romea - logo
8. července 2020 (středa)
svátek má Nora
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ otevřel nové prostory textilní a keramické dílny

Toužim – Dobrá Voda, 9.5.2011 15:04, (ROMEA)
ilustrační foto

Občanské sdružení Český západ otevřelo minulý týden nové prostory vlastní textilní a keramické dílny v Dobré Vodě u Toužimi. Sdružení působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku a ve svých dílnách zaměstnává ženy z těchto lokalit. Slavnostní otevření proběhlo v úterý 3. května a zúčastnilo se ho téměř 50 hostů z obce i okolí.

„Účastníci slavnostního otevření si prohlédli prostory dílen, seznámili se s plány do budoucna i sortimentem dílen. Na závěr je čekalo vystoupení tanečníků z Dobré Vody, které zatančili romské, latinsko-americké i břišní tance,“ popisuje průběh slavnostního otevření dílen jejich vedoucí Kamila Součková. „Potěšila nás i účast zastupitele města Toužim pana Schierla, který dílnám a jejich pracovníkům popřál mnoho úspěchu. Naše velké poděkování patří bratrům trapistům z Nového Dvora za nabídku nových prostor a firmě Bolid-M za jejich rekonstrukci,“ doplňuje Kamila Součková.

Předtím než sdružení koncem roku 2010 získalo od bratří trapistů do pronájmu bývalou hájenku, fungovala textilní dílna přímo v sídle Českého západu a pracovaly v ní jedna až tři ženy z Dobré Vody a okolí. Nyní v textilní dílně pracuje nově pět a v keramické dílně tři ženy. Textilní dílna již od roku 2003 šije látkové tašky, kapsáře, zástěry nebo prostírání. V poslední době přibyly také pytlíky na pečivo či chňapky a další rozšíření sortimentu se ještě chystá. Výrobky se prodávají na internetu, ve vlastním dobročinném obchodě BUŤI ve Veleslavínově ulici 7 v Plzni a v dalších kamenných obchodech například v Praze, Brně či Příbrami. „Textilní dílna si postupně buduje své jméno a má za sebou šití větších zakázek například pro Magistrát města Plzně, magazín ONA DNES či Univerzitu Karlovu. Dílnu již dříve navštívila socioložka Jiřina Šiklová, plzeňský biskup František Radkovský či pořad Rady ptáka Loskutáka,“ vyjmenovává významné zákazníky a hosty vedoucí dílny Kamila Součková. „V nových prostorách začneme tkát opět i bavlněné koberce a nové zázemí zde nyní má také keramická dílna, která dosud sídlila provizorně v maringotce vedle sídla sdružení,“ doplňuje Kamila Součková.

Jednou z činností Českého západu je poradenství při zaměstnávání a výrazné snížení nezaměstnanosti je jedním z hlavních úspěchů sdružení. V roce 2002 byla v místní sociálně vyloučené lokalitě téměř 100 % nezaměstnanost, kterou se podařilo postupně snížit až na současných 30 % v období sezóny. V březnu do programu veřejně prospěšných prací (VPP), který Český západ zajišťuje ve spolupráci s Úřadem práce, nastoupilo 12 lidí. Cílem programu VPP je podpora zaměstnanosti osob, které si špatně hledají práci například z důvodu nízké kvalifikace či dlouhodobé nezaměstnanosti.

TZ Český západ, o. s.
Přečteno: 1121x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Český západ, Tiskové zprávyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo