romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Chudák Mikeš

Praha, 15.4.2010 12:17, (ROMEA)

Každý den chodím na internet a dívám se na nové zprávy jako další miliony lidí. Ovšem včera jsem byl poněkud zaražen z článku na internetovém portálu Seznam.cz „Odstraňte Ladova Mikeše ze škol, žádají romští aktivisté.“ Několik romských organizací zde žádá ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby zamezila propagaci podobné literatury ve školách. Podle nich Josef Lada ve své knize o kocouru Mikešovi kriminalizuje všechny Romy.

Moje reakce k této věci je následující. Myslím, že pan Lada napsal pro děti mnoho krásných pohádek a tak je to i s pohádkou o Mikešovi, která se mu dle mého názoru povedla. Nikdy jsme v tom necítil nějaký rasismus nebo rasový podtext. Sám jsem měl jako malý tuto pohádku o kocourovi Mikešovi rád. Ano, dříve nám tak říkali Cikáni apod. Ale tak nám spoustu lidí z většinové společnosti říká i dnes.

Názory, které uvádí v prohlášení Václav Miko, vyvolávají pravý opak. Jsou přeci horší problémy, které mají Romové v České republice. Na příklady, které uvádí pan Miko, nemám čas. Pokud bych měl řešit problémy takového typu, musel bych se vrátit do doby, kdy se psala například Dalimilova kronika nebo bych musel taky chtít po ministerstvu školství, aby stáhlo třeba Babičku od Boženy Němcové kde se taky píše o Cikánech.

Není spíš na místě věnovat se opravdu palčivým problémům našeho národa, které jsou více bolestivé?

KAM DÁL?
Stanovisko sdružení ROMEA ke "kauze Mikeš"
Pane Miko, nehovořte prosím za Romy, stydím se!!
D. R. Horváth ke kauze "Mikeš"

Návod jak číst noviny aneb "U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo. Bodejž jsi je trochu málo, ty cikáně mlčelo!"


Ján Čonka, romský aktivista
Přečteno: 1839x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, MikešHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo