romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká rodina pohostila mongolskou zelňačkou

Praha, 23.11.2009 10:27, (ROMEA)

Ke společnému nedělnímu obědu dnes usedli na pražském Žižkově mladá mongolská rodina s českým párem. Ten si své mongolské protějšky s malou holčičkou pozval v rámci projektu Rodina od vedle, který pomáhá přistěhovalcům integrovat se do české společnosti. Stavař Tulga, studentka Batčimeg a jejich dcerka Chongorzul si pochutnali na zelňačce a hovězím s rýží, uvařeném podle rodinného receptu.

"Připravili jsme pro vás slovenskou zelňačku, protože jsme oba původem Slováci. Nechtěli jsme chystat tradiční jídlo, tím bychom vás nepřekvapili," řekla svým hostům Hana Králiková. Tulga s Batčimeg totiž do Česka přišli už před deseti lety. V poděbradské jazykové škole se nejprve naučili češtinu a poté začali studovat stavařské obory na ČVUT. Dnes se už se svými hostiteli mohli pobavit plynulou češtinou.

"Poznali jsme se až tady. Po čase se nám narodila holčička," řekl ČTK Tulga. Oba pocházejí z hlavního města Mongolska Ulánbátaru. Uvažují, že se po čase vrátí zpět do své vlasti, Batčimeg ale chce nejprve dokončit své inženýrské studium. Do školy se chystá i malá Chongorzul, které je šest let. "Už jsem ji naučila číst," pochlubila se Batčimeg.

Obě rodiny se do projektu zapojily poprvé. "Přišlo nám to jako dobrý nápad poznat nové kultury," řekl Marko Hauliš.

Sdružení Slovo 21 zprostředkovává obdobné obědy už šestým rokem. Dnes se v celém Česku setkalo 114 rodin na 57 obědech, někde oběd vařili "domorodci", jinde byli hostiteli cizinci.

Od roku 2004 se projektu zúčastnilo již 652 rodin, polovina českých a polovina ze zahraničí. Organizátoři se snaží propojit rodiny, které si jsou blízké věkem, stejně starými dětmi, profesí nebo zájmy. Lépe pak naleznou společná témata a mohou i v budoucnu rozvíjet nové přátelství.

Přečteno: 772x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo