romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Chanovské sidliště se dočkalo rekonstrukce

Most, 9.2.2012 13:02, (ROMEA)

V mosteckém sídlišti Chanov, vrcholí rekonstrukce čtyř panelových domů. Městu se na jejich opravy podařilo získat desítky miliónů korun z Evropské unie. Chanovská sociálně vyloučená lokalita vznikla na konci 70. let minulého století. Do 12 panelových domů byli sestěhování Romové z mnoha oblastí. Vzniklo tak ghetto. Vedení města používá termín – deprivované zóny, které bylo užito ve studii Ivana Gabala z roku 2006.

Jedinou starostí, která po investici vzniká bude, jak zajistit, aby nájemníci zrekonstruované domy udržovali. To by měly zajistit hlídky strážníků, ale i nové kamery, které se v sídlišti objeví. Do lokality chce teď Most zavést kamerový systém. „Tak, jak se osadily kamery v centru Mostu, bude se pokračovat i v Chanově a dalších čtvrtích," řekl ekonomický náměstek primátora Karel Novotný (ČSSD). Na IPRM získalo město dohromady přes 200 milionů korun z evropských dotací, od kamer si slibuje nejen dohled nad zrekonstruovanými domy, ale především snížení kriminality obecně. Ovládat je bude městská policie.

„V Chánově v podstatě rekonstrukce už končí. V současnosti řešíme spíš vícepráce, které se objevily až po odhalení spodní části stavby. Jeden z bloků má statut sociálního bydlení. Co nás omezuje v rozhodování je udržitelnost projektu. Musíme zajistit že ty domy budou obyvatelné – z projektu je to pět let.“ popsal pro ČRo průběh oprav a využití domů náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Ředitel Domu romské kultury Martin Nebesář je ale přesvědčený, že o opravené domy by se měli starat místní a ne Mostecká bytová, kterou určilo město. Společnost Mostecká bytová každopádně nebude pro Most jen spravovat sídliště Chanov, bude pro něj i vymáhat dluhy na nájmech a dalších poplatcích. Vedení města věří, že vše ohlídají plánované kamery. Společně s Domem romské kultury by ale navíc chtělo vrátit do sídliště domovníky, kteří by se o jednotlivé domy starali.

ČRo, brf
Přečteno: 1536x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Chanov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo