romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co je nacionalismus a další společenské jevy? Společnost Člověk v tísni připravila kurz pro plzeňské učitele.

Plzeň, 14.12.2011 11:59, (ROMEA)

Co se Vám vybaví, když se řekne nacionalismus? Podívejte se pro příklad na myšlenkovou mapu, která vznikla na workshopu středoškolských pedagogů. Učitelé měli za úkol uvést všechny pojmy, které je napadnou v souvislosti se slovem nacionalismus. I toto se můžete dočíst na webových stránkách www.svetpodledemokracie.cz. Na nich společnost Člověk v tísni představuje projekt, který připravila v Plzeňském kraji a kterým chce podpořit učitele a pomoci jim při výuce demokratických principů a při debatě o vzrůstajícím neonacismu, multikulturním prostředí, sociálním vyloučení, diskriminaci a o dalších tématech. Učitelům základních a středních škol nabízí zdarma kurz zaměřený na tuto problematiku, řekl ČTK Dalibor Hapl z plzeňské pobočky organizace.

Pro Romeu organizátoři kurzu uváději: „ Demokratický světonázor stojí na principech otevřenosti, rovnosti, svobody, zodpovědnosti a lidské důstojnosti. Ačkoli se nám dnes tyto hodnoty jeví jako samozřejmé, historická zkušenost ukazuje, že bez jejich neustálého oživování, reflektování a promýšlení je demokracie velmi zranitelným výdobytkem. Současná globální situace, jakož i lokální společenské podmínky se rychle proměňují a demokracie se ocitá před řadou nových výzev, které kladou stále větší nároky i na obsah výchovy k demokracii a souvisejících témat.

Projektem – potažmo kurzem Svět podle demokracie chceme podpořit učitele a školy při zahrnování tématu demokracie do výuky, a to především ve vztahu k různým aktuálním palčivým tématům současného světa – jako jsou nacionalismus, multikulturalismus a menšiny, média, náboženství, rozvojová pomoc, terorismus, evropská integrace, občanská společnost, feminismus a další.“

Ambicí projektu je přiblížit a kriticky reflektovat diskuse, které jsou o demokracii nad vybranými aktuálními tématy vedeny (a tím zvýšit porozumění významu tohoto pojmu). Tam, kde je to žádoucí, také podpořit stanoviska, která přispívají k obhajobě svobody, demokracie, lidských práv a otevřené občanské společnosti.

"Není to tak, že bychom se domnívali, že se tomu školy nedostatečně věnují, ale snažíme se pedagogům nabídnout nějakou inspiraci a zamyšlení nad tím, jako o těchto věcech učit," uvádí Dalibor Hapl. Témata pomáhali vybírat sami pedagogové a experti a vycházeli při tom z vlastních zkušeností a potřeb.

Kurz má pomoci učitelům, jak ve výuce zdůrazňovat svobodu, demokracii a lidská práva. Má jim dát inspiraci, jak demokraticky hovořit v hodinách o globálním oteplování, evropské integraci, náboženství, médiích, menšinách, globalizaci či o feminismu a rovnosti mezi pohlavími. Zabývá se také například vztahem mezi demokracií a terorismem nebo totalitními ideologiemi.

Účastníky kurzů čeká 15 e-learningových lekcí, které pomocí textů, videí či audio nahrávek popisují společenské problémy. Na elektronické lekce navazují dva celodenní semináře s možností výměny zkušeností pedagogů, uvedla koordinátorka programu Zdeňka Vaňurová.

ČTK, , jb
Přečteno: 1415x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo