romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička: Část politiků veřejně kompenzuje svoji slabost hulvátským špiněním Romů

Lety u Písku, 13.5.2012 21:03, (ROMEA)
ilustrační foto

Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu a organizátor každoročního pietního aktu v Letech u Písku, během svého projevu kritizoval politiky za to, že svým populismem zhoršují atmosféru ve společnosti a vyslovil na základě toho velké obavy. Jeho projev přinášíme v plném znění.

Vážené excelence, vzácní hosté dobrý den vám všem,

je neděle, nádherné počasí a jiistě jste mohli svůj čas vyúžít v kruhu svých nejbližších. O to srdečněji si vás za pozůstalé po romských obětech nacismu dovolím přivítat a poděkovat vám za vaši účast.

Romové a Sinty byli během 2. svět války stejně tak jako Židé  téměř vyvražděni a my jsme přítomni na jednom z míst, kde se tak dělo. Na Moravě v Hodoníně u Kunštátu a právě zde před 70 lety začala protektorátní vláda provozovat tzv. sběrné tábory – takto si je pojmenovali věznitelé. Ale ti, kteří je přežili jim neřeknou jinak než koncentráky. A jsou to Romové, kteří přežili i Osvětim, Ravensbrűck a další koncentráky - a mohou tedy srovnávat. V obou zdejších táborech za nacismu po stovkách hynuli naši lidé jenom proto, že byli nenáviděni pro svoji příslušnost k romskému národu.  

Vážení,
věřím že se mnou budete souhlasit, když uvedu, že zde jsme také proto, abychom důrazně odmítli názory extremistů a popíračů holocaustu. A vzpomeneme zde také jména obětí novodobých rasistických vražd. Ono totiž utrpení Romů neskončilo.

Dámy a pánové, 
my, pozůstalí po obětech zde rok co rok voláme po odstranění vepřince z místa, kde členové našich rodin zahynuli. A nebude tomu jinak ani letos. Obracím se tedy na politiky této země a na občany,  kterým není  pověst této země lhostejná: zasaďte se o to, aby národní ostuda v podobě vepřince z místa bývalého koncentráku zmizela. Této zodpovědnosti vás nikdy  nezbavíme. Vraťte důstojnost obětem. Postarejte se o to, abychom se nemuseli jako Češi stydět sami před sebou. Zbavte nás téhle ostudy. Myslím, že si to naše země, potažmo Evropa, vzhledem k historickým skutečnostem, opravdu zaslouží.

Vážení,
život Romů je permanentně ohrožován neonacistickými skupinami a v poslední době se k nim přidávají stále větší počty běžných občanů. A přibývá jich také proto, že si část politiků a volebních kandidátů veřejně kompenzuje svoji slabost hulvátským špiněním Romů s cílem získat na svoji stranu co nejvíc sympatizantů a voličů. No ale bodejť by se tak nechovali. Oni přece vědí, co na podstatnou část českých voličů platí. Mají to nesčetněkrát ověřené a je jim jedno, že ve společnosti vyvolávají protiromskou hysterii.

V této souvislosti bychom mohli namítnout,  že přece  existují zákony, které rasově motivované útoky na Romy a jejich diskriminaci  řeší.  Pravdou však je , že nenávistné útoky a diskriminace se na zákony neohlíží.

Pozůstalí po obětech nacismu, a věřím že i část národa, byla stejně tak jako já šokována televizními záběry Romea.tv, kdy dav běžných občanů se v jednom z měst Šluknovského výběžku za zpěvu české hymny vydal k útoku na romské rodiny. Co si o tom máme myslet? 

Nebýt policejního zásahu, mohly být následky fatální. Takto se má zacházet s českou hymnou? Co si mám myslet o zfanatizovaných lidech v Rotavě? Osobně jsem byl přítomen pochodu rotavských občanů spolu s Vandasovci a s německými neonacisty v protiromském průvodu, v jehož  čele s nimi pochodovala starostka a tamní učitelé. Jak v této atmosféře máme vychovávat svoje děti?

Frustrovaných  Romů  stále přibývá,  frustrace většiny také nebezpečně zesiluje. Co z toho může vzejít?  My si uvědomujeme jak  snadno může dojít k událostem, které si dnes připomínáme.

V této souvislosti musím připomenout: zodpovědnost za integraci Romů, tedy zlepšení jejich života, má stát, ale i regionální úřady. Ty by měly úzce spolupracovat, například při uvolňování eurofondů na speciální programy. Česká republika na řešení této oblasti ze Strukturálních fondů EU čerpá finanční prostředky v řádu miliard a já jaksi nemám pocit, že by se cokoli měnilo k lepšímu. Nedávno jsem zaznamenal zprávu že si dvě města prostřednictvím těchto eurofondů financovala projekty, které s problematikou, kterou by měla řešit, nemají nic společného. Kdo tedy dohlíží a kontroluje, jak se skutečně peníze utrácejí? Kasa Eurofondů přece není bezedná. A problém soužití Romů s většinou si zasluhuje nejvyšší pozornost.
.
Vážení, je zde přítomen také předseda naší nově vzniklé Strany rovných příležitostí pan Štefan Tišer - a já, stejně jako moji kolegové, víme, co se na politické scéně v nadcházejících volbách bude dít ve vztahu k romské menšině. A protože jsme si vědomi své spoluzodpovědnosti za budoucí vývoj vztahu Romů s většinou,  předám slovo panu Tišerovi, Pan Tišer si ve vaší přítomnosti dovolí zveřejnit výzvu.

Vážení a vzácní hosté,
my vám za vaší účast a krásné květiny upřímně děkujeme a věříme, že se zde spolu s Vámy setkáme i příští rok.

Teď se vydáme na farní hřbitov do Mirovic kde jsou pohřbeny především dětské oběti a kde máme pietu vyřešenu po našem..

Děkuji vám za trpělivost..

František Kostlán, Připravil
Přečteno: 2007x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo