romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ: Dobrovolníci věnovali dobročinnému obchodu BUŤI 650 hodin

Plzeň / Toužim – Dobrá Voda, 3.12.2010 11:45, (ROMEA)

Organizace spojených národů v roce 1985 ustanovila 5. prosinec Mezinárodním dnem dobrovolníků. I plzeňský dobročinný obchod BUŤI ve Veleslavínově ulici 7 chce v tento den upozornit na lidi, kteří věnují svůj čas, zkušenosti, energii dobrovolné činnosti pro obchod. V BUŤI pomáhalo od začátku března celkem 18 dobrovolníků a za 9 měsíců odpracovali celkem 650 hodin.

Další desítky hodin odpracovaly dobrovolnice doma při výrobě různých výrobků – pletených ponožek, čepic, háčkovaných výrobků, šitých tašek nebo šperků, které poté obchodu věnovaly. Obchod BUŤI se od jiných obchodů liší právě tím, že v něm pomáhají dobrovolníci a jeho výtěžek putuje na aktivity občanského sdružení Český západ. To nabízí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity.

„Pomáhají nám nejčastěji studenti, senioři či lidé, kteří nemají momentálně práci, ale nechtějí jen tak sedět doma. Zatím máme více žen dobrovolnic než mužů dobrovolníků. Ženy dobrovolnice u nás třídí zboží, pomáhají s propagací, úklidem a chodem obchodu nebo šijí tašky či čepice z neprodejných oděvů. Muži dobrovolníci pomáhají spíše s technickými věcmi jako servis kancelářské techniky, drobné opravy v obchodě nebo údržba auta,“ přibližuje dobrovolnictví v obchodě BUŤI jeho koordinátorka Iva Pšeničková. „Dobrovolníkům nabízíme práci, která má smysl. U nás mohou pracovat sami nebo v týmu, poznat nové přátele, vyzkoušet nové věci. Pro mnohé je to způsob seberealizace a odreagování od všedních starostí. Dobrovolníci u nás mohou také získat odbornou praxi včetně potvrzení. Všem našim dobrovolníkům velmi děkujeme za jejich pomoc,“ uzavírá Iva Pšeničková.

Noví zájemci o dobrovolnictví jsou stále vítáni. Mohou se přijít domluvit přímo do obchodu ve Veleslavínově 7 a to od pondělí do pátku od 9 do 12 a 12.30 do 18 hodin nebo se hlásit telefonicky na čísle 602 663 578, či emailem na adrese info@buti.cz. Více informací mohou získat na internetových stránkách www.buti.cz.

Dobročinný obchod BUŤI nabízí svým zákazníkům oděvy, módní doplňky, knihy, filmy, hudbu, umělecké předměty, nebo drobné bytové doplňky, které získává od dárců z řad veřejnosti. Kromě použitého darovaného zboží lze v obchodě najít také originální výrobky chráněných a sociálně terapeutických dílen a dalších sociálně prospěšných projektů z Plzně a okolí. Jedná se například o výrobky romských žen z textilní a keramické dílny v Dobré Vodě, gurmánské speciality mnichů trapistů, výrobky občanských sdružení Ledovec, Motýl, Naděje, Hospic sv. Lazara, Oblastní charita Rokycany a další.

Principem práce občanského sdružení Český západ, které dobročinný obchod BUŤI provozuje, je, že nedělá práci za druhé. Snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.

Český západ o.s., tisková zpráva

Český západ, o.s.
Přečteno: 890x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo