romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ rozšířil pomoc sociálně slabým lidem také na Tepelsko

Karlovy Vary, 11.1.2011 15:59, (ROMEA)

Sdružení Český západ, které už od roku 2002 pomáhá sociálně slabším lidem a Romům v Dobré Vodě u Toužimi, rozšířilo svou činnost také na některé další oblasti Toužimska a Tepelska. Členové sdružení začali dojíždět za takzvaně sociálně vyloučenými také do Služetína, Nové Farmy a podle potřeby i do dalších osad. Poskytují zde dva základní druhy sociálních služeb, která mají pomoci lidem překonat jejich složitou situaci, informovala ČTK mluvčí sdružení Eva Haunerová.

Zájemci mohou využít aktivizační služby pro rodiny s dětmi, a také terénní programy. Podle ředitelky sdružení Soni Vašíčkové mají aktivizační služby pomoci rodinám překonat nepříznivé životní situace tak, aby měly co nejmenší dopad na vývoj dětí. Terénní programy jsou určeny mladistvým a dospělým lidem při začleňování do společnosti. "Pomáháme řešit problémové a často až krizové situace, s nimiž si oni sami neví rady. Služby jsou hrazeny státem a krajem," poznamenala ředitelka.

Cílem sdružení je, stejně jako v Dobré Vodě, například zvýšit šanci lidí ze sociálně vyloučených lokalit na získání práce. V roce 2002 byla v Dobré Vodě, kde žijí hlavně Romové, téměř stoprocentní nezaměstnanost. Loni ale pracovalo až 70 procent dobrovodských obyvatel, konstatovala Vašíčková. "V loňském roce jsme například pěti klientům umožnili doplnění základního vzdělání. Tím jejich šance na získání zaměstnání výrazně vzrostla. Lidé se také více zajímají o své okolí a prostředí, kde žijí," podotkla.

Při realizaci řady programů spolupracuje Český západ zejména s úřady práce či dalšími institucemi, ale rovněž s řádem trapistů z kláštera v Novém Dvoře. Český západ otevřel i vlastní textilní a keramickou dílnu, kde pracují klienti sdružení. Výrobky pak sdružení prodává na internetu a ve vlastním dobročinném obchodě BUŤI v Plzni, který tady loni otevřel. Podle Vašíčkové činnost Českého západu už nemá jen čistě lokální význam. "Podílíme se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v Česku," dodala.

Přečteno: 1024x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo