romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička, projev v Letech: Politici nás restrikcí a zdražováním nedonutí naši zemi opustit

Lety u Písku, 29.9.2011 11:52, (ROMEA)
ilustrační foto

Pietní akt v Letech u Písku, který proběhl ke Dni české státnosti, zahajoval svým projevem Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Text jeho projevu přinášíme v plném znění.

Projev Čeňka Růžičky, Lety u Písku, 28. září 2011

Jako pozůstalý po obětech nacismu, kteří jsou zde pochováni, mám tu čest vás zde přivítat. Stojíme na jednom z míst, kde se za nacismu odehrály události, které nás poznamenaly na celý život, které se nám nesmazatelně vepsaly do paměti jako memento, aktuální právě za současných vyhrocených vztahů s většinou.

Ano vážení Romové, zde je ono posvátné místo, ze kterého by měly zaznívat zásadní apely, protože slova zde vyřčená získávají na důstojnosti a na významu.

Dnes bude toto místo poctěno uvedením jmen romských obětí rasismu, které zavraždili ruce českých neonacistů po roce 1989. Bude to čtení smutné. Při uvádění jmen nevinných obětí se nám sevřou srdce, ale vzhledem ke stupňující se agresivitě našich spoluobčanů k našemu lidu to bude čtení o to naléhavější. Bude to zvolání a přání, že už konečně chceme v této zemi žít jako svobodní, respektovaní lidé, neohrožováni na životech.

Vážení,

patřím k Romům, kterým téměř celé rodiny zahynuly z rasistických důvodů v nacistických koncentračních táborech, a moc dobře vím, čeho je zmanipulovaný dav, jaký jsme v přímém přenosu mohli sledovat, schopen.

Romové a Sinti, kteří v českých zemích mají šestisetleté kořeny, mají s tímto národem svoji zkušenost. Ještě zaplať pánbůh žijí pamětníci 30. let minulého století, kteří si pamatují na zákon, jenž byl v rozporu s ústavně zaručenou rovnoprávností občanů, který nám nařizoval zvláštní policejní soupisy, zakazoval vstup do vybraných měst, zavedl zvláštní "cikánské legitimace", nařizoval se průběžně hlásit na policejních stanicích i jinak nás terorizoval.

Přijetím tohoto zákona se ještě více protiromské nálady ve společnosti vyhrocovaly a na tom se, stejně jako dnes, podíleli tehdejší starostové. Všechno to vyústilo v chování českých dozorců k našim lidem v nacistických koncentračních táborech v Letech a Hodonínku, kde čeští dozorci utýrali na 600 našich lidí, tedy svých spoluobčanů, z čehož bylo jenom zde v Letech 241 dětí.

Romale,

když jsem zjistil, co všechno se zde v Letech mému lidu stalo, nevěřil jsem svým uším, a až do událostí na Šluknovsku jsem stále doufal, že někde v archivech objevíme materiál, který by českým dozorcům mordování našich lidí nařizoval. Ale my už ho, opravdu, hledat nebudeme. Je to zbytečné. Už víme, kam až může nenávist k Romům zajít.

Dobře víme, jaké peklo čeští dozorci připravili našemu lidu v Letech a v Hodonínku, a víme, jak nenávistně se k nám velká část většiny chová. Každý to zažíváme dnes a denně, na úřadech, ve veřejné dopravě, v obchodech, na ulici…. Při honu na romské rodiny jen shodou šťastných náhod nedošlo k tomu nejhoršímu, totiž ke ztrátám na životech.

Kdo zajistí, že se podobné hony na Romy nebudou s ještě větší intenzitou opakovat, v kterékoli části naší země, a s podstatně horšími následky? Kdo zajistí, že jedinci z našich řad z obavy o život svých rodin neprovedou něco nepředloženého? Tragedie našich lidí v této zemi nemá konce. Dvacet novodobých vražd našich lidí nestačí?

Je třeba počítat s tím, že vztah českých úředníků a politiků k Romům koresponduje a bude korespondovat se všeobecným vztahem společnosti k romské komunitě. U velké části vrcholových politiků je navíc ještě nenávistnější a nebezpečnější, protože zákony, které ovlivňují náš život, vymýšlejí a schvalují. Jako příklad uvedu poslankyni Ivanu Řápkovou, u které ze známých důvodů neuvádím titul - hvězdu postrádající intelekt osobnosti, ženu, která si nedostatek osobnosti kompenzuje nenávistí k Romům, ženu, která se po našich zádech vyšplhala do Poslanecké sněmovny. A, jak víte, není na politické scéně sama.

Romale,

jak potom mohou vypadat zákony, které vymýšlejí a schvalují lidé, kteří Romy bytostně nenávidí. Oni zneužijí individuelních prohřešků jednotlivců, ty záměrně zevšeobecní pro celou "kategorii lidí", přijmou represivní zákony - starostové vyhlášky - a vůbec nepočítají s důsledky svého chování. Umíte si představit, co všechno by se dělo, kdyby bylo zrovna bylo před volbami?
Oni se takto chovat můžou, mají totiž podporu podstatné většiny pravicových politiků a cítí podporu velké části národa, tedy svých voličů.

Vážení Romové,

ptám se, jakou částkou musí ta která rodina disponovat, aby se nedostala do kategorie rodin žijících pod hranicí chudoby. V Americe je tato částka stanovena na 22 000 dolarů, tedy 370 000 ročně. Sociální systém u nás není přebujelý, jak tvrdí politikové pravicových politických stran. V porovnání se státy EU je spíše skromný. Co to je ta kategorie chudoby. Ať už to konečně někdo specifikuje. Kolik vlastně má mít jednotlivec či rodina peněz na to aby už nežila pod hranicí bídy.

Stát nemůže donekonečna odmítat naše argumenty. Tragédie Romů v této zemi nemá konce. Aniž by se matky z té, či oné strany, bály posílat svoje děti do školy. Aniž by se romské rodiny musely obávat toho, co jim zítřek přinese.

Chci všem politikům právě z tohoto místa poslat vzkaz. Budete-li nám přijímáním zákonů a vyhlášek v kombinaci se zdražením téměř všeho v této zemi život ztěžovat, nedonutíte nás tuto zemi opustit. Vytvoříte armádu bezdomoveckých romských rodin, živících se jinak, a nenasytná média se už postarají, aby se předsudky vůči nám prohlubovaly a vztahy radikalizovaly.
 
Bude tak docházet k vyhroceným situacím, na které nebude mít policie čas reagovat. Hrozí tak ztráty na lidských životech.
Jak hlasitě tedy máme křičet, aby naše argumenty byly slyšet. Jsou zde novináři, je zde televize. Budeme samozřejmě vděčni, když nám s předáním vzkazu pomůžou.

Romale,
my jsme v této zemi žili po staletí, žijeme a budeme žít, ať se to komu líbí, nebo ne. A chceme žít jako svobodní a respektovaní lidé, neohrožování na životech, jako hrdý romský národ. Je třeba si připomenout romipen našich předků a osvojit si ho, znovu ho vzkřísit. Jaksi nám chybí, což je do jisté míry příčinou morálního úpadku některých našich rodin.

RRád bych vám toho řekl víc, ale jsou zde další, kteří k vám promluví. Jako Rom, který zde má pohřbeny členy své rodiny, vám upřímně za květiny děkuji a opravdu bych byl radši, kdybychom se mohli scházet při radostnějších příležitostech.

Ačen devleha (Bůh s vámi).

KAM DÁL?
Romové chtějí založit vlastní politickou stranu, která by ovlivňovala dění v regionech
 V Letech proběhne na Den české státnosti pietní akt za oběti rasistických ideologií od roku 1989 po současnost
 


 

 

Čeněk Růžička, předseda Výboru na odškodnění romského holocaustu
Přečteno: 1909x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Šluknovsko, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo