romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Co ještě osvětlil oheň kauzy Vítkov

Brno, 24.8.2009 17:19, (Rovnost)

Tři v noci 18. dubna ve Vítkově hozené „Molotovovy koktejly“ znetvořily dvouleté děcko a zesílily tak společenskou debatu o pravicovém extremismu. Plameny vítkovského útoku ale vrhly světlo i na jeden dosud skrytý detail.

Debata se vede o 4 zadržených, řadových nýmandech, obviněných z provedení akce. Ale co reakce náckovských hlavounů? Server Národního odporu předstíral, že neví, kdo vítkovští paliči jsou, od ataku se vlažně distancoval a psal, že zadržení se přiznali až „v policejních kobkách“. Web Autonomních nacionalistů uveřejnil (ale během dne zase rychle stáhl) manifest Násilí škodí věci národního hnutí, litující „dvouletou holčičku“ a „nevinné civilisty“, psaný údajně stylem jednoho z neformálních vůdců „nazis“, Filipa Vávry. Nejvíc opatrnicky se projevili bývalí Sládkovi kumpáni ovládající dnes tzv. Dělnickou stranu (DS). Ti se snaží náckům zalíbit radikálním řečněním na demonstracích, šikovně naaranžovanými fotkami mladé „hrdinky z Janova“ Lucie Šlégrové na svém webu či založením „Dělnické mládeže“ pořádající bojové hry a výlety. Ve skutečnosti ale mladé raubíře potřebují spíš jako voličskou základnu a zadarmo, jen kvůli adrenalinu pracující propagační sílu, která pouličním kraválem dostane stranu do médií a přitáhne k ní voliče a tím pádem státní příspěvek za získané hlasy (přesněji za překročení 1 % v „evropských“ a 1,5 % v parlamentních volbách). Šéf DS Vandas se od zapálení domu romské rodiny vícekrát distancoval: „My jsme opoziční strana a ne žádná teroristická skupina. To, co se stalo na Vítkově, odsuzujeme. Není to v souladu s našimi principy.“

Pěšáci z akce Vítkov tak byli více méně hozeni svými führery přes palubu. Vandas, Šlégrová, Vávra a další je nepřímo desítkami svých projevů a článků, symbolikou a hesly k akci směrovali a provokovali, jejich šedivým životům v zapadlém koutě severní Moravy jakoby dodávali vyšší smysl. Nakukali jim – jeden z nich pracoval u technických služeb a druhý v pětadvaceti zdárně absolvoval učiliště – že jsou národní elita, pověřená úkolem potírat zlořád. Pěšáci se nechali vyprovokovat k akci, možná čekali od vlastního vedení uznání – tak proč teď od nich dávají vůdci ruce pryč? Inu, z podobných důvodů, ze kterých nechal ten s knírkem v roce 1934 zlikvidovat své někdejší věrné velitele SA. Prostě špinavou práci udělali a pak se mu najednou nehodili. Snad si teď ti, kteří sedí doma na podpoře a s obdivem hltají „pravdu“ z webů pseudodělnické strany, aspoň občas otevřou nějakou solidní knihu o historii 30. let. Snadněji pochopí, že problém vězí úplně jinde, ne v domě obývaném Romy.

Vyšlo v deníku Rovnost 22. srpna 2009. Uveřejněno se souhlasem autora.

KAM DÁL?
Lukeš házel výbušky v Přerově, neonacisté vyhrožují svědkům v kauze Vítkov
Tři ze čtyř neonacistů se přiznali v kauze Vítkov, jeden se účastnil i pokusu o pogrom v Janově
Oči, které žalují
Jména všech čtyř pravděpodobných žhářů z Vítkova jsou známa
Pape: Obvinění žháři z Vítkova jsou jen pěšáci, vykonávali rozkazy

Natálku z Vítkova čekají další operace, podle lékařů jde o zázrak
Žháři z Vítkova patří k Autonomním nacionalistům, kteři jsou napojeni na Dělnickou stranu
Čtyři neonacisté obviněni z pokusu o rasovou vraždu, někteří se přiznali

Přečteno: 1273x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo