romea - logo
25. března 2019 (pondělí)
svátek má Marián
Loading
rozšířené vyhledávaní

Češi a Romové dnes budou poprvé soutěžit v evropské hudební soutěži

Praha, 10.3.2007 10:08, (ČTK/ROMEA)

Kapely a interpreti z České republiky budou dnes mít historicky první šanci bojovat o účast ve finále pěvecké soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize. Její české národní kolo se uskuteční v pražském Veletržním paláci a v přímém přenosu jej odvysílají Česká televize na programu ČT1 a Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

VIDEO
Eurosong: Vlasta Horváth - Adios
Eurosong: Gipsy.cz - Muloland

Zatímco v ostatních zemích se utká vždy deset účastníků, v Česku jich bude soupeřit pouze devět. Ze soutěže totiž pro neshody s organizátory odstoupila zpěvačka Helena Vondráčková.

Mezi účastníky národního kola tak zůstávají rocková skupina Kabát, zpěvák Petr Kolář, někdejší finalisté televizní soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a nepříliš známá skupina Lili Marlene. Budou soupeřit s romskou hip hopovou skupinou Gipsy.cz a zpěvačkami Helenou Zeťovou a Markétou Poulíčkovou, která se skrývá pod zkratkou L.B.P.

O tom, kdo postoupí do semifinále, rozhodnou diváci prostřednictvím SMS hlasů. Zasílat je budou moci až téměř do konce národního kola. Semifinále se uskuteční 10. května, finále pak o dva dny později, v obou případech v Helsinkách.

Přečteno: 1238x

 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

V Rokycanech se 23. 3. 2019 v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí. (FOTO: ROMEA TV)

videoZÁZNAM: 2000 lidí se v Rokycanech rozloučilo s královnou romské hudby Věrou Bílou

22.3.2019 20:51, (AKTUALIZOVÁNO 13:40)
V Rokycanech se dnes v kostele a na hřbitově naposledy rozloučilo s romskou zpěvačkou Věrou Bílou téměř 2000 lidí, většinou Romů. Obřad v kostele na náměstí začal v 11:00, poté šly a jely stovky lidí na hřbitov na okraji města. Cestou se lidé zastavili u obchodního střediska Žďár, kde zpěvačka sedávala na lavičce a kde chtějí příbuzní a známí vytvořit pietní místo. Na hřbitově hrála desítky minut čtyřčlenná kapela synovce Bílé a houslisty Jiřího Gini. Na závěr uvedl její oblíbené písně včetně moravské Dobrú noc a sladké sny. Zpěv ale podle regulí romských pohřbů nezazněl ani k jedné melodii.
 celý článek

Andrej Kiska, prezident Slovenské republiky (FOTO: Katarzyna Czerwińska, Wikimedia Commons)

videoZÁZNAM: Evropskou cenu Sintů a Romů za lidská práva získal slovenský prezident Andrej Kiska

15.3.2019 15:15
Od 18. do 21. března 2019 probíhá již čtvrtý ročník Romského týdne na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Dnes byla v rámci programu udělena také Evropská cena Sintů a Romů za lidská práva - získal ji slovenský prezident Andrej Kiska. Server Romea.cz udělení ceny přenášel živě přímo z Bruselu.
 celý článek

Radek banga

Radek Banga k reakcím na útok na Novém Zélandu: Neklesejte na lidské dno

19.3.2019 15:00
„Radikalizující společnost je pokaždé následkem ekonomického nebo společenského napětí a v historii lidstva není ničím novým. Klesnout ovšem na tak hluboké lidské dno a souhlasit s útokem na Novém Zélandu může skutečně jen totální psychická troska a hnusná odporná mentální bestie,“ uvedl k teroristickému útoku z pátku 15.března, při kterém došlo k masakru ve dvou mešitách ve městě Christchurch.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo