romea - logo
21. dubna 2021 (středa)
svátek má Alexandra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká rodina pohostila mongolskou zelňačkou

Praha, 23.11.2009 10:27, (ROMEA)

Ke společnému nedělnímu obědu dnes usedli na pražském Žižkově mladá mongolská rodina s českým párem. Ten si své mongolské protějšky s malou holčičkou pozval v rámci projektu Rodina od vedle, který pomáhá přistěhovalcům integrovat se do české společnosti. Stavař Tulga, studentka Batčimeg a jejich dcerka Chongorzul si pochutnali na zelňačce a hovězím s rýží, uvařeném podle rodinného receptu.

"Připravili jsme pro vás slovenskou zelňačku, protože jsme oba původem Slováci. Nechtěli jsme chystat tradiční jídlo, tím bychom vás nepřekvapili," řekla svým hostům Hana Králiková. Tulga s Batčimeg totiž do Česka přišli už před deseti lety. V poděbradské jazykové škole se nejprve naučili češtinu a poté začali studovat stavařské obory na ČVUT. Dnes se už se svými hostiteli mohli pobavit plynulou češtinou.

"Poznali jsme se až tady. Po čase se nám narodila holčička," řekl ČTK Tulga. Oba pocházejí z hlavního města Mongolska Ulánbátaru. Uvažují, že se po čase vrátí zpět do své vlasti, Batčimeg ale chce nejprve dokončit své inženýrské studium. Do školy se chystá i malá Chongorzul, které je šest let. "Už jsem ji naučila číst," pochlubila se Batčimeg.

Obě rodiny se do projektu zapojily poprvé. "Přišlo nám to jako dobrý nápad poznat nové kultury," řekl Marko Hauliš.

Sdružení Slovo 21 zprostředkovává obdobné obědy už šestým rokem. Dnes se v celém Česku setkalo 114 rodin na 57 obědech, někde oběd vařili "domorodci", jinde byli hostiteli cizinci.

Od roku 2004 se projektu zúčastnilo již 652 rodin, polovina českých a polovina ze zahraničí. Organizátoři se snaží propojit rodiny, které si jsou blízké věkem, stejně starými dětmi, profesí nebo zájmy. Lépe pak naleznou společná témata a mohou i v budoucnu rozvíjet nové přátelství.

Přečteno: 777x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MenšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo