romea - logo
14. července 2020 (úterý)
svátek má Karolína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ otevře v Dobré Vodě novou textilní a keramickou dílnu

Karlovarský kraj / Toužim – Dobrá Voda, 28.4.2011 15:19, (ROMEA)

Sdružení Český západ, které už od roku 2002 pomáhá sociálně slabším lidem a Romům v Dobré Vodě u Toužimi, otevře textilní a keramickou dílnu. Vznikla v někdejší hájence, kterou sdružení dostalo do pronájmu od řádu trapistů z nedalekého kláštera v Novém Dvoře. Ti se postarali i o financování úpravy prostor. Nové dílny nahradí původní dílnu umístěnou přímo v sídle Českého západu a pracovat v nich bude až osm žen. ČTK to dnes oznámila mluvčí sdružení Eva Haunerová.

Český západ začal s textilní a keramickou výrobou v roce 2003 a zaměstnával v ní několik žen ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku. Původní prostory v sídle sdružení ale nevyhovovaly, řekla Haunerová. Například keramická dílna byla provizorně umístěna v maringotce na dvoře a nebylo možné používat vypalovací pec. "Ani textilní dílna příliš nevyhovovala, chyběl v ní třeba sklad. V hájence mají dílny mnohem více místa a jsou soustředěny jen do jedné budovy," konstatovala mluvčí.

Pro vedení dílen přijalo sdružení mistrovou, která bude zaučovat nové pracovnice. Těch se má v dílnách celkem střídat vždy zhruba osm. Například textilní dílna již několik let šije tašky, kapsáře, pytlíky na pečivo, zástěry a prostírání. Zboží nabízí na internetu, ve vlastním dobročinném obchodě BUŤI v Plzni nebo v dalších krámcích, řekla Haunerová. "V nových prostorách chceme opět začít i s tkaním koberců," dodala vedoucí dílny Kamila Součková pro ČTK.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě od roku 2002. V počátcích řešilo skoro stoprocentní nezaměstnanost místních. Teď má práci přes polovinu z obyvatel v produktivním věku. Pro Romy sdružení pořádá i vzdělávací a rekvalifikační programy, pořádá různé aktivity pro děti i dospělé a poskytuje jim sociální služby. Z Dobré Vody potom přeneslo činnosti také na Toužimsko a Tepelsko.

ČTK, , brf
Přečteno: 597x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 ..
romea - logo