romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cikánské rytmy roztančí Brno

Brno, 4.4.2011 12:21, (ROMEA)

V pátek 8. dubna 2011 proběhne již tradiční oslava Mezinárodního dne Romů, letos v brněnském parku Lužánky. Romská princezna na koni zahájí bohatý kulturní program, který přiblíží široké veřejnosti temperamentní romskou kulturu.

Letos je to již 40 let, co byla v Londýně založena Mezinárodní romská unie. Slavnostní zahájení jubilejních oslav proběhne od 15:00 v parku Lužánky vázáním stužek na Strom Tolerance. Od 15:30 je pro návštěvníky připraven kulturní program. Vystoupí kapela Guločar, houslista Marek Balog, slovenský taneční soubor Sandála a další romská hudební a taneční tělesa. Ve spolupráci se SVČ Lužánky budou od 14:00 připraveny aktivity pro děti. Nebude chybět ani divadlo, módní přehlídka, vystoupení capoeiry, bubenická show a výtvarné dílny.

Kromě samotné prezentace romské kultury je také cílem oslav prohloubení spolupráce mezi brněnskými organizacemi, které se Romům věnují. „Na přípravách oslav se podílí mnoho organizací a společnými silami dokážeme zrealizovat to, co by pro jednotlivce nebylo proveditelné“ říká Ivona Parčiová z IQ Roma servis, o. s.

„Ačkoli budeme oslavovat Mezinárodní den Romů, akce je určena všem – jak Romům, tak představitelům majoritní společnosti. Při příležitosti oslav usilujeme o zvýšení obecného povědomí o romské kultuře i větší porozumění a toleranci mezi oběma skupinami,“ dodává Jana Vejplachová, výkonná ředitelka Společenství Romů na Moravě.

Událost organizátorsky zajišťují brněnské organizace poskytující služby zejména Romům. Jsou to: IQ Roma servis, o. s., DROM, romské středisko, Muzeum romské kultury, Společenství Romů na Moravě, Ratolest Brno, o. s., Romodrom, o. s., o. s. Petrov. Akci finančně podpořilo Statutární město Brno a firma Cooptel.

Program
14:00 Aktivity pro děti ve spolupráci s SVČ Lužánky
15:00 Stužkování Stromu Tolerance před SVČ Lužánky
15:30 Zahájení kulturního programu v parku Lužánky v areálu petanquového hřiště

VIDEO
Mezinárodní Den Romů, Brno 8. 4. 2011, městský park Lužánky

Matyáš Polcar
Přečteno: 1192x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Kultura, Mezinárodní den Romů, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo