romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká extrémní pravice mění taktiku propagace, tvrdí odborníci

Praha, 28.2.2007 10:10, (ČTK)

Čeští příznivci extrémní pravice podle ministerstva vnitra pomalu upouštějí od pořádání soukromých akcí a orientují se na veřejné demonstrace a pochody. Důvodem je údajně zvýšený tlak, který na ně vyvíjí policie a nevládní organizace. Dosáhnout utajení nějaké soukromé akce je prý v současné době obtížné. Organizátoři tak podle vnitra musejí používat řadu náročných konspiračních technik. Proto mění taktiku, využívají práva na shromažďování a dávají si pozor, aby během pochodů a demonstrací nedošlo k porušení zákona. Začínají tak prý kopírovat trend, který se zabydlel v západní Evropě. ČTK to sdělil Michal Mazel z ministerstva vnitra.

Na české ultrapravicové scéně podle Mazla hrají hlavní úlohu skupiny Národní korporativismus (NK) a Národní odpor (NO). NK se údajně snaží prezentovat jako seriózní vlastenecká organizace složená ze slušných, hezky oblékaných a často vysokoškolsky vzdělaných lidí. Jeho členové prý mají politické ambice. Snaží se údajně propojit historické kořeny nacismu s českým prvorepublikovým fašismem. Naproti tomu NO je podle ministerstva vnitra čistě neonacistickým uskupením bez ambic prosadit se demokratickou cestou.

Podle Kláry Kalibové ze sdružení Tolerance a občanská společnost je NK za poslední dva roky nejaktivnější pravicově extremistickou skupinou v ČR. Jeho aktivisté jsou prý velmi mobilní a snaží se operovat na velkém prostoru. Řadu sympatizantů mají údajně na severní a jižní Moravě a v Praze. Aktivisté se prý pokoušejí získat do svých řad mladé lidi a k tomu populisticky používají chytlavých myšlenek. Proto podle Tolerance kladou důraz na antikomunismus a vystupování proti pozitivní diskriminaci, za čímž se však skrývá diskriminace jiných, například cizinců, Romů či lidí s odlišnou sexuální orientací. Kalibová zmiňuje i údajné personální propojení s neonacisty, probíhající na úrovni řadových aktivistů či sympatizantů NK. Politické aspirace členů skupiny jsou prý především na komunální úrovni.

Předseda NK Jiří Petřivalský uvádí, že skupinu založili vlastenecky zaměření aktivisté, kterým vadily některé společenské otázky. Zmiňuje zejména údajnou pozitivní diskriminaci, drogovou problematiku, přistěhovalectví, zrušení trestu smrti a nedostatky v trestním zákoně. "Pomocí pochodů se snažíme na tyto problémy upozornit širokou veřejnost a podněcovat veřejnou debatu o těchto škodlivých jevech," uvedl. Petřivalský ČTK sdělil, že organizace sdružuje asi 200 členů ve 14 pobočkách. "Jsme v kontaktu s politickým hnutím Právo a spravedlnost a stranami Národní sjednocení a Dělnickou stranou," dodal. Někteří členové NK dokonce za Dělnickou stranu kandidovali ve volbách.

Radikálové z Národního odporu nemají podle Mazla takovou strukturu jako "korporativisté". V ČR údajně existuje několik buněk, příkladem mohou být Autonomní nacionalisté Střední Čechy, kteří organizovali sobotní demonstraci v Berouně. Mazel tvrdí, že lidé z NO jsou napojeni na neonacistickou hudební scénu, tedy na kapely hrající styly White Power Music a Hate Core. Řada členů NO jsou údajně zároveň fotbaloví chuligáni. Mazel dodává, že obě subkultury spojuje záliba v násilí.

Ultrapravicoví extremisté na sebe naposledy upozornili sobotní demonstrací v Berouně, přičemž část účastníků se později přesunula na koncert domácích i zahraničních extrémně pravicových kapel do Českých Budějovic. NK vzbudil zájem médií například lednovou demonstrací ve Vratimově za zavedení trestu smrti či pochodem Otrokovicemi, kde došlo k potyčkám s anarchisty. Podle Petřivalského se nejbližší pochod pod hlavičkou NK uskuteční 10. března v Přerově. Cílem je podle předsedy upozornit na údajně sílící vliv levicových extremistů.

Přečteno: 1790x

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo