romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Černá Hora: Peníze odešly, ale romské rodiny stále nebydlí

Černá Hora, 18.7.2011 12:32, (ROMEA)

Situace Romů v Černé Hoře, včetně romských válečných uprchlíků, se nijak nelepší. Uvedla to v otevřeném dopise Biljana Alkovic, výkonná ředitelka Roma Scholarship Foundation a členka vládní komise pro monitorování implementace programu Romská strategie.

Podle Alkovic probíhá inkluze Romů v Černé Hoře neodpovědně, nekontrolovaně a v zemi zcela absentují monitorovací mechanismy. "Až teprve před několika týdny, tedy pět a půl roku od zahájení Dekády, se Romům a romské inkluzi dostalo ve vládě autentické a transparentní reprezentace."

Stav inkluzivního programu Alkevic ilustruje na příkladu z oblasti bydlení. V obcích Niksic, Berane and Bijelo Polje měly být do konce listopadu loňského roku vystavěny domy pro romské rodiny. Na stavbu odešlo z vládního rozpočtu pro romskou dekádu pul milionu eur. Do dnešního dne ale nebyla přestěhována ani jedna rodina.
Náměstek ministra pro lidská práva poskytnul místním municipalitám dodatečný čas na dostavbu budov. Ta ale podle Alkevic počátkem června vypršela a obce opětovně dostaly další šanci, aniž by byl přitom určen jakýkoli časový rámec dostavby.

„Naléháme proto na to, aby podepsané smlouvy mezi ministerstvem a lokálními zástupci byly respektovány. Zatím ale stále bezvýsledně,“ uvádí Alkevic v dopise, který byl odeslán ministrovi pro lidská práva.

Černá Hora patří mezi nejchudší v Evropě a již téměř deset let proto v regionu probíhá Rozvojový program OSN. Samostatnou republikou se stala v roce 2006, kdy občané v referendu rozhodli o odtržení země od Srbska.

V zemi žije dle odhadů neziskových organizací až dvacet tisíc Romů. Od roku 2005 je Černá Hora členem Dekády romské inkluze, aby mohla lépe řídit a provádět integrační romskou politiku. V minulosti ale čelila kritice za minimální ochotu vlády spolupracovat na řešení problematiky s nevládními organizacemi. Jak vyplývá ze zprávy Decade Watch Teamu (2007), hodlá vláda osmdesát procent romských inkluzivních programů financovat nikoli z vlastních zdrojů, nýbrž z peněz dárců. To se ale v době vleklé hospodářské krize nezdá příliš reálné.

Přečteno: 829x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Kutná HoraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo