romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co je nacionalismus a další společenské jevy? Společnost Člověk v tísni připravila kurz pro plzeňské učitele.

Plzeň, 14.12.2011 11:59, (ROMEA)

Co se Vám vybaví, když se řekne nacionalismus? Podívejte se pro příklad na myšlenkovou mapu, která vznikla na workshopu středoškolských pedagogů. Učitelé měli za úkol uvést všechny pojmy, které je napadnou v souvislosti se slovem nacionalismus. I toto se můžete dočíst na webových stránkách www.svetpodledemokracie.cz. Na nich společnost Člověk v tísni představuje projekt, který připravila v Plzeňském kraji a kterým chce podpořit učitele a pomoci jim při výuce demokratických principů a při debatě o vzrůstajícím neonacismu, multikulturním prostředí, sociálním vyloučení, diskriminaci a o dalších tématech. Učitelům základních a středních škol nabízí zdarma kurz zaměřený na tuto problematiku, řekl ČTK Dalibor Hapl z plzeňské pobočky organizace.

Pro Romeu organizátoři kurzu uváději: „ Demokratický světonázor stojí na principech otevřenosti, rovnosti, svobody, zodpovědnosti a lidské důstojnosti. Ačkoli se nám dnes tyto hodnoty jeví jako samozřejmé, historická zkušenost ukazuje, že bez jejich neustálého oživování, reflektování a promýšlení je demokracie velmi zranitelným výdobytkem. Současná globální situace, jakož i lokální společenské podmínky se rychle proměňují a demokracie se ocitá před řadou nových výzev, které kladou stále větší nároky i na obsah výchovy k demokracii a souvisejících témat.

Projektem – potažmo kurzem Svět podle demokracie chceme podpořit učitele a školy při zahrnování tématu demokracie do výuky, a to především ve vztahu k různým aktuálním palčivým tématům současného světa – jako jsou nacionalismus, multikulturalismus a menšiny, média, náboženství, rozvojová pomoc, terorismus, evropská integrace, občanská společnost, feminismus a další.“

Ambicí projektu je přiblížit a kriticky reflektovat diskuse, které jsou o demokracii nad vybranými aktuálními tématy vedeny (a tím zvýšit porozumění významu tohoto pojmu). Tam, kde je to žádoucí, také podpořit stanoviska, která přispívají k obhajobě svobody, demokracie, lidských práv a otevřené občanské společnosti.

"Není to tak, že bychom se domnívali, že se tomu školy nedostatečně věnují, ale snažíme se pedagogům nabídnout nějakou inspiraci a zamyšlení nad tím, jako o těchto věcech učit," uvádí Dalibor Hapl. Témata pomáhali vybírat sami pedagogové a experti a vycházeli při tom z vlastních zkušeností a potřeb.

Kurz má pomoci učitelům, jak ve výuce zdůrazňovat svobodu, demokracii a lidská práva. Má jim dát inspiraci, jak demokraticky hovořit v hodinách o globálním oteplování, evropské integraci, náboženství, médiích, menšinách, globalizaci či o feminismu a rovnosti mezi pohlavími. Zabývá se také například vztahem mezi demokracií a terorismem nebo totalitními ideologiemi.

Účastníky kurzů čeká 15 e-learningových lekcí, které pomocí textů, videí či audio nahrávek popisují společenské problémy. Na elektronické lekce navazují dva celodenní semináře s možností výměny zkušeností pedagogů, uvedla koordinátorka programu Zdeňka Vaňurová.

ČTK, , jb
Přečteno: 1413x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo