romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Část měst plánuje exekuce na sociálních dávek po vzoru Chomutova

Ústí nad Labem, 4.6.2009 19:31, (ROMEA)

Stále více měst v Ústeckém kraji zvažuje, že bude využívat exekuce u lidí, kteří pobírají sociální dávky. Chtějí se tak připojit k Chomutovu, který exekutora při odebírání části dávek začal využívat letos v únoru. Vyplývá to z ankety mezi radnicemi větších měst v Ústeckém kraji. Radnice si do toho kroku slibují, že vymůžou dluhy od lidí, na které byly dosud bezmocné.

Nově záměr využít exekutora oznámila Roudnice nad Labem na Litoměřicku. Starosta Josef Bakeš (ODS) si již prý nechal vypracovat seznam chronických dlužníků, kteří se údajně spoléhají na to, že nemají žádný majetek a není jim za páchání drobných krádeží co vzít. Neplatí prý pokuty za drobné trestní delikty, kterých se dopouštějí takřka každý den. "Zákon umožňuje exekuovat těmto lidem sociální dávku. U lidí, kteří chronicky dluží a dále úmyslně tvoří dluh vůči našemu městu a zneužívají systém tím, že spoléhají na nedotknutelnost sociálních dávek, půjdeme dostát jejich povinnostem cestou exekucí dávek,“ tvrdí Bakeš.

V květnu již možnost využila i lounská radnice. Do konce června zahájí exekuce pohledávek také v Litvínově na Mostecku, exekutor dlužníky překvapí na ulici, na poště, v obchodě či herně. Starosta Bíliny na Teplicku Josef Horáček (HNHRM) ČTK řekl, že ve vedení města o exekucích dávek uvažují také, protože výše dluhů u chronických dlužníků neustále narůstá a nedaří se je nijak vymoci. Vyloučen není podobný postup ani v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku. Podle starosty Jana Houšky (ODS) by ho vedení města začalo zvažovat, pokud by dluhy stále narůstaly. Využitím různého druhu exekucí pohrozila dlužníkům i radnice ve Varnsdorfu na Děčínsku.

V Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Kadani na Chomutovsku nebo Postoloprtech na Lounsku exekuce na sociální dávky nepoužívají ani o nich neuvažují. Teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS) tvrdí, že na rozdíl od Chomutova nemají dluhy na nájemném, ale hlavně za různé pokuty. Ty prý většinou dluží lidé, kteří na dávkách nejsou. Podle mluvčího ústeckého magistrátu Milana Knotka město také nemá pohledávky na nájemném, ale hlavně na pokutách nebo za odpad. Tvrdí, že podle právního názoru finančního odboru města na rozdíl od dluhu na nájemném tyto pohledávky nemůže vymáhat třetí osoba, tedy i exekutor.

Mluvčí děčínské radnice Romana Silvarová uvedla, že ač exekuci na dávku nevyužívají, její hrozba z jiných měst ale funguje. Radnice se prý od března letošního roku dohodla s asi 300 dlužníky, kteří pobírají sociální dávky, na dobrovolných splátkách. Vybrala od nich kolem 150.000 korun. Dlužníci si prý spočítali, že je to pro ně výhodnější než případná exekuce.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Exekuce sociálních dávek

 

Přečteno: 1057x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo