romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chanovské sidliště se dočkalo rekonstrukce

Most, 9.2.2012 13:02, (ROMEA)

V mosteckém sídlišti Chanov, vrcholí rekonstrukce čtyř panelových domů. Městu se na jejich opravy podařilo získat desítky miliónů korun z Evropské unie. Chanovská sociálně vyloučená lokalita vznikla na konci 70. let minulého století. Do 12 panelových domů byli sestěhování Romové z mnoha oblastí. Vzniklo tak ghetto. Vedení města používá termín – deprivované zóny, které bylo užito ve studii Ivana Gabala z roku 2006.

Jedinou starostí, která po investici vzniká bude, jak zajistit, aby nájemníci zrekonstruované domy udržovali. To by měly zajistit hlídky strážníků, ale i nové kamery, které se v sídlišti objeví. Do lokality chce teď Most zavést kamerový systém. „Tak, jak se osadily kamery v centru Mostu, bude se pokračovat i v Chanově a dalších čtvrtích," řekl ekonomický náměstek primátora Karel Novotný (ČSSD). Na IPRM získalo město dohromady přes 200 milionů korun z evropských dotací, od kamer si slibuje nejen dohled nad zrekonstruovanými domy, ale především snížení kriminality obecně. Ovládat je bude městská policie.

„V Chánově v podstatě rekonstrukce už končí. V současnosti řešíme spíš vícepráce, které se objevily až po odhalení spodní části stavby. Jeden z bloků má statut sociálního bydlení. Co nás omezuje v rozhodování je udržitelnost projektu. Musíme zajistit že ty domy budou obyvatelné – z projektu je to pět let.“ popsal pro ČRo průběh oprav a využití domů náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín.

Ředitel Domu romské kultury Martin Nebesář je ale přesvědčený, že o opravené domy by se měli starat místní a ne Mostecká bytová, kterou určilo město. Společnost Mostecká bytová každopádně nebude pro Most jen spravovat sídliště Chanov, bude pro něj i vymáhat dluhy na nájmech a dalších poplatcích. Vedení města věří, že vše ohlídají plánované kamery. Společně s Domem romské kultury by ale navíc chtělo vrátit do sídliště domovníky, kteří by se o jednotlivé domy starali.

ČRo, brf
Přečteno: 1545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Chanov, MostHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo