romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chlapec podezřelý ze smrti příbuzného asi zůstane v ústavu

Kutná Hora, 15.7.2008 18:57, (ROMEA)

Čtrnáctiletý mentálně postižený chlapec, který podle policie loni v Ovčárech na Kutnohorsku způsobil smrt svého čtyřletého příbuzného, pravděpodobně zůstane v ústavu. Přestože matka původně žádala jeho návrat do rodiny, její právní zástupce dnes u soudu řekl, že souhlasí s ústavní výchovou. Vznesl jen požadavek, aby bylo zařízení blíž k bydlišti matky, protože je na ní hoch hodně citově závislý.

Ústavní výchovu navrhla také státní zástupkyně a sociální pracovnice. Soudkyně Jaroslava Vančurová rozsudek vynese 22. července.

Policie, která chlapce z úmrtí čtyřletého Kristiána podezírala, případ odložila. Přestože šlo o ublížení na zdraví, podezřelá osoba nebyla pro svůj nízký věk trestně odpovědná, zopakovaly dnes důvody soudkyně i státní zástupkyně.

Podle znaleckého posudku, z něhož dnes soudkyně citovala, nedává osobnost matky a její schopnosti záruku, že by výchovu syna zvládla. Státní zástupkyně uvedla, že chlapcova matka má celkem 11 dětí, nejmladšímu je deset let, nejstarší jsou už dospělé. Většina z nich zanedbávala školní docházku, chodily špinavé, hladové, pokousané od krys, řada z nich se dopouštěla trestné činnosti a skončila v ústavech.

Chlapec podezřelý ze smrti dítěte, ani ve 13 letech neznal základní hygienické návyky a společenské zvyklosti. Má těžký mentální defekt, není vzdělatelný, ale vychovatelný je. Podle posudku z ústavu v Horní Poustěvně, do nějž byl po nešťastné události umístěn, už zvládá školní docházku v soukromé základní škole, má dobré vztahy s ostatními dětmi, naučil se osobní hygieně i základům stolování, plynule mluví.

Chlapec i jeho oběť byli členy početné romské komunity, která žila v polorozpadlém domě v areálu bývalého cukrovaru v Ovčárech. Mrtvolku čtyřletého hocha našli policisté loni v březnu po několikahodinovém pátrání pár stovek metrů od jeho domova.

Přečteno: 1037x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo