romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká vládní delegace čelila v Izraeli protestu proti Bátorovi. Dobeš ho poté srovnal s utlačovanými Židy

Jeruzalém , 15.9.2011 23:18, (ROMEA-AKTUALIZOVÁNO)
Několik demonstrantů se před památníkem Jad vašem na transparentech ministra školství Josefa Dobeše ptalo, zda teď, po návštěvě muzea holocaustu, Bátoru sesadí. (FOTO: Česká televize)

Památku šesti milionů obětí holocaustu uctil dnes český premiér Petr Nečas při své návštěvě památníku Jad vašem v Jeruzalémě. Předseda české vlády ale také, stejně jako ministr školství Josef Dobeš, prošel okolo skupinky demonstrantů, která přímo v památníku protestovala proti tomu, že na ministerstvu školství je zaměstnán kontroverzní úředník Ladislav Bátora.

"Nevíme, jak je možné, že má pan ministr školství poradce a podřízeného, který chválí antisemitské knihy a je aktivní v podobných organizacích," řekla jedna z protestujících Nataša Dudinská. Ona a její tři kolegyně, které s transparenty na českou delegaci čekaly při východu z hlavní expozice, prý doufaly, že právě na výstavě věnované vražedným následkům antisemitských myšlenek a slov si ministr školství uvědomí nevhodnost svého angažmá. "Nepomáhá to ničemu. Jen atmosféře, která v ČR v určitých kruzích vládne, nesnášenlivé, antiromské, antisemitské atmosféře," dodala Dudinská.

"Reagujeme jednak na to, že se v České republice zvyšuje neonacismus všeobecně, co se týká útoků, které v poslední době byly na Romy. Kromě toho kritizujeme to, že Ladislav Bátora je na ministerstvu školství," řekla Tamara Moyzes, která má izraelské občanství, deset let však žije v ČR.
Ministr Josef Dobeš podle serveru Aktuálně.cz protest proti svému podřízenému odsoudil jako nespravedlivý. Útoky naBátoru, oblíbence Hradu, srovnával po návštěvě muzea, které uctívá památku šesti milionu zavražděných, právě k pronásledovaní Židů. „Rozhodně nebudu na tu demonstraci reagovat, zaznamenal jsem ji, ale byl jsem v úplně jiném rozpoložení," řekl pak novinářům a dodal: „Připadalo mi v tom i něco symbolického. Pokud člověku věřím, že to, co je na transparentu, není pravdu, tak je naopak potřeba se za něj postavit. To je takový most toho, co jsem tu zažíval, když jsem tam viděl, jak občas někdo dostal odvahu se postavit za lidi, kteří byli masově vražděni," pokračoval ministr.

Některé neziskové organizace z České republiky oslovily před české odletem delegace zástupce památníku Jad vašem s tím, aby se zeptali premiéra Nečase, jak je možné, že Ladislav Bátora, spojovaný s extrémistickými i antisemitskými skupinami, je stále vysokým státním úředníkem. Prohlášení poslaly řediteli památníku - Avneru Shalevovi - například česká pobočka Amnesty International, Český helsinský výbor, Tolerance a občanská společnost, Svaz osvobozených politických vězňů, Terezínská iniciativa, ROMEA, plzeňští učitelé dějepisu a výchovy k občanství a několik dalších jednotlivců. Dále byly řediteli památníku zaslány kopie prohlášení v anglickém jazyce od Židovské liberální unie, Výboru pro odškodnění romského holocaustu a otevřený dopis členů týmu Národně akčního plánu inkluzivního vzdělávání (NAPIV).

NEPŘEHLÉDNĚTE
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi

Oldřich Stránský, předseda Svaz osvobozených politických věznů a pozůstalých (SOPVP), si mimo jiné stěžoval, že mu v dopise ze 7.srpna 2011, který svaz zaslal premiérovi České republiky Petru Nečasovi a ministrovi školství Josefovi Dobešovi doposud vůbec nikdo k dnešnímu dni neodpověděl.

Ministr školství za Věci veřejné před časem Bátoru po protestech koaliční strany TOP 09 odvolal z pozice personálního šéfa ministerstva a de facto jej povýšil na zástupce ředitelky svého kabinetu, která je přímou nadřízenou personálního ředitele ministerstva. "Bátora se v minulosti účastnil mnoha seminářů, protože se o historii zajímá, reagoval v Jeruzalémě Dobeš na námitku, že jeho podřízený se účastnil semináře s antisemitskou tématikou. "Já v jeho činech nic takového nevnímám," dodal Dobeš k Bátorovi, který se účastnil přednášky společně s lidmi z tvrdého antisemitského jádra v ČR, na níž přednášel přední neonacista Kalinovský, tehdejší mluvčí militantního, nacistického, rasistického a antisemitského hnutí Národní odpor. Cyklus takových přednášek organizovala extremistická Vlastenecká fronta.

Bátora také sestavil brožurku s názvem Česká revue, o níž hovoří jako o čítance. Jsou zde přetištěny antisemitské texty. K Rudolfovi Vrbovi ( 1860-1939 ) zde Bátora napsal toto: „Premonstrát a průhonický kaplan Vrba dopsal objemnou (bezmála 1300 stran) Vládu peněz někdy na jaře 1911. Věhlas onoho křesťanskosociálního národohospodářského publicisty ale přetrval asi jen díky antisemitským pracím, k nimž patří zejména Vražda v Polné a židovská otázka v rakouském parlamentu či skvělá Zkáza Slovanů.“ 

NEPŘEHLÉDNĚTE
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi

Premiér Petr Nečas reagoval na protest v Jad vašem slovy, že za své úředníky si odpovídá ministr školství. "Já jsem řekl, že kdyby to byl můj spolupracovník na úřadě, který vedu já, tak že by v té funkci dávno nebyl," dodal předseda české vlády.

Nečas po zhlédnutí exhibice, která jímavým způsobem přibližuje příčiny, průběh i důsledky nacistického vyhlazování evropských Židů, položil věnec v Síni vzpomínek. Temná místnost, ve které plápolá věčný oheň, připomíná i 22 jmen koncentračních vyhlazovacích táborů i míst zabíjení v celé Evropě.

Historické muzeum v devíti galeriích ukazuje příběh holocaustu z židovské perspektivy. Chronologický výklad je provázen osobními příběhy Židů, kteří žili a umírali za nacismu. V Síni jmen, kam také předseda vlády přišel, jsou zaznamenaná jména a osobní údaje milionů obětí na symbolických náhrobcích, které přeživší vybudovali na paměť svých blízkých.h.

KAM DÁL?
 Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
 SPECIÁL: Vše o kauze Ladislav Bátora
ČTK, ryz, fk, Aktuálně.cz, , Český rozhlas
Přečteno: 1968x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo