romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká ženská lobby chce slavit Mezinárodní den žen, ale jinak než bylo zvykem

Praha, 5.3.2007 17:33, (ROMEA)

Česká ženská lobby ve spolupráci s Informační kanceláří Evropského parlamentu v Praze pořádá u příležitosti Mezinárodního dne žen tiskovou konferenci, která se uskuteční 8. března v 10 hodin v Evropském domě, Jungmannova 24, Praha 1. Na TK vystoupí mimo jiné socioložka Jiřina Šiklová a poslankyně Kateřina Jacques. členy České ženské lobby jsou i romské sdružení Athinganoi a ženský spolek Manushe, který založilo občanské sdružení Slovo 21.

Česká ženská lobby chce tímto způsobem upozornit na svůj vznik a vyzvat vládu, aby se začala hlouběji zajímat o problematiku rovných příležitostí.

Platforma českých neziskových organizací, které se zasazují o rovné příležitosti pro ženy a muže a hájí práva žen, vznikla v lednu roku 2005. Dnes sdružuje 21 členských organizací za účelem společného lobbování za rovné příležitosti a práva pro ženy a muže. V současné době prochází Česká ženská lobby (ČŽL) procesem formalizace a institucionalizace, na jehož konci bude stát silná zastřešující organizace poskytující členkám servis v oblasti prosazování společných témat a zájmů a ochrany práv žen.

U příležitosti Mezinárodního dne žen chce ČŽL připomenout více než sto let boje žen za svou rovnoprávnost. Tento den je v ČR vnímán jako pozůstatek minulého režimu, přestože v Evropě je považován za významný a k jeho oslavám se připojuje i Evropský parlament. "Domníváme se, že je důležité, aby 8. březen zůstal významným dnem, protože je stále nutné si připomínat, že úsilí za prosazení rovných práv a příležitostí pro ženy a muže neskončilo. Nerovnosti přetrvávají a vydobytá práva nejsou všude samozřejmostí," uvedla Lenka Bennerová, předsedkyně ČŽL. "Přejeme si, aby Mezinárodní den žen získal nový rozměr, než jak jej známe z dob totalitního režimu. Chceme, aby byl tento den vnímán jako symbol spojení žen proti diskriminaci a bezpráví, ale také jako symbol spolupráce mezi muži a ženami za vyspělou demokratickou společnost, jejíž zásadou jsou rovné příležitosti pro všechny," zdůraznila místopředsedkyně ČŽL Irena Coufalová.

K nejvýznamnějším dosavadním aktivitám ČŽL v ČR patří:

  • vytvoření sítě spolupracujících ženských neziskových organizací, která bude rovnocennou partnerkou veřejné správě v oblasti rovných příležitostí pro ženy a muže
  • připomínkování dokumentu Priority a postupy vlády při prosazování rovnosti žen a mužů
  • mediální kampaň proti obchodu se ženami s výmluvným názvem"Žena není zboží"
  • lobbování za přistoupení České republiky k Mezinárodnímu trestnímu soudu (připojily jsme se k iniciativě Ligy lidských práv, Českého červeného kříže, Amnesty International a Člověka v tísni)
  • připojení k iniciativě Normální porod, která upozorňuje na porušování práv těhotných žen, rodiček a obou rodičů a diskriminaci porodních asistentek v ČR

Česká ženská lobby je členkou celoevropské sítě Evropské ženské lobby (European Women´s Lobby) sdružující přes 4000 organizací, která je partnerkou při jednáních a přijímání politik v rámci struktur Evropské unie, kde prosazuje a chrání zájmy žen.
V České republice je téma rovných příležitostí zatím řešeno pouze formálně bez významnější spolupráce s neziskovým sektorem. Česká ženská lobby proto u příležitosti MDŽ vyzývá vládu ČR, aby se aktivně zajímala o problematiku rovných příležitostí na všech úrovních a začala ji systematicky řešit také ve spolupráci s neziskovými organizacemi. "Vláda má nyní možnost obracet se na jeden subjekt, který sdružuje organizace, které se zabývají touto problematikou, což by mělo celou komunikaci usnadnit. Česká ženská lobby je připravena být partnerkou pro politickou reprezentaci," uvedla Bennerová.

Přečteno: 1573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo