliv. "Není pravda, že by publikaci vydalo ministerstvo," říká mluvčí. "Peníze jsme poskytli romské organizaci, která sama časopis vydala a za obsah nese odpovědnost ona."

Přečteno: 3965x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Velká Británie, EU



HLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky







..
romea - logo