romea - logo
7. prosince 2019 (sobota)
svátek má Ambrož
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ pomáhá lidem ze sociálně vyloučených lokalit s návratem na trh práce

Karlovarský kraj / Toužim – Dobrá Voda , 24.4.2012 10:52, (ROMEA)

Během dubna prošlo pět mužů ze sociálně vyloučené lokality v Dobré Vodě u Toužimi týdenním rekvalifikačním kurzem "Obsluha řetězových pil a křovinořezů". Bezplatnou rekvalifikaci, která reaguje na místní nabídku pracovních míst, zprostředkovala nezisková organizace Český západ. Ta působí i v dalších podobných lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, kde lidem pomáhá řešit problémy zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení či zdravotní péče. Kurz, který probíhal v rámci projektu „Návrat do práce – návrat do společnosti“, má přispět ke snížení nezaměstnanosti v regionu.

„Rekvalifikační kurz byl zajímavý, ale velmi náročný. Pracovali jsme celý den v terénu. Střídala se práce s křovinořezem a motorovou pilou. Učili jsme se postupy pro bezpečné zpracování dřeva, ale také jak pečovat o motorovou pilu, jak ji čistit a brousit řetězy,“ popisuje průběh kurzu Tomáš Kolena, asistent zaměstnávání v Českém západu.

„Součástí kurzu byla samozřejmě i teoretická část. Celý kurz byl v pátek zakončen závěrečnou zkouškou z bezpečnosti práce a údržby nástrojů, kterou jsme složili všichni,“ uzavírá Tomáš Kolena. Muži nyní mohou najít uplatnění při údržbě zeleně, odstraňování náletových dřevin nebo prořezávkách stromů. Kurz probíhal v Nových Hamrech a zajišťovala ho Lesní škola Petr a Petr.

Kromě tohoto kurzu organizuje Český západ pro obyvatele sociálně vyloučených lokalit i další rekvalifikační kurzy, např. v oboru dřevorubec nebo šička. Při jejich plánování je brán zřetel na místní nabídku pracovních míst. Český západ pořádá i motivační a aktivizační kurzy pro dlouhodobě nezaměstnané, zájemcům nabízí pracovní poradenství, možnost doplnění si základního vzdělání, ale také šest nových pracovních míst. Všechny tyto aktivity jsou součástí projektu „Návrat do práce - návrat do společnosti“ a jsou plánovány s ohledem na možnosti a zkušenosti lidí, kterým jsou nabízeny.

Občanské sdružení Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Zde poskytuje sociální služby, nabízí vzdělávání, poradenství při zaměstnávání a právní poradenství, volnočasové programy a zapojuje občany do veřejného života. Pomáhá lidem řešit jejich tíživé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou.

Principem práce Českého západu je, že se snaží nedělat práci za druhé, ale podporuje lidi tak, aby postupně dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a uměli brát své životy do vlastních rukou. Bližší informace najdete na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo v dobročinném obchodě BUŤI v Plzni (www.buti.cz.)

tisková zpráva, Český západ -
Přečteno: 386x
 

Štítky:  
HLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek..
romea - logo