romea - logo
20. května 2019 (pondělí)
svátek má Zbyšek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Češi a Romové dnes budou poprvé soutěžit v evropské hudební soutěži

Praha, 10.3.2007 10:08, (ČTK/ROMEA)

Kapely a interpreti z České republiky budou dnes mít historicky první šanci bojovat o účast ve finále pěvecké soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest, známé dříve jako Velká cena Eurovize. Její české národní kolo se uskuteční v pražském Veletržním paláci a v přímém přenosu jej odvysílají Česká televize na programu ČT1 a Český rozhlas 1 - Radiožurnál.

VIDEO
Eurosong: Vlasta Horváth - Adios
Eurosong: Gipsy.cz - Muloland

Zatímco v ostatních zemích se utká vždy deset účastníků, v Česku jich bude soupeřit pouze devět. Ze soutěže totiž pro neshody s organizátory odstoupila zpěvačka Helena Vondráčková.

Mezi účastníky národního kola tak zůstávají rocková skupina Kabát, zpěvák Petr Kolář, někdejší finalisté televizní soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth, Petr Bende a Sámer Issa a nepříliš známá skupina Lili Marlene. Budou soupeřit s romskou hip hopovou skupinou Gipsy.cz a zpěvačkami Helenou Zeťovou a Markétou Poulíčkovou, která se skrývá pod zkratkou L.B.P.

O tom, kdo postoupí do semifinále, rozhodnou diváci prostřednictvím SMS hlasů. Zasílat je budou moci až téměř do konce národního kola. Semifinále se uskuteční 10. května, finále pak o dva dny později, v obou případech v Helsinkách.

Přečteno: 1239x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Gipsy.czHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Petr Zewlakk Vrabec

UZÁVĚRKA SE BLÍŽÍ! Stipendia pro romské vysokoškoláky. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2019

10.4.2019 14:05
Romský vzdělávací fond vyhlašuje nové kolo stipendií pro romské studenty vysokých škol pro akademický rok 2019/20. Online přihlášky lze podávat až do 15. května 2019.
 celý článek

Čeněk Růžička během pietního aktu v Letech u Písku v roce 2017 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Asi 200 lidí se zúčastnilo pietního aktu v Letech u Písku. Cena za lidství byla udělena filantropovi Alfredu Baderovi

12.5.2019 0:01, (AKTUALIZOVÁNO 20:00)
Kolem 200 lidí přijelo do Let u Písku, kde za války stál koncentrační tábor, uctít památku obětí romského holokaustu. Cenu za Lidství udělil Výbor pro odškodnění romského holocaustu v čele s Čeňkem Růžičkou in memoriam podnikateli a filantropovi Alfredu Baderovi, který založil nadaci Bader Philantropies. Ocenění za Bader Philanthropies převzal Yechiel Bar-Chaim.
 celý článek

Papež František (autor: Casa Rosada)

videoVIDEO: Papež se zastal Romů, kteří v Římě čelí rasistickým útokům. Fašisté zaútočili na romskou rodinu, matce vyhrožovali znásilněním

11.5.2019 15:50
Papež František ve čtvrtek pronesl před asi pěti sty Romy a Sinty řeč o tom, že je bolestně zasažen zprávami o rasistických útocích namířených proti nim, a kritizoval lidi, kteří za nimi stojí. „Modlím se za vás a jsem vám nablízku. A když v novinách čtu něco hanebného, říkám vám pravdu, trpím. Dnes jsem četl něco ostudného a trpím kvůli tomu,“ řekl František.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo