romea - logo
9. srpna 2022 (úterý)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Byl Elvis Presley Rom?

Londýn, 12.7.2008 0:44, (ROMEA)

Rozporuplné reakce vyvolal ve Velké Británii časopis, jehož cílem je rozptýlit mýty o Romech a Travelerech. Nejdiskutovanější částí publikace je kapitola s názvem Síň slávy, ve které jsou představeny známé osobnosti s romskými kořeny. Podle časopisu má romskou krev například Elvis Presley, Charlie Chaplin, Michael Caine nebo Rita Hayworth.

Elvis Presley má mezi svými předky německé Sinty, kteří emigrovali do USA již na počátku 18. století, upozorňuje časopis a dodává, že rodné jméno jeho matky bylo Smith. Toto jméno často používají i britští Romové.

Někteří odborníci tvrdí, že časopis uvádí dezinformace. Jedním z důkazu prý je i to, že Elvis Presley nikdy o svém romském původu nehovořil. "Neexistuje žádný záznam o tom, že by Presley měl něco společného s Romy. To, že měl někdo před 300 lety v rodině Roma je zcela irelevantní a nemůže se o něm tvrdit, že byl Rom," uvedl pro Daily Mail spisovatel a odborník na romskou kulturu David Altheer. Podle něj je hledání takových "romských hvězd" spíše směšné.

Časopis byl vydán v nákladu 20 tisíc výtisků a je distribuován do škol a knihoven. Ministerstvo školství, které na časopis poskytlo 70 tisíc liber, nemělo na obsah časopisu vliv. "Není pravda, že by publikaci vydalo ministerstvo," říká mluvčí. "Peníze jsme poskytli romské organizaci, která sama časopis vydala a za obsah nese odpovědnost ona."

Přečteno: 5568x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Velká Británie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo