romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čekání na vraždu

Praha, 21.4.2009 11:43, (Deník)

V Ostravské fakultní nemocnici leží dvouletá dívka, která se s popáleninami na více než 80 procentech těla nachází mezi životem a smrtí. Pokud zemře, nebude se ve Vítkově na Opavsku vyšetřovat žhářský útok na romskou rodinu, nýbrž vražda.

A bývají to právě události, kdy je zavražděn někdo prokazatelně nevinný, které pohnou veřejným míněním a začnou se řešit nahromaděné problémy. To, co prožíváme nyní, vypadá na ticho před bouří. Pokud dítě přežije, nadále se pouze povedou řeči. Jestliže zemře, něco se možná stane. Visí to ve vzduchu.

Incident ve Vítkově se šetří a mezitím se množí hypotézy, co se vlastně stalo. Jsou dvojího druhu, podle toho, jestli odpověď hledají odpůrci rasového násilí, anebo jestli se událost pokoušejí vysvětlit odpůrci nepřizpůsobivých Romů. Rasista bývá přesvědčen, že si Romové dům i s děckem zapálí sami, aby to pak svalili na hodné rasisty. Anebo se pokusí věc vylíčit jako vnitřní problém v nepřizpůsobivé komunitě. Třeba, že romský lichvář trestá romského dlužníka. Třetí možnost je odsoudit za rasové násilí politiky, kteří nezatočili s nepřizpůsobivými, takže za ně museli dělat pořádek holohlaví dobrovolníci.

Argumentaci extremistů, rasistů a radikálních nacionalistů je užitečné vyslechnout velice pozorně. Podstatné je si uvědomit, že budou hledat alibi pro vraždu. A pokud se jim to alibi podaří „prodat“ veřejnému mínění, budou vraždit i příště. Nejde o nic nového, co bychom neznali z historie. Buď rasistům neprojde ta první vražda, protože se proti nim společnost vzbouří, anebo se společnost nevzbouří, vraždu „pochopí“, a pak přijdou vraždy další. Končí to vražděním hromadným, které končí až vyhubením vrahů…

KAM DÁL?
Dvouletá Natálka z Vítkova je stále v kritickém stavu, útok byl zřejmě plánovaný, útočníci zastavili přívod vody
Útočníci na romskou rodinu křičeli: "Tak si tady klidně shořte, cikáni!"

Některé politiky z ignorace nárustu neonacismu probudil až pokus o upálení dvouletého děvčátka
Dvě zápalné láhve někdo vhodil do domu, kde bydlí Romové
Žhářský útok v Moravském Berouně: rasismus zatím policie nezjistila

Další žhářský útok na Romy, tentokrát v Bruntále
Další útok na Romy, podle policie opět nejde o rasismus
Neznámý žhář hodil na Bruntálsku zápalnou láhev do domu s Romy

 

 

 

Ivan Hoffman
Přečteno: 1840x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo