romea - logo
24. května 2017 (středa)
svátek má Jana
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cakl: Soud s DS ukázal naprostou neschopnost ministerstva vnitra a vlády

Praha/Brno, 4.3.2009 18:15, (ROMEA)

Vládní návrh na rozpuštění krajné pravicové Dělnické strany (DS) byl podle politologů a odborníků na extremismus oslovených ČTK nekvalitní. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes návrh zamítl pro nedostatek důkazů, například na propojení DS s neonacistickým Národním odporem. Podle odborníků ale důkazy existují. Shodují se i na tom, že ministerstvo vnitra, které návrh vypracovalo, jej bude muset přepracovat. Podle některých z nich by navíc za neúspěch měl nést někdo odpovědnost.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Soud zamítl návrh na rozpuštění Dělnické strany, vláda připravila nekvalitní návrh

VIDEO
Záznam vynesení rozsudku a odůvodnění v kauze DS
Nejvyšší správní soud zamítl návrh na zrušení Dělnické strany

DOKUMENT
Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu Pst 1/2008 - 66 ze dne 4. března 2009

Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě sleduje aktivity pravicových extremistů, návrh označil za "špatně odvedenou práci úředníků ministerstva vnitra, potažmo vlády České republiky", byl prý "ušit horkou jehlou". Cakl ČTK řekl, že ministerstvo vnitra nebylo při soudním řízení schopné podložit tvrzení v návrhu důkazy. Podle Cakla je to "hanba" vzhledem k tomu, jaké má policie prostředky k monitorování činnosti DS. Neúspěch podle něho ukázal na "naprostou neschopnost (ministerstva vnitra a vlády) jít legálními prostředky proti politické straně, která je prokazatelně propojena s neonacisty".

Podobně se vyjádřila i Caklova kolegyně z Tolerance a právnička Klára Kalibová. "Návrh jednoznačně postrádal jakékoliv důkazy, které by například prokazovaly intenzivnější propojení Dělnické strany s Národním odporem, jednoznačné směřování Dělnické strany proti demokratickým základům českého státu," řekla ČTK. Podle ní to lze prokázat i na základě informací, které ministerstvo může mít například od bezpečnostních složek. "Pokud ministerstvo vnitra bojuje s extremismem tímto způsobem, tak se máme čeho bát," dodala.

Politolog Pavel Pečínka ČTK řekl, že výsledek úsilí vlády o rozpuštění DS považuje za směšný. "Když už návrh chystali, měl být dobře podložen. To se ale nestalo, naopak stojí na hliněných nohou," řekl.

Politolog a odborník na extremismus Jan Charvát poukázal na to, že na nedostatečnou kvalitu dokumentu již před rozhodnutím soudu upozornila média. I podle něho lze dokázat, že lidé z Národního odporu jsou "dneska aktivní v rámci Dělnické strany". "To prokázat lze a ministerstvo vnitra by to mělo být podle mě schopno prokázat naprosto bez problémů, nicméně z nějakého důvodu to neudělali," řekl ČTK. Připomněl ale, že Národní odpor není registrovanou organizací, a proto se špatně prokazuje, že je někdo jeho členem.

Vedle lidí z Národního odporu podle něho s Dělnickou stranou spolupracují i stoupenci dalšího ultrapravicového uskupení - Autonomních nacionalistů. "Sami se k tomu hlásí," uvedl Charvát. Spolupráce byla podle něho vidět například při loňských nepokojích v litvínovském sídlišti Janov, kde se střetlo několik set pravicových radikálů s policisty. "Není v zásadě problém prokázat, že aktivity té politické strany směřují jednoznačně k narušování pořádku, nejlépe to bylo samozřejmě vidět v Janově," míní Charvát. Samotný pochod do Janova podle něho Dělnická strana sice neorganizovala, ale svolala předcházející demonstraci. Za pochodem podle něho oficiálně stáli lidé z Autonomních nacionalistů.

Ministerstvo vnitra by podle Cakla a Kalibové mělo nyní návrh přepracovat a doplnit o důkazy. "Já si myslím, že už teď má stát dostatek důkazů. Naše sdružení, my je máme. A policie je musí mít taky. Vždyť tu mají na 140 lidí na extremismus," prohlásil Cakl.

Návrh vlády mimo jiné odkazoval na prohlášení, v němž strana "vyhlašuje nulovou toleranci k polistopadovému politickému systému". Předseda strany Tomáš Vandas, který spojení strany s neonacisty odmítá a považuje to pouze za snahu stranu zdiskreditovat, ale již dříve uvedl, že strana prosazuje pouze změnu systému demokratickým způsobem. Soud dnes uvedl, že o upřímnosti této obhajoby lze mít pochybnost, avšak chybí jasný důkaz. Podle Charváta by se něco podobného obtížně prokazovalo. "V programu politické strany nic na toto téma není," uvedl politolog s tím, že program DS je podle něho obecný a vágní. Zároveň dodal, že program není důležitý pro příznivce strany, protože "vědí, že Dělnická strana je uskupením, které je ochotné zaštítit otevřené neonacisty".

Podle Cakla i Kalibové dnešní rozhodnutí Dělnickou stranu posílí. "Minimálně budou na každé označení extremista reagovat tím, že se to před soudem neprokázalo," řekl Cakl. "Dělnická strana bude teď hodně sebevědomá," řekla ČTK Kalibová. "Dodá jim to odvahu k podnikání veřejných akcií a tam budou získávat nové voliče. Zejména v regionech, které čelí určitému konkrétnímu problému, ať jsou to problémy se sociálně vyloučenými lokalitami nebo problémy s nezaměstnaností," dodala právnička.

Ministerstvo vnitra si za návrhem stojí, podle mluvčí úřadu Jany Malíkové jej ministerstvo vypracovalo "s nejlepším vědomím a svědomím a velice pečlivě". Ministr Ivan Langer (ODS) uvedl, že soud se podobným případem zabýval poprvé, a určil tak "mantinely", ve kterých se bude úřad propříště pohybovat. Návrh naopak kritizuje opozice.

KAM DÁL?
Evropou pochodovali neonacisté, v Drážďanech bylo asi 100 neonacistů z ČR, mezi nimi i Šlégrová
Rozpuštění DS: politický proces?
Neonacisté se nemusejí bát
Neonacisté ve vyjádření pro soud útočí na vládu i Romy
Kalibová: Policie se měla zabývat výroky vůdce DS na pražské demonstraci
Kalibová: Dělnická strana by měla být rozpuštěna
Šťovíček: Dělnická strana parazituje na problémech Janova
SPECIÁL: Neonacistická provokace v Janově

DALŠÍ VIDEO
Soudní jednání o rozpuštění Dělnické strany

Přečteno: 2052x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, DSHLAVNÍ ZPRÁVY

Týdny mediálního vzdělávání. (FOTO: Jeden svět na školách)

Na pravdě záleží: Na středních a základních školách začaly Týdny mediálního vzdělávání

23.5.2017 12:18
V pondělí 22.května odstartovala vzdělávací akce organizace Člověka v tísni – Jeden svět na školách Týdny mediálního vzdělávání 2017 s mottem Na pravdě záleží. Potrvá do 30.června a zaměřuje se na základní a střední školy. Součástí programu jsou debaty s novináři a mediálními odborníky, promítání filmů a semináře.
 celý článek

Gakko camp  v Japonsku (zdroj: repro YouTube)

Mladý Rom ze Slovenska si splnil sen. Zdroje na vzdělávací cestu do Japonska si sehnal online

22.5.2017 14:47
Crowdsourcingové aktivity mohou splnit lecjaký sen. O tom se nedávno přesvědčil i teprve sedmnáctiletý romský student ze Slovenska, jemuž úspěšná sbírka dopomohla k vytoužené cestě za oceán.
 celý článek

Vincent Holub (Foto: Archiv autora)

Můžeme spolu: Jsem stoprocentní Rom a rád uvažuji samostatně, říká Vincent Holub

22.5.2017 10:54
Od ledna 2017 pravidelně přinášíme rozhovory se zajímavými lidmi, jejichž činnost pomáhá tomu, aby se nám společně dobře žilo. Když jsme hledali název rubriky, oslovilo mě motto letošního Mezinárodního dne Romů „Můžeme spolu“. S organizátory jsme se dohodli, že rubriku uvedeme pod stejným názvem.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo