romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká tisková kancelář (ČTK) napadla v Tanvaldu dívku a v Olomouci chlapce

Praha, 27.4.2012 13:21, (ROMEA)
Zavádějící titulek s "dobře" vybranou fotografií - a manipulace je na světě.

Titulek je samozřejmě smyšlený, ale v duchu toho, jak o věcech informuje Česká tisková kancelář sama. ČTK se za poslední rok dva čím dál častěji dopouští neprofesionální a neetické práce. Předvést si to můžeme na posledních případech v Tanvaldu a v Olomouci. ČTK spojila dvě zprávy, které (obě) převzala odjinud, a dala jim tento titulek: V Tanvaldu napadli Romové školačku, v Olomouci chlapce.

ČTK neetická a neprofesionální

Informace o přepadení dívky v Tanvaldu přitom ČTK začíná těmito slovy:
"Nezletilou dívku v Tanvaldu na Jablonecku napadli údajně v úterý ráno cestou do školy tři romští mladíci."
Zvýraznil jsem v této informaci výraz údajně, který čtenáři sděluje, že je na této informaci něco, co ji zpochybňuje, například to, že není stoprocentně ověřená. V titulku ovšem žádné takové zpochybnění není, tam ČTK rovnou tvrdí, že násilníci jsou Romové.

Stejného neetického a neprofesionálního jednání se pochopitelně dopouští i sám Jablonecký deník, který svou zprávu nazval Romové vyhrožovali dívce boxerem. V článku Jabloneckého deníku, tudíž ani v článku ČTK, která si nic neověřovala, není jediná konkrétní informace, není popsáno jediné svědectví, z něhož by šlo vyvodit, že v případě pachatelů jde skutečně o Romy. Zpráva to prostě tvrdí jako danou věc - něco na způsob tvrzení, že lidé dýchají vzduch, které již není třeba nijak blíže zkoumat, protože je nepodmíněně pravdivé.

Skupina novin a internetových serverů pod značkou Deník.cz přináší zprávy nasměrované proti Romům zcela běžně, nejde o nic nového. Tentokrát ovšem zdůrazňuji i špatnou práci ČTK, která by měla odvádět profesionální a etickou práci již ze své podstaty veřejnoprávní instituce.

ČTK ve svém článku dále opisuje zprávu z Jabloneckého deníku:
"Podle deníku se napadení odehrálo mezi půl osmou a osmou hodinou ráno. Na děvče zaútočili tři romští mladíci, jeden ji shodil ze srázu dolů do parku, kde stáli další dva..." Česká tisková kancelář tak v té samé zprávě znovu se stoprocentní jistotou tvrdí, že pachatelé byli Romové, přestože to sama o pár řádků výše zpochybnila.

I dále veřejnoprávní tisková agentura přebírá další neověřené informace:
"Podle nepotvrzených informací chystá rodina napadené dívky petici proti přehlížení trestných činů a přestupků páchaných Romy. S tím nepřímo souhlasí i starosta Tanvaldu Petr Polák. "Je vidět, že se nebojí a nic si z toho nedělají. Například v marketech někdy kradou vyloženě neskrývaně," řekl deníku starosta. "Stejně tak víme, že mnozí jezdí v autech, která už od pohledu nemohou být technicky způsobilá provozu a někteří ani nemají řidičský průkaz. Jenže jim to stále prochází," dodává starosta.

Neověřené informace starostů

Jablonecký deník a ČTK tak nechtěně ukázaly na mechanismus, jakým se vyrábějí negativní emoce a následné dění, tedy v tomto případě protiromské nepokoje. Starosta může říci cokoli, i kdyby to byla lež, jak se u některých starostů ukázalo. A média to berou jako pravdu, jako informaci, kterou již není třeba potvrzovat, zjišťovat její pravdivost.

Vzpomeňme v této souvislosti například na lži rumburského starosty Jaroslava Sykáčka (ČSSD), kterými přímo vyvolal loňské nepokoje ve šluknovském výběžku. Většina médií tehdy automaticky předkládala veřejnosti jako pravdivou verzi, kterou o rvačce v Rumburku podával Sykáček. Ten tehdy řekl, že podle svědků tvořili větší skupinu Romové, kteří napadli příslušníky majority.

„Podle všech indicií to nebylo tak, že by došlo k nějakému ústnímu konfliktu a potyčce. Spíš to mohlo být úmyslné a skoro plánované," dodal Sykáček. Média z této zprávy žila tak dlouho, dokud se jim nepovedlo na severu vyvolat napětí. Z informace, že dvacet Romů přepadlo pět bezbranných "bílých" se nakonec vyklubala pravděpodobnější varianta: rvačka dvou místních gangů dealerů drog.

„Ze zjištění Aktuálně.cz i z policejního vyšetřování je zřejmé, že šlo o násilí mezi dvěma skupinami obyvatel Rumburku i okolí, kteří se už z dřívějška znali, během noci před rvačkou se několikrát potkali a vzájemně se provokovali,“ uvedl server Aktuálně.cz ve své zprávě. Událost popisuje jako rvačku čtyř až pěti lidí na obou stranách konfliktu. Ostatní jen přihlíželi nebo se snažili násilí zabránit - potvrzují to svědci i lidé seznámení s vyšetřovacím spisem.

ČTK na závěr této části své zprávy připomíná, že na Nový rok došlo v odlehlé části Tanvaldu ke střelbě, po níž zůstal mrtvý 22letý Rom a další byl postřelen. A navazuje další neověřenou či nepotvrzenou informací, kterou opět vydává za stoprocentní pravdu:
 "Podle vyšetřovatelů se třiašedesátiletý střelec Romům bránil, když ho napadli nožem." Nic takového vyšetřovatelé nikdy netvrdili, pouze takovou variantu podávali jako jednu z vyšetřovacích verzí.

Tvrzení napadených musejí média ověřovat

O případu napadeného chlapce v Olomouci píše ČTK ve svém článku toto:
"Třináctiletý chlapec skončil v čtvrtek večer v nemocnici po napadení útočníků na sídlišti Černá cesta v Olomouci. Policisté vzhledem k věku účastníků potyčky nechtějí případ jakkoliv komentovat. Podle informací ČTK utrpěl chlapec pohmožděniny. Server tn.cz uvádí, že útočníci byli z řad nepřizpůsobivých občanů." 

Články o tomto případu na Tn.cz i v ČTK přinášejí jediné svědectví o podezřelých: "Podle matky napadeného hocha se jednalo o mladíky z místní romské komunity."

Jenže svědectví (údajně) napadených či jejich příbuzných (kteří jen opakují, co jim řekli přepadení) nelze brát jako stoprocentní a jejich slova se musejí ověřovat. Důvodem je stoupající počet případů, kdy si dotyční vymysleli, že je přepadli Romové.

Naposledy šlo o případ přepadené a pořezané dívky v Liberci. Dívka se policistům přiznala, že se pořezala sama a přepadení si vymyslela. „Neexistují žádní tři pachatelé a k žádné loupeži nedošlo. Dívka se na těle poškodila sama a loupež si vymyslela. Tímto zoufalým činem reagovala na situaci v rodině," informovala policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Případ vzbudil v Liberci velké emoce. „Zejména u rodičů dětí vyvolal paniku a obraceli se na policii s celou řadou dotazů, zejména s ohledem na bezpečnost svých dětí. Pro kriminalisty byl už s ohledem na věk dívky a závažnost jednání údajných pachatelů velkou prioritou," dodala Suchánková.

Média, která na počátku případu s neochvějnou jistotou tvrdila, že dívku přepadli a pořezali Romové, tedy "správně" směrovala hněv (proti Romům) i v tomto případě. Žádná z redakcí se za to dosud neomluvila.

Jde především o televizi Nova a její server Tn.cz. 20. dubna odvysílala Nova zprávu redaktora Ivana Berky o tomto přepadení. V jeho zprávě se krom jiného říká toto (video na webu TV NOVA) :
„V Liberci je to poprvé, kdy Romové zaútočili na mladou dívku. Dva ji drželi, třetí nožem nebo žiletkou řezal do věcí, které měla na sobě... požadovali od ní ještě hotovost a jídlo... dívka je zraněná, její rodina případ nechce komentovat. Měla různé řezné rány na krku, na horních i dolních končetinách."

Redaktor Berka postavil své tvrzení, že dívku pořezali Romové, na "svědectví" přepadené, aniž by si její slova ověřoval, přestože věděl, že počet smyšlených případů roste. (Více o protiromských praktikách TV Nova v článku: TV Nova trpí arogancí moci, svědčí o tom její protiromská kampaň.)

Smyšlenky a fámy

Na smyšlenky a fámy týkající se Romů, které mohou spustit další lavinu nepokojů, upozornil v zimě starosta Varnsdorfu Martin Louka. Smyšlených případů o trestné činnosti Romů ve Varnsdorfu bylo podle něj více:

„Mluvilo se o znásilnění dcery jednoho z místních vlivných vietnamských obchodníků, o přepadení pošťačky či útoku a okradení mladíků, kteří ve skutečnosti přišli o peníze daleko prozaičtějším způsobem. Nic z toho nebyla pravda a vymýšlení těchto fám citelně stupňuje napjatou atmosféru, kazí pověst města. Situace tu přitom vůbec není tak hrozná, jak by se z obrazovek či novinových titulků mohlo zdát," řekl Louka.

Server Romea..cz ověřoval starostova slova u severočeského policejního mluvčího Vojtěcha Haňky, který uvedl: „První dva případy, na které se ptáte, by měly být podle všeho fámy, třetí, vzhledem k nedostatečným indiciím, nevím kam zařadit - zda mezi oznámené a odložené, či fámu. Motivy fingovaných přepadení a krádeží jsou různé. V jednom z nich šlo například o utopení peněz v hracích automatech.“

K celkovému počtu smyšlených případů na severu Čech v poslední době sdělil Vojtěch Haňka toto:
„Z oficiálních policejních statistik nelze vyčíst počet případů, které byly v poslední době vymyšlené, takže údaje, které vám poskytnu jsou přibližné. Podařilo se mi zjistit, že na severu Čech je smyšlených případů oznámení přibližně osm. Pět z nich měla být loupež a tři krádeže spáchané na osobě.“

Média nic neomlouvá

I kdyby se nakonec ukázalo, že obě zmíněná přepadení mají na svědomí skutečně Romové, počínání médií to nijak neomlouvá. Ta informují o Romech jako pachatelích už v momentně, kdy to zdaleka nemusí být jisté (někdy i nepravdivé), a tím se dopouštějí podněcování nesnášenlivosti vůči Romům jako celku, na základě (v té chvíli) neověřených informací.

A to nemá s novinařinou společného doslova nic, jde o čistý bulvár, který zveřejní klidně i lež, jen aby šel náklad nahoru.

KAM DÁL?
František Kostlán: Komu se hodí nepokoje na severu Čech? A proč?
TV Nova trpí arogancí moci, svědčí o tom její protiromská kampaň
Mediální štvanice aneb Jak potrestat rodinu napadenou žháři
Na dotaz „Mezinárodní den Romů“ nebylo nic nalezeno
Šluknovsko: Asi osm případů trestné činnosti bylo vymyšleno. Fámy zvyšují nenávist vůči Romům

TV NOVA: Liberci našli pořezanou dívku (15)! Zloději se jí pomstili za to, že u sebe neměla peníze
Bitka, která rozpoutala nepokoje na severu, se odehrála jinak. Média informovala nepravdivě
Bitka v Rumburku má další verzi: Byla to reakce na napadení Roma, z obou stran padaly rasistické nadávky
Ve Šluknově se poprali etničtí Češi s Romy
Místostarosta Varnsdorfu Karel Dubský: Bezpečnostní kamery města žádný útok Romů před hotelem Sport nezaznamenaly
Neznámý útočník ve Varnsdorfu napadl starou ženu, údajnou matku Lukáše Kohouta

Přečteno: 5690x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Beňák v rozhovoru pro ROMEA TV

videoDavid Beňák: Jak postupovat při žádosti o podporu při ztrátě práce a jak dlouho můžeme čerpat ošetřovné na dítě

31.3.2020 16:50
Co zásadního řeší agentura? Co teď připravuje a snaží se prosadit? Co dělat, když příjem rodiny poklesl a vznikly problémy s úhradou nákladů na živobytí? Na co mají lidé ve stavu nouze nárok?
 celý článek

Děti z teplického Klokánku při předávání sbírky (FOTO: Facebook Klokánek Teplice)

Romové v Bílině uspořádali sbírku pro Klokánek v Teplicích. Zapojily se desítky lidí

31.3.2020 14:39
Do pomoci potřebným se v době pandemie zapojili i Romové z Bíliny. Kadeřník Emil Karička zorganizoval sbírku potřebného materiálu pro Klokánek v Teplicích.
 celý článek

Lékař Jakub Jarý (FOTO: repro video Facebook DROM)

videoRomský lékař z infekčního oddělení nabádá k dodržování epidemiologických nařízení, noste roušky!

31.3.2020 13:46
Organizace DROM, romské středisko, zveřejnila na svém facebookovém profilu video, ve kterém romský lékař Jakub Jarý, který pracuje na infekčním oddělení, kde společně s dalšími lékaři vyšetří denně desítky lidí podezřelých z infekce novým typem onemocnění COVID-19, poděkoval všem v romské komunitě, kteří respektují nařízení, aby se zabránilo šíření této nemoci.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo