romea - logo
6. prosince 2021 (pondělí)
svátek má Mikuláš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chlapec podezřelý ze smrti příbuzného zůstane v ústavu

Kutná Hora, 22.7.2008 12:35, (ROMEA)

Čtrnáctiletý mentálně postižený chlapec, který podle policie loni v Ovčárech na Kutnohorsku způsobil smrt svého čtyřletého příbuzného, zůstane v ústavu. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Kutné Hoře. Ústavní výchovu navrhovala také státní zástupkyně a sociální pracovnice.

Rozsudek se dal předpokládat, protože právní zástupce matky s ústavní výchovou již při minulém jednání souhlasil. Matka se dnes vzdala práva na odvolání, řekla ČTK soudkyně Jaroslava Vančurová.

Přestože matka původně žádala chlapcův návrat do rodiny, její právní zástupce při posledním jednání přistoupil na ústavní výchovou. Vznesl jen požadavek, aby bylo zařízení blíž k bydlišti matky, protože je na ní hoch hodně citově závislý. Chlapec však zůstane i nadále v ústavu v Horní Poustevně na Děčínsku.

Policie, která chlapce z úmrtí čtyřletého Kristiána podezírala, případ odložila. Přestože šlo o ublížení na zdraví, podezřelá osoba nebyla pro svůj nízký věk trestně odpovědná.

Podle znaleckého posudku nedává osobnost matky a její schopnosti záruku, že by výchovu syna zvládla. Státní zástupkyně uvedla, že chlapcova matka má celkem 11 dětí, nejmladšímu je deset let, nejstarší jsou už dospělé. Většina z nich zanedbávala školní docházku, chodily špinavé, hladové, pokousané od krys, řada z nich se dopouštěla trestné činnosti a skončila v ústavech.

Chlapec, podezřelý ze smrti dítěte, ani ve 13 letech neznal základní hygienické návyky a společenské zvyklosti. Má těžký mentální defekt, není vzdělatelný, ale vychovatelný je. Podle posudku z ústavu v Horní Poustěvně, do nějž byl po nešťastné události umístěn, už zvládá školní docházku v soukromé základní škole, má dobré vztahy s ostatními dětmi, naučil se osobní hygieně i základům stolování, plynule mluví.

Chlapec i jeho oběť byli členy početné romské komunity, která žila v polorozpadlém domě v areálu bývalého cukrovaru v Ovčárech. Mrtvolku čtyřletého hocha našli policisté loni v březnu po několikahodinovém pátrání pár stovek metrů od jeho domova.

KAM DÁL?
Chlapec podezřelý ze smrti příbuzného asi zůstane v ústavu

Přečteno: 934x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo