romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ rozšířil pomoc sociálně slabým lidem také na Tepelsko

Karlovy Vary, 11.1.2011 15:59, (ROMEA)

Sdružení Český západ, které už od roku 2002 pomáhá sociálně slabším lidem a Romům v Dobré Vodě u Toužimi, rozšířilo svou činnost také na některé další oblasti Toužimska a Tepelska. Členové sdružení začali dojíždět za takzvaně sociálně vyloučenými také do Služetína, Nové Farmy a podle potřeby i do dalších osad. Poskytují zde dva základní druhy sociálních služeb, která mají pomoci lidem překonat jejich složitou situaci, informovala ČTK mluvčí sdružení Eva Haunerová.

Zájemci mohou využít aktivizační služby pro rodiny s dětmi, a také terénní programy. Podle ředitelky sdružení Soni Vašíčkové mají aktivizační služby pomoci rodinám překonat nepříznivé životní situace tak, aby měly co nejmenší dopad na vývoj dětí. Terénní programy jsou určeny mladistvým a dospělým lidem při začleňování do společnosti. "Pomáháme řešit problémové a často až krizové situace, s nimiž si oni sami neví rady. Služby jsou hrazeny státem a krajem," poznamenala ředitelka.

Cílem sdružení je, stejně jako v Dobré Vodě, například zvýšit šanci lidí ze sociálně vyloučených lokalit na získání práce. V roce 2002 byla v Dobré Vodě, kde žijí hlavně Romové, téměř stoprocentní nezaměstnanost. Loni ale pracovalo až 70 procent dobrovodských obyvatel, konstatovala Vašíčková. "V loňském roce jsme například pěti klientům umožnili doplnění základního vzdělání. Tím jejich šance na získání zaměstnání výrazně vzrostla. Lidé se také více zajímají o své okolí a prostředí, kde žijí," podotkla.

Při realizaci řady programů spolupracuje Český západ zejména s úřady práce či dalšími institucemi, ale rovněž s řádem trapistů z kláštera v Novém Dvoře. Český západ otevřel i vlastní textilní a keramickou dílnu, kde pracují klienti sdružení. Výrobky pak sdružení prodává na internetu a ve vlastním dobročinném obchodě BUŤI v Plzni, který tady loni otevřel. Podle Vašíčkové činnost Českého západu už nemá jen čistě lokální význam. "Podílíme se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v Česku," dodala.

Přečteno: 1020x
 

Kam dál:

Štítky:  

DomácíHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo