romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ: Dobrovolníci věnovali dobročinnému obchodu BUŤI 650 hodin

Plzeň / Toužim – Dobrá Voda, 3.12.2010 11:45, (ROMEA)

Organizace spojených národů v roce 1985 ustanovila 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků. I plzeňský dobročinný obchod BUŤI ve Veleslavínově ulici 7 chce v tento den upozornit na lidi, kteří věnují svůj čas, zkušenosti, energii dobrovolné činnosti pro obchod. V BUŤI pomáhalo od začátku března celkem 18 dobrovolníků a za 9 měsíců odpracovali celkem 650 hodin.

Další desítky hodin odpracovaly dobrovolnice doma při výrobě různých výrobků – pletených ponožek, čepic, háčkovaných výrobků, šitých tašek nebo šperků, které poté obchodu věnovaly. Obchod BUŤI se od jiných obchodů liší právě tím, že v něm pomáhají dobrovolníci a jeho výtěžek putuje na aktivity občanského sdružení Český západ. To nabízí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity.

„Pomáhají nám nejčastěji studenti, senioři či lidé, kteří nemají momentálně práci, ale nechtějí jen tak sedět doma. Zatím máme více žen dobrovolnic než mužů dobrovolníků. Ženy dobrovolnice u nás třídí zboží, pomáhají s propagací, úklidem a chodem obchodu nebo šijí tašky či čepice z neprodejných oděvů. Muži dobrovolníci pomáhají spíše s technickými věcmi jako servis kancelářské techniky, drobné opravy v obchodě nebo údržba auta,“ přibližuje dobrovolnictví v obchodě BUŤI jeho koordinátorka Iva Pšeničková. „Dobrovolníkům nabízíme práci, která má smysl. U nás mohou pracovat sami nebo v týmu, poznat nové přátele, vyzkoušet nové věci. Pro mnohé je to způsob seberealizace a odreagování od všedních starostí. Dobrovolníci u nás mohou také získat odbornou praxi včetně potvrzení. Všem našim dobrovolníkům velmi děkujeme za jejich pomoc,“ uzavírá Iva Pšeničková.

Noví zájemci o dobrovolnictví jsou stále vítáni. Mohou se přijít domluvit přímo do obchodu ve Veleslavínově 7 a to od pondělí do pátku od 9 do 12 a 12.30 do 18 hodin nebo se hlásit telefonicky na čísle 602 663 578, či emailem na adrese info@buti.cz. Více informací mohou získat na internetových stránkách www.buti.cz.

Dobročinný obchod BUŤI nabízí svým zákazníkům oděvy, módní doplňky, knihy, filmy, hudbu, umělecké předměty, nebo drobné bytové doplňky, které získává od dárců z řad veřejnosti. Kromě použitého darovaného zboží lze v obchodě najít také originální výrobky chráněných a sociálně terapeutických dílen a dalších sociálně prospěšných projektů z Plzně a okolí. Jedná se například o výrobky romských žen z textilní a keramické dílny v Dobré Vodě, gurmánské speciality mnichů trapistů, výrobky občanských sdružení Ledovec, Motýl, Naděje, Hospic sv. Lazara, Oblastní charita Rokycany a další.

Principem práce občanského sdružení Český západ, které dobročinný obchod BUŤI provozuje, je, že nedělá práci za druhé. Snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.

Český západ o.s., tisková zpráva

Český západ, o.s.
Přečteno: 894x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo